ODBORNÉ ČLÁNKY, NOVINKY
Jak posílit imunitu u dětí?
Metoda z akupunktury:
nenásilným způsobem lze do určeného bodu na plosce nohy - bod dráhy ledvin - přilepit měděnou či magrainovou kuličku na několik dní, či týdnů.
Lze také v troubě nahřívat v pekáčku kuchyňskou sůl, aby byla příjemně teplá, a pak v soli dítě šlape bosýma nohama. Tato metoda je velmi vhodná při opakovaných angínách.
Další metodou pak je např. detoxikace organismu a homeopatie.
U dětí (ale i dospělých ) náchylných k insektům doporučuji pravidelně každý týden užít jednu tubičku homeopatického léku Oscilococcinum.
Nadváha
„Můžete mi poradit, jak zhubnout? Opakovaně jsem zkoušela různé přípravky zakoupené v lékárně, jako jsou koktejly, vláknina, jablečný ocet, chrom.Žádný z nich mi ale nepřinesl kýžený výsledek. Vždycky jsem zhubla, ale vzápětí jsem kilogramy nabrala zpět, někdy jsem přibrala ještě víc, než jsem vážila před zhubnutím. Chci se zeptat, jaký máte názor na „zlatá vejce“ nebo jiné léky. Slyšela jsem o léku, který může předepsat lékař a za určitých okolností ho hradí i pojišťovna. Ale nejvíc mě zajímá, zda se dá zhubnout nějakým alternativním způsobem, hlavně bez nežádoucích účinků léků na hubnutí.“ Takové otázky slyšíme dnes a denně. Obezita se stala vážným problémem, a to nejen estetickým, ale zejména zdravotním jak u nás, tak v celém vyspělém světě. Nyní nastává pro organismus příznivé období, ve kterém se může vyrovnat se svojí nadváhou, protože na jaře organismus fyziologicky váhu ztrácí, zatímco na podzim přibírá, protože si vytváří zásoby na zimu.
Jaké jsou příčiny obezity?Je jich několik. Většinou se vždy spolu kombinují, málokdy jde pouze o jednu příčinu. Nadváha může mít genetický podklad. Může jít o výskyt změny funkce genu („ob“ genu), který má souvislost s produkcí látky snižující chuť k jídlu (leptin) a látky zvyšující pocit hladu ( NPY). Je známo, že děti obézních rodičů mají mnohem větší sklony ke vzniku obezity. Také mezi námi existují lidé, kteří jsou obézní a přitom zkonzumují podstatně méně stravy než jejich štíhlí kolegové. Jde opět o vrozenou dispozici, všechnu získanou energii tito lidé uloží do zásoby v podobě tuku. Nedokážou ji spálit . Dále významnou roli hrají stravovací návyky a způsob životního stylu. Nejvýznamnější příčinou je ale nadměrný přísun potravy, tedy energie. Potrava je pro naši společnost oproti minulým dobám snadno dostupná. Jsme neustále bombardováni vlnou reklam na různé potraviny. Jídlo se pro nás stává drogou, protože jeho konzumace u mnohých z nás vyvolává libé pocity. Nemusí jít ani tak o přijímané množství potravy, jako o kalorickou hodnotu potravin. Navykli jsme se stravovat rychle, za běhu, v podnicích s rychlým občerstvením, kde nabízejí kaloricky velmi bohatá jídla. Obsahují spoustu tuků a cukrů. Nevhodná skladba potravy je tudíž další příčinou vzniku nadváhy. Nevhodné složení stravy a její nadbytek hrají důležitou roli v určitých životních obdobích. Zejména jde o těhotenství, v jehož průběhu se mnohé těhotné ženy domnívají, že musí jíst za dva. Začnou přijímat velké množství například mléčných výrobků, protože je to takzvaně zdravé pro budoucí vývoj dítěte. V období kojení mnoho žen přibírá, protože začíná dojídat to, co jejich miláček nesnědl. Během vývoje dítěte se na vzniku obezity začíná podepisovat umělá kojenecká výživa. Nevhodné stravovací návyky, které si dítě nese s sebou do dospělosti, jsou doplněny nevhodnou stravou dnešních pubescentů a adolescentů. Zvyšuje se příjem cukrů (slazené nápoje typu Coca-Coly a jiných sladkých limonád), sladkostí jako takových, smažených pokrmů (oblíbené hranolky a jiné). Navíc velice strmě klesá pohybová aktivita dnešní mládeže a nejen jí.
Existuje jedno pravidlo, které bychom měli mít stále na mysli. Organismus funguje tak, že přijatá potrava se v těle přeměňuje. Část se spotřebuje k výrobě energie potřebné pro činnost organismu, část se přemění ve stavební látky, část se uloží do zásoby a část se vyloučí jako odpad. .Pokud je příjem energie z potravy vyšší než výdej, zákonitě musí dojít k postupnému zvyšování váhy. V současné době nemá člověk tolik pohybu jako kdysi, aby dokázal spálit nadbytečné kalorie. Obezita dále může souviset s poruchou metabolismu, tedy látkové výměny.(Organismus dokáže využívá energii z přijatých složek potravy – jak z cukrů, tuků, tak bílkovin ). Navíc s přibývajícím věkem dochází ke zpomalování metabolismu, k horšímu využívání živin, k jejich horší přeměně. Metabolismus fyziologicky slábne. Z toho vyplývá, že mladý organismus dokáže energii spalovat rychleji, tudíž neukládá do zásoby a netloustne. Pokud ano, tak i podstatně rychleji reaguje na odtučňovací kúry.
Ke zvyšování váhy mohou vést i dlouhotrvající stresy, nemám teď na mysli psychické poruchy typu protrahovaných depresí, protože při tomto onemocnění spíš lidé nejí, nemají chuť k jídlu a hubnou. Jinak ale stresové situace vyvolávají touhu po jídle. Jídlo vyvolává příjemné pocity, pocity uklidnění. Lidé v této situaci velmi často sahají po sladkém, hlavně po čokoládě. Čokoláda obsahuje serotonin, látku, která je zodpovědná za dobrou náladu. Opakované neúspěšné pokusy o snížení hmotnosti vedou k velkým psychickým potížím, které dotyčný člověk řeší opět konzumací potravy.
Obezita se také objevuje u poruch činnosti žláz s vnitřní sekrecí, tedy u metabolických nebo hormonálních onemocnění. Nejčastěji se s ní setkáváme u snížené funkce štítné žlázy. Další příčinou může být užívání léků. Mezi nejčastější léky vyvolávající obezitu patří kortikoidy (hormony), ženské hormonální přípravky typu antikoncepce, některá antihistaminika.
Jak bylo již výše konstatováno, jedním z největších problémů je nedostatek tělesného pohybu. Pohyb je činnost, kterou provozuje jen málo lidí. A lidé s nadváhou se pohybují s velkými obtížemi. Zkuste se rychle pohybovat například s dvacetikilovým batohem na zádech. Jelikož jim pohyb činí potíže, jsou opět stresováni a na uklidnění spořádají něco, co je uklidní. Nejčastěji sladkost.
Čím nás nadváha ohrožuje? Vznikem cukrovky, vysokého krevního tlaku, zvýšeného množství tuků v krvi, z toho pramenící ateroskleróza tepen se svými dalšími důsledky. K nim patří cévní mozkové příhody, akutní infarkt myokardu, žilní potíže, vznik křečových žil, trombóz. Dále se může manifestovat dna, potíže dechové hlavně při spánku ( syndrom spánkové apnoe), zažívací potíže, žlučníkové potíže, střevní poruchy – zácpy, divertikulitidy, neplodnost, komplikace v těhotenství (vznik těhotenské cukrovky), menstruační potíže, poruchy cyklu. Mezi nejzávažnější stavy pak patří vznik rakoviny. Obezita s sebou nese již zmiňované deprese.
Dnes máme pro obezitu měřítko, a to v podobě takzvaného BMI (Body Maas Index). Jak ho vypočítáme? Svoji hmotnost v kilogramech vydělíme druhou mocninou své výšky v metrech. Například žena vážící 60 kg a měřící 165 cm bude mít BMI : 60 kg : (1,65 x 1,65) = 22. Normální hodnota BMI je v rozmezí 20-25, nadváha 25-30, obezita nad 30, extrémní obezita nad 40.
Jak se tedy vyrovnat s obezitou, která vznikla z nadměrného příjmu kalorií? Především je potřeba si uvědomit, jaký životní styl a jaké stravovací návyky provozujeme. Někdo si řekne, že nejí moc a jak je tedy možné, že není hubený. Ano, například nesnídá, dá si i malý oběd, ale v mezidobí sní sáček brambůrků nebo nějakou sladkou tyčinku, což se ale nepočítá, protože „to není jídlo“. Stačí, aby jedl tzv. kalorické bomby a má vystaráno. Pacientům zdůrazňuji, že je potřeba si toto uvědomit a některé věci, které nechtějí přiznat prostě vzít na vědomí. Dále jim říkám, že za ně nikdo nezhubne. Vždy si každý z nás musí uvědomit priority, co je pro nás důležité, proč vlastně chceme zhubnout.Každý z nás je zodpovědný sám za sebe. Takže buď chci zhubnout nebo jíst tak jako dosud. Vždycky musí být i pevná vůle, jinak to nejde. Dobrá je i motivace, proč chci zhubnout. Všechny metody mohou pomoci, ale člověk musí sám chtít a sám na sobě pracovat. Nemám ráda reklamy typu : budu pít koktejl a zhubnu, i když si dám jídlo, nebo zhubnu přilepením náplasti a opět můžu jíst, protože náplast zaručí hubnutí, nebo budu ležet na gauči a na břicho si připevním přístroj vydávající elektrické impulsy stimulující svaly ke stahům a tak budu v klidu v ležet a bez vlastního přičinění hubnout. Tak tudy cesta opravdu nevede, to mi věřte.
Co je tedy potřeba udělat? O pevné vůli a motivaci jsme již hovořili. Nyní přichází na řadu úprava životního stylu. Musíme zákonitě zvýšit pohybovou aktivitu. Nejde o to zaběhnout hned maratón, ale začít se hýbat. Každý z nás ví, kde má své pohybové rezervy (například jízda autem u mnohých nahradila chůzi a podobně..). Pohybem začneme odbourávat tukovou tkáň. Kromě pohybu musíme nutně upravit životosprávu. Vynechat kaloricky bohatá jídla, sladkosti ve všech podobách, tučná jídla, zvýšit příjem vlákniny. Diety by neměly být jednostranné, nedoporučuje se ani hladovění. Extrémní omezení příjmu stravy může vést až k anorexii, která je stejně nebezpečná jako přejídání se. Hubnutí je čistě individuální záležitost, jako i to, jak dlouho se dotyčný člověk na své váze udrží. Velice důležitá je i vyrovnaná psychika. Klid, správná motivace a pevná vůle jsou velmi potřebné.
Co se lékové podpory týká, existují přípravky, které může předepsat lékař. Jsou založené na bázi omezení vstřebávání tuků z potravy. Jiné tablety jsou založené na snižování chuti k jídlu ovlivněním určitých mozkových struktur. Jiné stimulují aktivitu sympatického nervového systému, čímž odbourávají tukové zásoby. Mají ale celou řadu nežádoucích účinků (zvyšování krevního tlaku, srdeční frekvence …) Pokud ale pacient nedodrží výše popsané (změna životního stylu, pohyb…), pak mu stejně nepomůžou.
Jak se dá hmotnost upravit pomocí alternativních metod? Velké úspěchy ve své ordinaci mám s akupunkturou. Do ucha píchám sestavu jehliček.Ta v sobě zahrnuje akupunkturní body, které tlumí pocit hladu, celkově zklidňují člověka, upravují zažívání, působí proti takzvané „nutkavé žravosti“. Lze napíchat i jehličky k ovlivnění tloušťky břišní stěny. Na uchu se dokonce vyskytují i body pro posílení vůle. Vždycky k jehlám doporučuji dietní opatření. Upozorňuji na to, že jehlu musíme „poslouchat“. Jehlička působí utlumením hladu, což se projeví tím, že například nebudeme moct dojíst svoji obvyklou porci. Pokud si ale řekneme, že porci sníme, pak jehlu „přejíme“ a ona nemůže fungovat. Hodně důležité je zvýšit příjem tekutin. Vzpomeňme na pravidlo, že hlad je jen převlečená žízeň.
Samotnou akupunkturu a dietu je dobré podpořit bylinnými čaji či potravními doplňky, které dokážou povzbudit metabolismus. Výhodné je připojit i detoxikační kúry organismu, protože čím čistější organismus je, tím rychleji pracuje, tím lépe probíhá látková výměna, tedy metabolismus. Spousta takových preparátů obsahuje fytolátky ( z rostlin), které dokážou metabolismus stimulovat. Velice vhodné je i doplnění minerálních látek, zejména stopových prvků, které se v organismus účastní celé řady metabolických pochodů. Vhodné je i vyladění hormonálního systému. Z preparátů Diochi se hodí Intocel, Astomin, Estrozin, Androzin, Biominerál, Gerocel. Lze použít i další, které je vhodné vytestovat pro individuální potřebu. Pitný režim doplníme pitím čajů, které rovněž ovlivňují metabolismus – Maytenus, Smilax, Aloisie a Burrito.
Na závěr bych chtěla znovu zdůraznit, že hubnutí je přísně individuální záležitost. Není dobré propadat vlivu reklam či extrémním jednostranným dietám, které mohou vést ke vzniku potíží zdravotního rázu. Je dobré být při hubnutí pod kontrolou, aby z psychologického hlediska mohl člověk ukázat svoje úspěchy a byl za ně pochválen. Psychická vyrovnanost je velice důležitá. Je dobré sestavit i individuální jídelníček, tedy spíše přehled potravin vhodných nebo naopak nevhodných pro daného člověka. Jsou diety, které doporučují jen syrovou zeleninu, ale naproti tomu je celá řada lidí, kteří ji velmi obtížně tráví, právě v důsledku metabolické poruchy. Mnozí lidé bývají navíc alergičtí na některé druhy zeleniny, zvláště takové, jež obsahují červená barviva (papriky, mrkev, rajčata). Pak je nesmysl, aby tito lidé drželi dietu, která se skládá z výše jmenovaných druhů zeleniny. Stejné potíže mohou nastat s dietami ovocnými. Dieta podle krevních skupin dané krevní skupině doporučuje určité obiloviny, ale stane se, že dotyčný člověk má požadovanou krevní skupinu, ale nesnáší lepek. V doporučovaných koktejlech se vyskytuje sušené mléko, téměř u 80% populace ve své ordinaci naměřím nesnášenlivost mléčné bílkoviny. Bílkovinné diety, které doporučují pouze maso, velmi zatěžují ledviny. A tak bychom mohli pokračovat. Proto je dietní režim individuální. Potraviny lze vytestovat například pomocí EAV metody.
Viry HERPES, onemocnění, která vyvolávají a jejich léčba z pohledu klasické a alternativní medicíny
Viry Herpes viridae čítají skupinu asi 80 virů, pro člověka mají význam hlavně
- Herpes simplex 1 – HSV1
- Herpes simplex 2 – HSV 2
- Virus varicela –zoster
- Virus Epsteina-Barrové
- Cytomegalovirus
- Herpetický virus HHV-6
Herpes simplex 1 a 2
Patří mezi nejčastější virové infekce člověka
Provází ji změny na kůži a sliznicích, kde dochází k tvorbě půchyřků. Nakažený člvoěk je infekční pro okolí. Infekce může postihnout i centrální nervový systém a vnitřní orgány. Při infekci polodu může dojít k malformacím.
Přenos infekce – sekrety z úst, genitálií, sliny při líbání, olizování hraček dětmi,manipulace v ústech pacienta, intubace, endoskopická vyšetření.
HSV 1 způsobuje infekce spíše ústní, HSV 2 genitální.
Z místa primární infekce se šíří lymfatickou cestou – do uzlin, nervového systému, nervových ganglií a jiných orgánů.
Onemocnění způsobená herpes viry
Akutní herpetická gingivostomatitis (zánět dutiny ústní a dásní)
-onemocnění batolat a malých dětí
-horečka, bolesti v krku, zarudnutí a otok sliznice hltanu, na sliznicích jsou patrné puchýřky, i na rtech.Dětem vytékají sliny z úst. Onemocnění je velmi bolestivé. Odmítají příjem potravy. Tato infekce může probíhat i jako zánět mandlí nebo zadní stěny hltanu. Odezní do 10-14dní. Zduřelé uzliny na krku mohou přetrvávat i několik týdnů.
Folikulární konjunktivitida (zánět spojivek)
- projeví se jednostranným zánětem spojivky se zvětšením uzlin, popřípadě zánětem víček, na jejichž hranách mohou být patrné puchýřky. Je přítomna světloplachost, otok, bolest, tečkovité stíny na rohovce. Onemocnění může postihovat i hlubší struktury oka a trvat déle. Někteří autoři uvádějí, že se poškození zhojí bez následků, sama jsem ale viděla zašednutí rohovky, které vzniklo následkem herpetické infekce. Pochopitelně se značně zhoršil visus pacienta. Na čištění rohovky stále pracujeme cílenou detoxikací. Nemohu zodpovědně říci., jak dlouho a zda vůbec bude možné vrátit rohovku do původního stavu.
Herpes labialis (opar rtu)
- opakovaná infekce, manifestuje se po pocitech pálení, svěděníá a bolestivosti puchýřky na rtech, někdy i v dutině ústní, nose nebo na obličeji. Puchýřkiy jsou zpočátku vodnatné, mohou ale podlehnout bakteriální superinfekci a začít tak hnisat. Běžný opar ustoupí za 8-10 dní podle klasické medicíny.
Herpes genitalis (opar v genitoanální oblasti)
- způsoben virem HSV 2, přenáší se pohlavním stykem. Infekce těhotné se může během porodu přenést na dítě.
-vyrážka se objeví na zevních pohlavních orgánech, hrázi, v pochvě i na děložním čípku, u mužů na penisu. Bývá přítomna horečka, malátnost, zvětšené uzliny v tříslech. Pucýřky opět mohou zakalit obsah, změnit se ve vřídky, mohou se objevit potíže s močením. Virus zasáhne vždy i nervové struktury, proto se objevuje i bolestivost.
Stejné potíže se mohou objevit u homosexuálů v oblasti konečníku a kolem hráze. Často léze splývají do vředů.
Herpetická encefalitida (zánět mozku)
-mohou ji vyvolat oba dva typy herpes simplex. Jde o onemocnění s řídkým výskytem, a však velmi závažné, s možností úmrtí
-projevuje se vysokými horečkami, halucinacemi, ochrnutím poloviny těla, změnami osobnosti, poruchami řeči, zraku atd.
Postižení herpes virem podstaně hůře snášejí lidé s oslabenou imunitou.
Léčba klasickou medicínou spočívá v aplikaci antivirotik (acyklovir) lokálně. Opary na rtech se snažíme vysoušet (většinou zinkovou pastou)
Infekce vyvolané virem varicela zoster
Pásový opar
-generalizovaná vyrážka puchýřů podél určitého nervu. Předchází jí bolest, pálení, zarudnutí.Pak vznik puchýřků, které se rychle kalí. Pásový opar je lokalizován nejčastěji podél mezižeberních nervů, někdy v oblsti trojklanného nervu (vyrážka může jít přes ucho, oko. Někdy puchýřky mohou mít krvavý obsah, jindy zánět může jít až do hloubky kůže a zanechat velké jizvy. Dráždění nervů bývá úporné. Jako následek může zůstat i ochrnutí nervů (lícního, okohybných, bránice atd.). Neuralgie trvají měsíce až roky. Virus zůstává v organismu roky, vždy při oslabení imunity může dojít k jeho reakitvaci. Je přítomen v nervových gangliích.
Zdrojem nákazy je člověk, který má plané neštovice nebo i samotný pásový opar. Přičemž nakažlivost u neštovic je vyšší než u pásového oparu.U neštovic je 90% v rodině. Onemocnění vede k dlouhodobé imunitě, jen výjiměčně se objeví opakovaný výskyt, a to u imunodeficientních osob. U nich je možné i opakované oenmocnění pásovým oparem.
- vstupní branou infekce jsou dýchací cesty, dotud se virus dostává do retikuloendotelového systému, množí se a je zanášen do kůže. Další šíření je podél nervových vláken až do nervových ganglií. K reaktivaci z nervového ganglia dochází díky místním vlivům – např. trauma, tlak nádoru, dále při oslabení imunity v průběhu nádorových onemocnění, hemoblastóz, cukrovky, ledvinné nedostatečnosti, léčbě cytostaticky a imunosupresívy, po transplantaci orgánů či kostní dřeně nebo HIV pozitivních. Virus se rychle množí a vystupuje na kůži někdy i ve velkých plochách inervovaných nervy vycházejícími až z několika míšních segmentů. Puchýře bývají častso velké. U generalizovaných forme dochází i k poškození vnitřních orgánů (nekrózy v játrech, plicích, slezině), ložiska demyelinizace v mozku, ložiska nekróz v mozku.
Plané neštovice
-vyrážka začíná červenými skvrnami, které se postupně mění v pupeny a puchýřky. Během několika dní se zakalí a mění, posléze se na nich vytvoří krusta a zasychají. Nové projevy swe vysévají v průběhu 2-4 dnů ve vlnách. Na kůži pak vidíme různá stádia vyrážky. Mohou se vyskytovat kdekoli na těle, v dutině ústní, předchází zvýšená teplota, únava, nechutenství. U dospělých je průběh horší než u dětí.
Jako komplikace se může objevit zánět spojivek, zánwt sliznice dutiny ústní, zánět i zevního genitálu. Někdy jsou možné i neurologické potíže při postižení mozku.
Pokud onemocní těhotná žena v prvních měsících těhotenství, mohou se objevit poškození plodu – vady končetin, mozku, lebky, jizvy n kůži.
Plané neštovice i pásový opar podléhají hlášení, pacienti jsou infekční, izolují se doma.
K léčbě se používá tekutý pudr, antiseptické masti – k vysoušení. Tlumí svědění, brání škrabání á tím rozsevu. U imunodeficientních pacientů nebo u pac. s velkým rozsahem se používají antivirotika buď ústy, těžší případy se hospitalizují a léky se podávají nitrožilně. Je možné podávat i vitamíny skupiny B, které mají vztah k nervovému systému (B1, B12). Neuralgie řešíme analgetiky, někdy anestetiky (znecitlivění daného nervu). Pokud se objeví herpes ve velkém rozsahu, měli bychom pátrat po snížené imunitě a zejména po nádorovém onemocnění, které se tímto způsobem může manifestovat.
EB virus
Infekční mononukleóza
- nemoc způsobená EB virem, projevuje se bolestmi v krku připomínajícími angínu, generalizovaným zvětšením lymfatických uzlin (je prokázaná souvislost mezi EB virem a Burkittovým lymfomem, nasopharyngeálním karcinomem a karcinomem thymu), dochází k nápadnému zvětšení sleziny, vzniku zánětlivých infiltrátů v játrech, ledvinách, nadledvinách, srdeční svalovině, varlatech a mozku. Dochází ke zvětšení jater a jejich zánětu.
Po prodělané infekci virus zůstává dál v organismu.
CMV – cytomegalovirus
- onemocnění postihující dospělé i děti, podobné EB viróze, často probíhá bezpříznakově. Dochází ke vzniku horečky, zvětšení uzlin a zánětu jater, které ale nebývají takového rozsahu jako při mononukleóze EB virové.
Oba dva viry způsobují podstatně větší potíže u imunosupresovaných lidí, po transplantacích a lidí s imunodeficitem.
Pohled na infekce herpes viry z hlediska celostní medicíny
Herpes viry lze poměrně dobře diagnostikovat pomocí EAV i Oberonu. Lze zjistit přesně jejich přítomnost v určitých tkáních a orgánech. Skutečně po prodělaném herpetickém onemocnění zůstávají viry v organismu přítomné. Podle toho, jak jsou aktivní nebo v jakém množství jsou přítomné, mohou narušovat imunitní rekace, oslabovat imunitu a způsobovat únavu (zejména EBV a CMV). EBV často testuji u lidí, kteří trpí únavovým syndromem.
Léčba herpetických infekcí přírodními postupy
Do mé ordinace přicházejí pacienti, kteří trpí opakovanými opary na rtech, dále i ti, kteří trpí genitálním herpesem a vyzkoušeli již celou řadu přípravků od kožních lékařů, přesto se potíží nemohou zbavit, a dále ti, kteří prodělali mononukleózu nebo trpí únavovým syndromem.
Léčbu nejprove zaměřuji na aktuální řešení problému, protože ten je trápí nejvíc. K tomuto účelu využívám homeopatii, která dokáže velmi rychle ulevit od potíží a zaléčit probíhající onemocnění. Pokdu je pacient ochotný spolupracovat, nakoupí si homeopatika do zásoby a kdykoli začnou první projevy onemocnění, okamžitě nasadí vhodné léky, čímž postupně dojde k tomu, že se projevy budou zmenšovat, až se nakonec přestane opar objevovat. Abychom zajistili trvalé odstranněí z organismu, což detoxikační medicínou lze, je potřeba vhodně posílit imunitu a odstraňovat postupně virus ze všech ložisek v těle.
Akutní léčba oparu na rtu
Pokud se objeví vodnaté puchýřky, nasazuji lék Rhus toxicodendron 9 CH 3 kuličky a 15 minut po 2 hodiny, dále 4x denně, 3x denně, dávku postupně snižujeme podle ubývajících příznaků. Pokud se čiré puchýřky začnou zakalovat, pak nasadíme Mezereum 9 CH v dávce 3x3 kuličky denně. Dalším lékem, který stimuluje imunitu a zabraňuje opakování nemoci je lék Vaccinotoxinum 15 CH, který užíváme dlouhodobě 10 kuliček 1x týdně. S pacienty mám zkušenosti, že pokud začnou Rhus tox. užívat okamžitě, kdy se objevuje pálení a první příznaky, pak nemusí k erupcím puchýřků vůbec dojít. Taklhe se spousta pacientů zbavila opakovaných potíží.
Akutní léčba genitálního oparu
Zde lépe než Rhus toxicodendron působí Croton tiglium 9 CH. Lze ho střídat i s Rhus toxicodendron. Opět dávkování jako již bylo uvedeno výše. Při zakalení podáváme opět Mezereum. Pokud se puchýřky začnou shlukovat, pak je na místě lék Borax 9 CH 3 x 3 kuličky. Větší puchýře (platí i pro opar na rtu) léčíme i lékem Cantharis 9 CH.
Léčba planých neštovic a pásového oparu
Pokud chceme u dětí urychlit výsev puchýřků, aby se neprotahoval na 4 dny, pak podáme jednorázově dávku homeopatického léku Sulfur 15 CH 10 kuliček jednorázově, platí to jak pro neštovice, tak pro pásový opar. Dále postupujeme stejně jako u puchýřků oparu (Rhus tox, Mezereum, Cantharis), u pásového oparu taktéž. Při počátečním zrudnutí nebo otoku, který se zlepšuje studeným, nasazujeme lék Apis Mellifica 15 CH, tam kde je pálení a úlevu přináší naopak teplo, pak je na místě Arsenicum album 9 CH.
Chronické potíže
Při léčbě chronických potíží můžeme určit vhodný konstituční homeopatický lék. Dále nesmíme zapomenout, že určitou roli zde hraje stres, který podlomí imunitu a spustí množení viru a jeho výsev. Takže je na místě práce i s psychikou. Využila bych Bachovu květovou terapii, z Diochi preparátů velmi dobře na ovlivnění psychiky působí Levamin, Nervamin a Venisfér. Rostlinné preapráty v nich obsažené mají i imunostimulační účinky a protivirové účinky.
Ze samotných preparátů Diochi, které mají přímo vliv na viry herpes budu jmenovat Intocel, Sagradin, Vista Clear, Diocel, Deviral, Gerocel kapky a Diozon krém. Tyto preparáty lze užívat vnitřně, lokálně pak Diozon krém, Intocel a Sagradin přímo na lézi. Můžeme je užívat jak u akutních potíží, tak při chronických obtížích či na trvalou detoxikaci pro jejich biorezonanční účinky.
Z preaprátů Joalis bych vybrala Antivir, Herpeson, které obsahují informace o celé řadě virů. Pokud se budeme věnovat oslabené imunitě, na místě bude preparát Cranium, Imun, No degen, Mind Dren, někdy i Autoimun, dále svoje místo má i preaprát Streson, Emoce a některé další, podle vytestování.
Pokud budeme řešit EBV a CMV, jejich vliv na játra, pak budeme používat preparáty k detoxikaci jater – Detoxin, Intocel, Astomin, Vista Clear. Léčbu můžeme podpořit i pitím detoxikačních čajů – Achyrocline, Lapacho, Maytenus, Uncaria, Burito..a další
V léčbě oparů podle mých zkušeností z ordinace vyplývá, že léčba přírodními prostedky, zejména homeopatiky, při akutních stavech je podstatně více účinná než léčba antivirotickými mastmi, které nabízí klasická medicína. Navíc při stálém užvání homeopatik se prodlužují až úplně vymizí intervaly výsevu, tedy relapsu onemocnění. Cílenou detoxikací pak dokážeme virus odstranit z organismu.
LYMSKÁ BORELIÓZA Z POHLEDU KLASICKÉ A CELOSTNÍ MEDICÍNY
Lymská borelióza je onemocnění přenášené gramnegativní spirochetou Borrelia burgdorferi sensu lato. Má tenký spirálovitě vinutý tvar a dále bičíky, které jí umožňují poměrně dobrý pohyb. Borelií existuje dalších několik druhů: B. burgdorferi sensu stricto, B.afzelii, B. garinii, B.japonica, B.turdi, B.tunuki, B.sinica, B.valaisiana, B.lusitaniae, B.andersonii, B.bissettii a B.miyamotoi.Liší se od sebe genotypem, fenotypem i různým stupněm patogenity. Některé jsou rezistentní vůči přirozeným baktericidním účinkům lidského séra. Postupným pasážováním přes hostitele se vyvíjejí, mění a roste i jejich rezistence vůči imunitnímu systému i antibiotikům. Osídlují i místa, do kterých špatně pronikají protilátky, jako jsou mozek, synoviální membrána, periferní nervy. Dokážou přilnout k povrchu krevních destiček, čerených krvinek, k buňkám endotelu (výstelka cév). Dokážou aktivovat typy bílých krvinek, které produkují látky, díky nimž se borelie mohou pohodlně rozšířit do celého organismu. Borelie patří stejně jako původce syfilisu Treponema pallidum do rodu spirochet. S treponemou má spoustu podobných vlastností.
Jediným přenašečem podle klasické medicíny je klíště rodu Ixodes. Borelie rostou a vyvíjejí se ve střevě klíštěte, mění se podle příjímané potravy, kterou je krev a míza hostitele. Rezervoárem jsou hlodavci a ptáci. U nich ale nikdy nedojde k onemocnění. Naproti tomu onemocní psi, skot a koně stejně jako člověk. Aby klíště mohlo infikovat, musí se dostat do slinných žláz klíštěte, kde jich musí být minimálně 100. Infekci je schopna předat pouze jedna třetina infikovaných klíšťat. I nakažená klíšťata jsou nemocná. Díky množení patogenních borelií se rozpadají jejich střevní buňky,což může být příčinou smrti klíšťat. Podle klasické medicíny izolace borelií z jiného hmyzu není důkazem, že je přenášena komáry, neboť na jeho těle může ulpět borelie při sání krve nakaženého hostiltele. Borelie jsou schopny proniknout neporušenou kůží z výkalů klíšťat – odstraňováním klíšťat nechráněnou rukou. Pronikají i placentární bariérou.
Borelie mohou infikovat lidi a zvířata po měsíce i roky bez ohledu na imunitní obranu hostitele. Borelie mají určité antigeny, pomocí kterých mohou unikat aktivnímu imunitnímu systému.
Hostitel může začít produkovat v časné fázi infekce protilátky typu IgM proti bičíku a vnějšímu proteinu povrchu borelie. Tyto protilátky ale také reagují kromě borelií s myozinem (svalová bílkovina) a nervovými vlákny. Další protilátky třídy IgG pak mohou napadat svalovinu a nervovou tkáň a být tak příčinou autoimunitních pochodů v organismu, nebo přímo chronického zánětu kloubů. Vznik autoimunitního problému je velmi závažný pro hostitele. Vnímavost k infekci u lidí je všeobecná, klinický průběh je závislý na individuáoních faktorech.
Některé studie ukazují, že k přenosu borelie zřídka dochází prvních 24-36 hodin po přisátí. Pravděpodobnost roste s délkou sání. Regurgitace střevního obsahu nebo zanesení trusu klíštěte do rány se považuje za potenciální způsob. Inkubační doba se udává 1-300 dní, třetina nemocných udává 7-14 dní, druhá třetina zhruba 60 dní.
Největší výskyt nakažených klíšťat v naší republice vykazují kraje středočeský, pardubický a karlovarský. Republikový průměr převyšují okresy Frýdek-Místek a Příbram. Nejčastější lokality jsou podél vodních toků a v nízké nadmořské výšce. Dříve se udávalo, že nad 700 m se klíšťata nevyskytují. Dnes byla prokázána i v nadmořských výškách na 1200 m.
Klinické projevy boreliózy
-
dermatologické – erythema migrans, boreliový lymfocytom
-
musculoskeletální – bolesti a záněty kloubů a svalů
-
neurologické – bolesti hlavy, meningitida, meningoradikuitida, encefalitida, encefalomyelitida, obrna lícního nervu
-
psychiatrický lymský syndrom (porucha vnímání a paměti, afektivní poruchy až těžké deprese, organiscké psychózy až demence)
-
další onemocnění –
- chronický únavový syndrom
- postižení srdce
- postižení oka
- sluchu
- respiračního systému
- urogenitálního systému
- hepatálního systému
Nejčastěji jsou postižení po 30.roce života, vrchol mezi 45.-49.rokem. Ženy oproti mužům 1:1,17. Sérologický průzkum u zdravé populace ukázal, že antiboreliové protilátky IgG lze zjistit u 10% naší populace. To znamená, že určitá část populace neonemocní nebo infekce probíhá skrytě. V některých případech naopak nejsou protilátky prokazatelné vůbec, jindy k jejich absenci vede užití antibiotik. Borelie přežívá v organismu v privilegovaných tkáních (nervová, oční, svalová….), existuje v organismu i změněná, aby ji nemohl zasáhnout imunitní systém. Vytváří i imunokomplexy, je schopna spustit imunitní reakce, které způsobí další poškození organismu.
Spirochety působí na organismus
-
vlivem svého těla a zánětlivých mediátorů, které produkují
-
zkříženou reaktivitou mezi spirochetami a tkáněmi organismu – spuštění autoimunitní odpovědi za přítomnosti spirochet
-
imunopatologické reakce způsobené spirochetami, avšak již bez jejich přítomnosti v organismu
-
toxické reakce borelií spojené s přítomností borelií v organismu
Prevence – spočívá především v ochraně před klíšťaty, jejich časném odstranění a dezinfekci místa přisátí.
Laboratorní diagnostika
Nepřímé metody
- zahrunuje zjišťování specifických antiboreliových protilátek imunoenzymatickou metodou ELISA na nepřímou imunofluorescencí IFA. Tyto metody prokazují protilátky IgM a IgG v séru, mozkomíšním moku a synoviální tekutině
- po metodě ELISA se ještě použije metoda Western blot vysoce senzitivní pro konfirmaci protilátek pozitivních a hraničních (IgG, IgM)
Přímé metody
- mikroskopie v zástinu
- přímá kultivace borelií
- PCR metoda ke kvantifikaci DNA boreelií
Onemocnění způsobená borelií
Onemocnění kůže
- erythema migrans – 85% všech projevů, v průměru za 7 dní se vytváří v místě přisátí klíštěte červená okrouhlá skvrna s centrálním výbledem, který nemusí být vždy přítomen
- boreliový lymfocytom – červená až fialová barva – na uchu, špičce nosu, dvorci prsní bradavky či na skrotu, výskyt v 5%
- acrodermatitis chronica atroficans – červené skvrny na konečných částech těla – nárty, kolena, lokty, hřbety ruky
- morfea, lichen sclerosus et atrophicus, granuloma anulare, difúzní reverzibilní alopecie
Onemocnění kloubů
- bolesti kloubů, záněty kloubů – bolesti kloubů jsou stěhovavé, doprovázené velkou únavou, někdy subfebrilie i teploty, noční poty. Postihují kolena, ramena, hlezna, zápěstí, jeden nebo několik kloubů najednou.
- záněty šlach, šlachových pochev, tíhových váčků, svalových úponů, kloubních pouzder, synoviální membrány – typickým projevem je např. periarthritis humeroscapularis – zánětlivé změny v oblasti ramenního kloubu, podobným případem je syndrom karpálního tunelu
- záněty svalů
Borelie destruují buňky kloubní chrupavky i pod ní ležící kosti. Jsou zdrojem vzplanutí zánětu nebo perzistující infekce či přechodu do chronického stádia.
Postboreliový syndrom
Vzniká u malého procenta pacientů léčených antibiotiky. U těchto pacientů jsou i nejsou prokázány protilátky.
K nejčastějším projevům patří únava, bolesti kloubů, svalů, brnění, poruchy nálady, paměti, bolesti vazů. Antibiotická léčba u těchto pacientů již opakovaně nezabírá a nepodává se. Postižené ale omezuje v normálním životě
Neuroborelióza
Jde o postižení nervového systému. Svůj podíl zde mají i individuální dispozice a autoimunitní pochody. Autoimunita odpovídá za podobnost boreliózy s revmatickými a demyelinizačními chorobami (projevy roztroušené sklerózy). Potíže se mohou vyvinout akutně nebo po neléčeném prvním stádiu (kožní projevy).
- meningitida, meningoencefalitida
- radikulitida
- neuritida – zánět nervů (zejména očního)
- obrny periferních nervů – obrna n. facialis (lícní nerv), ochrnutí končetin, poruchy svěračů
- poruchy vědomí (podobnost s alkoholickou psychózou či drogovým postižením)
- poruchy vnímání, paměti, psychické potíže (neurózy, deprese)
Postižení nervového systému se může projevit v kterékoli jeho oblasti, včetně útrobních nervů. Imitují opravdu roztroušenou sklerózu, Alzheimerovu chorobu, mozkový nádor, myastenii, abusus psychoaktivních látek a jiná onemocnění.
Postižení srdce
- lymeská karditida – projevuje se poruchami srdečního rytmu, perikarditidou, myokarditidou až dilatovanou kardiomyopatií, srdečním selháním
Ne vždy se postižení srdce spojuje s boreliózou.
Postižení oka
- zánět spojivek, otok víček
- zánět rohovky
- uveitida
- odchlípení sítnice
- městnavá papila
- neuropatie optického nervu
- obrny okohybných nervů
Borelióza a těhotenství
Byl popsán i transplacentární přenos infekce na plod. Adekvátně léčená borelióza před těhotenstvím by neměla mít vliv na budoucí vývoj plodu. Pokud dojde k infekci v graviditě, pak záleží na stáří plodu a způsobu léčby. Léčba těhotné vyžaduje antibiotickou terapii antibiotiky vhodnými k podávání v těhotenství. Otázka, zda borelie může způsobit vážné poškození plodu nebo jeho odúmrť je nezodpovězena.
Léčba boreliózy
Borelióza má tendenci k samovolné úzdravě v časném lokalizovaném i diseminovaném stádiu. Léčba antibiotiky je však nutná. Zkracuje dobu klinických potíží a zabraňuje přechodu do chronicity.
Antibiotika používaná k léčbě : doxycyklin, amoxicilin, erytromycin, azitromycin, ceftriaxon, cefotaxim, penicilin G, metronidazol
Borelióza z pohledu celostní medicíny
Pomocí EAV či jiných alternativních diagnostických metod se testuje přítomnost borelie v organismu velice často. Naměříme ji téměř v 90% u chronických onemocnění, se kterými pacienti přicházejí. Nedetekujeme protilátky, ale přímo borelii, informaci o tom, že borelie se v organismu nachází. Můžeme dokonce stanovit, ve kterém orgánu nebo tkáni je přítomná a dokonce, zda-li vytváří ložiska.
Borelióza může zahrnovat přes 300 různých příznaků. Akutní stadium je potřeba vždy zaléčit antibiotiky!!! Chronická borelióza je pak doménou detoxikační celostní medicíny. Do ordinace nejčastěji přicházejí lidé, kteří boreliózu prodělali a mají následky, dále ti, u kterých z krve nebyla diagnostikována, proto jim nikdy nebyla stanovena diagnóza boreliózy. K nejčastějším projevům patří chronický únavový syndrom, bolesti hlavy, bolesti kloubů, ale borelii naměříme i u kožních postižení, zrakových, sluchových potíží, u depresí, neuróz, poruch paměti, autoimunitních chorob. Borelie může prakticky atakovat jakoukoli tkáň či orgán v organismu, včetně dýchacích, trávicích, močopohlavních orgánů. Téměř za každou chronickou nemocí může stát právě borelióza.
Pokud máme štěstí, zachytíme boreliózu po proběhlém akutním stádiu, kdy nejsou vytvořena ložiska. Jakmile borelie vytvoří ložiska (jde o určitý počet bakterií nebo jen o část genetického materiálu, jehož genetický kód je schopen replikace), je detoxikace mnohem obtížnější. Ložisko chrání borelie proti účinkům imunitního systému. Jakmile ale imunita poklesne – např. vlivem infekce nebo stresu, pak se ložiska začnou rozpadat a borelie invaduje dále do různých míst organismu. Proto se může stát, že člověk přeléčený antibiotiky a bez potíží, může znovu onemocnět stejnými (např. kloubními problémy) příznaky. A protilátky se už objevit v krvi nemusí. Navíc organismus je poškozován i toxickými látkami, které borelie produkuje. Informace či toxin ovlivňují cílovou tkáň, kterou připraví k invazi borelií. Každý mikroorganismus se totiž snaží zničit makroorganismus.
Klasická medicína nedokáže na rozdíl od celostní řešit postboreliový syndrom, zejména pokud chybí přítomnost protilátek. Nikdy netvrdí, že člověk nemá boreliózu poté, co byl přeléčen antibiotiky. U každého člověka i po přeléčení antibiotiky se borelióza pomocí EAV vytestuje. Další odlišnost spočívá i v tom, že z hlediska celostní medicíny je téměř jistý transpalcentární přenos, ať už mikroorganismů nebo informace pasážované generacemi.
Léčba boreliózy metodami alternativní medicíny
Borelie napadá a ničí imunitní systém. Vytváří ložiska, má tendenci ke chronicitě či perzistenci v organismu. Z tohoto důvodu je vždy potřeba posílit imunitní systém a zlepšit jeho fungování. Spravit narušené imunitní pochody. Vzhledem k tomu, že má sklony k přetrvávání v organismu a k tvorbě ložisek, není její odstranění jednoduché. Ložiska musíme důkladně vytestovat, to znamená zjistit, ve kterých tkáních se nacházejí a podle toho tyto tkáně cíleně detoxikovat. Ve své ordinaci využívám preparáty Joalis, Diochi a homeopatii. S výhodou je vzájemně kombinuji. Vzhledem k tomu, že téměř všichni pacienti s vytestovanou boreliózou, mají i psychické potíže, zejména typu depresí a neuróz, používám i Bachovu květovou terapii. Pokud je organismus bez stresu, toxické látky uvolňuje podstatně ochotněji. Budeme-li si myslet, že na boreliózu vystačíme jedním preparátem, budeme velmi zklamaní. Stejně tak je potřeba informovat pacienty, že léčba je dlouhodobá. Pokud tito lidé vydrží, zejména ti, kteří jsou již po přeléčení antibiotiky a mají tzv. postboreliový syndrom (viz výše), během několika měsíců zaznamenají obrovskou úlevu. Nejprve začíná ustupovat únava, pak postupně mizí i bolesti kloubů, svalů, vazů. Je to běh na dlouhou trať. Může trvat rok i dva. Záleží na tom, kolik ložisek borelie vytvořila a jak moc poškodila imunitní systém, zda spustila autoimunitní reakce, nebo zda poškozuje organismus toxiny. Na podporu a detoxikaci imunitního systému doporučuji preparáty Imun Joalis, Cranium Joalis a Viraimun Diochi. Po celou dobu je vhodné detoxikovat lymfatický systém – preparát Lymfatex Joalis, Diocel nebo Gerocel kapky Diochi, Lymphomyosot Heel. Z preparátů Diochi jediným, který účinně zabírá na borelie, je Sagradin. Ale ani tento preparát nedokáže zbavit člověka všech potíží, zvláště vzhledem k výše uvedeným skutečnostem. Sagradin ráda kombinuji s jedinečným informačním preparátem Joalis Spirobor, který dokáže borelie vylučovat z organismu. Sagradin dokáže biorezonančními schopnostmi rozkládat ložiska, navíc působí analgeticky. Další volba preparátů závisí na vytestování orgánů, které jsou postižené. Jolais má na ložiska v těchto orgánech tzv. drény (např. Neurodren – detoxikace norvového systému, a další podle orgánů). Můžeme použít i preparáty Diochi – například Detoxin na detoxikaci jater, oka, Diocel na detoxikaci močového ústrojí. Vždy záleží na postiženém orgánu. Na klouby působí Gerocel kapsle, Vista Clear, ArtiDren. Velmi ráda využívám homeopatické preparíáty, jako jsou Rhus toxicodendron, Ruta graveolens, Kalmia latifolia, Sanguinaria canadensis, Rhododendron, Ledum palustre a jiné. Nikdy nenajdeme jeden zázračný preparát, jak se obvykle domnívají pacienti. Takže na dotaz, poraďte mi, jaký mám užívat preparát, když mám chronické potíže po prodělané borelióze, odpovídám, že nejlepší je cílená detoxikace po diagnostice v ordinaci. Je potřeba borelii odstraňovat systematicky spolu s reparací imunitního systému.
CHOROBNÉ ZNAKY A PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a jejich ovlivnění preparáty DIOCHI
IMUNITNÍ SYSTÉM, poruchy imunity a prepráty Diochi
Imunitní systém je složitá struktura různě specializovaných chemických látek (molekul),buněk, tkání, orgánů, jejich vzájemných vztahů a interakcí.
Plní funkci jakéhosi šestého smyslu člověka. Tuto funkci nemůžeme zachytit svými normálními smysly.
- je v organismu všudypřítomný, není anatomicky zcela ohraničený
- jde o speciální informační systém organismu
Reakce imunitního systému:
– Normální funkce – obrana proti mikroorganismům a nádorům
– Nedostatečná funkce – snížená odolnost díky poruše funkce
– Nadměrná funkce – alergie
- autoimunita
– Narušená funkce – usnadnění rozšíření patogenů (např. proionů) v organismu
Rozdělení:
Nespecifická imunita – ochranné bariéry organismu
- Kůže (neporušená kůže a její povlak kyselé povahy – slouží jako první bariéra proti vstupu mikroorganismů do organismu)
- Sliznice (dýchacích cest, trávicího traktu, močových cest, oční spojivky – jsou pokryty hlenovou vrstvou, osídleny buňkami imunitního systému – makrofágy, dále symbiotickými mikroorganismy, které zabraňují kolonizaci patogenních mikrobů)
- Žaludeční šťávy – velmi kyselé pH dokáže zničit celou řadu mikrobů
- Střevo – v tenkém střevě existují shluky imunitní tkáně – Payerovy plaky, v nich dozrávají imunitní buňky, střevo je osídleno symbiotickými mikroorganismy – viz. výše.
- Lymfatický systém (cévy + uzliny), mandle, apendix, slezina – ničení mikroorganismů, odplavování toxinů….
Specifická imunita – tvorba specifických protilátek proti daným mikroorganismům
- B lymfocyty, T lymfocyty
Buňky, tkáně a orgány imunitního systému
Leukocyty – bílé krvinky
-
granulocyty – neutrofily, eosinofily, bazofily
mastocyty
monocyty
tkáňové makrofágy (monocyty + tkáňové makrofágy = mononukleárový fagocytový
- systém MPS (dříve RES)
-
lymfocyty – B lymfocyty (po kontaktu s antigenem syntetizují protilátky, dělí se na
plazamtické buňky – ty secernují protilátky, a na paměťové
buňky, které sí pamatují kontakt s cizorodou látkou a při
opětovném setkání pak dojde k rychlejší tvorbě protilátek.)
T lymfocyty – helper Th – Th1 (reakce odpovědná za přecitlivělost)
Th0, Th2, Th3
Th reg. – regulační (imunospurpesívní
funkce)
cytotoxické Tc
paměťové Tm
některé Th1, Tc přímo zabíjejí cílové cizorodé buňky, na nichž ropoznaly
cílový antigen, ostatní svými cytokiny regulují průběh imunitních reakcí
(Th2, Th3, Treg)
NK- přirození zabíječi, usmrcují nádorově transformované buňky nebo
buňky infikované viry (v krvi jsou přítomné jako lymfocyty s velkými
granuly LGL)
NKT – mají vlastnosti Nk + Tlymfocytů, jsou v lymfatických orgánech
-
buňky prezentující antigen – APC – upravují antigen (cizorodou látku) do podoby, aby
ho rozpoznaly T, občas B lymfocyty a mohly proti němu
zahájit imunitní rakci
- makrofágy, monocyty, dendritické buňky, Langerhansovy
buňky kůže, samotné B lymfocyty, endotelové buňky cév,
epitelové buňky střev
-
K buňky – (killer cells) – jsou schopné usmrtit jiné buňky, musí je k nim dovést
specifická protilátka
Pomocné (spojenecké) buňky
Trombocyty (krevní destičky)
Ertrocyty (červené krvinky) – odstraňují rozpustné imunokomplexy
Endotelové buňky – produkují cytokiny nebo jiné mediátory
Epitelové buňky a další
Primární lymfoidní orgány:
Thymus – vyškoluje T lymfocyty
Kostní dřeň (u ptáků Fabriciova burza) – vyškoluje B lymfocyty
Zralé T a B lymfocyty putují do periferních lymfoidních orgánů, kde se usazují
Sekudnární lymfoidní orgány:
Opouzdřené : lymfatické uzliny
slezina
Neopouzdřené: lymfoidní tkáň spojená se sliznicemi – střeva - GALT
- mandlemi a průduškami BALT
Molekuly imunitního systému:
- Protilátky – imunoglobuliny
- Cytokiny (interleukiny, lymfokiny, TNF, interferony…)
- Imunohormony – thymoziny
- Komplementový systém
- HLA molekuly (antigeny)
- receptory
Imunoglobuliny – protilátky
– IgM – tvoří se při prvním kontaktu s antigenem (cizorodou látkou)
– Ig G – při opakovaném kontaktu
– Ig A – tvoří se v sekretech sliznic, poté, co se antigen dostane na jejich povrch
– Ig D – součást receptorů rozpoznávajících antigen na B lymfocytech
– Ig E – původně obrana sliznic proti červům, dnes se tvoří jako odpověď na různé alergeny, účast na časných alergických reakcích
Interferony –
– Alfa – léčba tumorů
– Beta, omega, tau – protivirové a antiproliferativní účinky (inhibují dělení vlastních buněk)
– Gama – produkt Th1 lymfocytů a Tc nebo NK, aktivují makrofágy
TNF – tumor nekrotizující faktor – imunoragulační a protinádorové účinky
Preparáty Diochi ovlivňující imunitní systém:
INTOCEL
- ovlivňuje imunitní systém nepřímo tím, že udržuje správnou funkci a čistotu, tedy správnou mikroflóru ve střevě.
VIRAIMUN
- glukany obsažené ve Viraimunu slouží jako výživa imunitních buněk, dochází k jejich aktivaci
- aktivuje makrofágy (tím stimuluje fagocytózu = pohlcování a následné ničení cizorodých látek, mikrobů), NK buňky, Tc lymfocyty, granulocyty, neutrofily
- glukany aktivují makrofágy Payerových plaků ve střevě
- následným vylučováním imunostimulačních látek – cytokinů (IL-6) spouštějí imunitní reakce
- urychlují tvorbu lymfocytů v kostní dřeni
- houževnatec jedlý stimuluje T lymfocyty, makrofágy, uvolňuje TNF faktor
- lesklokorka lesklá – antialergické účinky, imunostimulační a imunomodulační, aktivuje fagocytózu
- housenice čínská – cordyceps –stimulace imunitního systému
- trsnatec lupenitý – stimuluje činnost T lymfocytů, makrofágů, NK buněk, stimuluje tvorbu interferonu a TNF
- arginin – stimuluje imunitní systém, tvorbu imunitních buněk
DETOXIN
- šišák bajkalský –posiluje imunitu, stimulace tvorby imunitních buněk
VISTA CLEAR
- harpagofyt ležatý – produkce TNF, stimulace imunitního systému, potlačení alergických reakcí
BIOMINERÁL
- přítomnost vyravnané hladiny minerálů, zejména stopových prvků, zaručí optimální fungování biochemickýc reakcí organismu, včetně imunitních
- Selen, mangan, zinek – nejdůležitější prvky pro imunitní systém, jejich nedostatek znamená oslabení imunitního systému
- Měď, chrom, mangan – stimulují antimikrobiální účinek leukocytů, zvyšují aktivitu NK buněk
- Železo – důležité pro schopnost neutrofilů zabíjet mikroby, pro správnou funkci T lymfocytů a NK buněk. Nedostatek železa vede ke snížení produkce IL 2 a odolnosti vůči nitrobuněčným nákazám (malárie, tbc, HIV). Nadbytek železa má ale negativní důsledky!!
- Ovlivnění činnosti lymfatického systému
ASTOMIN
- Kosatec německý – podporuje imunitní reakce
- Koprníček čínský – stimuluje imunitu
ASTOFRESH
- Citroník limonový – stimuluje tvorbu bílých krvinek
BAKTEVIR
- Třapatka nachová – imunostimulační účinky, podpora funkce makrofágů, granulocytů a T lymfocytů
- Lékořice lysá – stimulace tvorby interferonu
VENISFÉR
- Lapačo červené – stimulace kostní dřeně, tvorby leukocytů i erytrocytů, sleziny, slinivky
- Maytenus macrocarpa – stimulace krvetvorby a činnosti kostní dřeně
GEROCEL kapsle
- Humáty – ochrana střev – nepřímý účinek na imunitu, imunostimulační účinky
GEROCEL kapky
- Maytenus macrocarpa – imunostimulační účinky, stimulace kostní dřeně, krvetvorby
- Withania somnofera – stimulační účinek na kostní dřeň, stimulace množení bílých krvinek
- Lapacho červené – imunostimulační účinek, stimulace kostní dřeně
- Uňa de gato – imunostimulace
ANDROZIN
- Jam čínský – stimulace imunitního systému
- Psoralea corylifolia – harmonizace činnosti střev, stimulace imunitního systému
- Škornice šípolistá – stimulace činnosti kostní dřeně, stimulace tvorby červených krvinek
ESTROZIN
- Konopice bledožlutá – podpora činnosti sleziny, imunitního systému
- Mochna husí – stimulace produkce interferonu, stimulace imunitního systému
- Pískavice řecké seno – zvýšení imunitního potenciálu
- Lékořice lysá – stimulace tvorby interferonu
CYTONIC kapsle
- Maytenus – podpora krvetvorby – jak bílé, tak červené řady, stimulace kostní dřeně
LEVAMIN
- Pupečník asijský – podpora funkce imunitního systému
- Maytenus – stimulace krvetvorby, činnosti kostní dřeně
- Arálie mandžuská – podpora obranyschopnosti
ČAJE DIOCHI A IMUNITNÍ SYSTÉM:
ACHYROCLINE SATUREIOIDES
- Stimuluje funkci imunitního systému
- Stimuluje funkci thymu
- Má protizánětlivé účinky
- Stimuluje protinádorovou imunitu
- Má protialergické účinky
LAPACHO ČERVENÉ
- Stimuluje funcki imunitního sysstému
- Protinádorové účinky
- Stimuluje funkci kostní dřeně, podporuje krvetvorbu
LYCIUM CHINENSE
- Podporuje krvetvorbu
- Dodává vitaminy (A, B1, B2, C)
MAYTENUS ILICIFOLIA
- Stimuluje funcki imunitního systému
- Stimuluje protinádorovou imunitu
- Má protiizánětlivé účinky
SMILAX LÉKAŘSKÝ
- Stimuluje imunitní systém
- Stimuluje protinádorovou imunitu
- Podporuje krvetvorbu a funkci bílých krvinek
- Dodává stopové prvky (mangan, železo…)
- Má protizánětlivé účinky
UNCARIA TOMENTOSA
- Stimuluje imunitní systém
- Stimuluje prtinádorovou imunitu
- Má protialergické účinky
- Stimuluje funcki bílých krvinek
- Má protizánětlivé účinky
ROSA CENTIFOLIA
- Stimuluje imunitní systém
- Má protizánětlivé účinky
PRUNELLA VULGARIS
- Má protizánětlivé účinky
SMIL PÍSEČNÝ
- Má protialergické účinky
ALOYSIE CALYSINA
- Stimuluje imunitní systém
- Má protizánětlivé účinky
CITRUS AURANTIUM
- Stimuluje imunitní systém
- Stimuluje protinádorovou imunitu
CYMBOPOGON CITRATUS
- Stimuluje imunitní systém
- Má protialergické účinky
- Má protizánětlivé účinky
Toto je výčet preaprátů Diochi, které obsahují bylinky ovlivňující v pozitivním slova smyslu imunitní reakce organismu. Tyto bylinky najdeme prakticky v každém preparátu. Vynechala jsem zde protimikrobiální působení bylinek, protože zde jde pouze o imunitní systém, nikoli o to, která bylinka působí na ten který mikroorganismus. Výše uvedené preapráty působí svým složením čistě na imunitní systém, a to na jeho stimulaci. Nejsou zde uvedeny preapráty s protialergickými účinky. Některé preparáty významně ovlivňují imunitní systém právě tím, že působí přímo proti cizorodým látkám mikrobiálního původu. O tom ale v dalším článku. Imunitní systém je složitý, mnohé termíny výše uvedené budou čtenáři nesrozumitelné. Nechci ale v tomto článku dopodrobna vysvětlovat činnost imunitního sysstému, protože by přesáhla rámec tohoto článku. Spíše jsem uvedla dělení pro vytvoření hrubé představy a možnosti uvědomit si, na jaké etáži různé preparáty působí.
Na závěr bych chtěla uvést faktory, které ovlivňují stav imunitního systému, a to faktory, na kerých se shodují alternativní i klasická medicína. Odlišnosti se vyskytují v možnosti nápravy vadné funkce imunitního systému, kdy se klasická medicína snaží zabránit hyperreagující imunitě preapráty, jež tyto reakce imunitního systému dokážou potlačit, minimalizovat a tím pacientovi ulevit od potíží. Používá k tomu preparáty obrovské síly, jako jsou imunomodulancia, imunosupresíva, nesteroidní antirevamtika, kortikoidy, cytostatika a jiné léky. Ty mají závažné nežádoucí účinky, avšak odstraní pro pacienta velmi nepříznivé příznaky vznikající nepřiměřenými reakcemi imunitního systému. Naopak celostní medicína se snaží procesem detoxikace napravit činnost imunitního systému. Čistý, nezanesený organismus, zbavený všech toxických látek, tedy i těch, které mění genové prostředí nebo přímo genetickou informaci, pak funguje naprosto normálně. Jeho imunitní systém není oslabený a dokáže se vypořádat s celou řadou mikroorganismů, dále je v pořádku i protinádorová imunita a organismus neprodukuje ani protilátky proti vlastním tkáním a ani nereaguje přemrštěně na různé antigeny, se kterými se setkává.
Co tedy oslabuje náš imunitní systém anebo co ho nutí k alergickým či autoimunitním projevům? Mezi hlavní faktory můžeme zařadit chemické látky vyskytující se v našem životním prostředí ( kacinogeny, mutageny jako jsou zplodiny chemického průmyslu, různá chemická čistidla, detergenty, dezinfekce, insekticidy, pesticidy, herbicidy, výfukové plyny, barvy, ředidla, konzervanty, stabilizátory (tzv. éčka potravinářského průmyslu), léky (anitbiotika, kortikoidy, hormony….), očkovací látky, přirozená i umělá radioaktivita, rentgenové záření, elektromagnetický smog (počítače, mobily, televize, mikrovlnné trouby), kosmetický průmysl, prací prášky, mikroorganismy a jejich toxiny….. A mohli bychom jmenovat další a další. Například je tu otázka, jaký vliv na naši imunitu budou mít geneticky modifikované potraviny (napadají mne například melouny bez pecek a jiné….) Je třeba také podotknout, že i psychická kondice organismu má vliv na imunitní systém, což bylo známo již starým Číňanům. Všechny tyto faktory mohou ovlivňovat genofond člověka, měnit reaktivitu imunitního systému. Spousta mých pacientů se diví, proč právě oni mají tu nebo jinou nemoc, jak je možné, že jsou alergičtí nebo že mají autoimunitní onemocnění, či dokonce nádorové. Vždyť žijí zdravě! Omyl. O kom se dá říci, že v našem prostředí žije zdravě? Možná existuje pár jedinců, kteří se snaží minimalizovat škodlivé vlivy našeho životního prostředí na svůj organismus, a to zejména tím, že se snaží jíst pouze přírodní stravu, kterou si všakmusí připravovat sami. A přesto nikde není psáno, že i ty obiloviny, které jí a které se možná pyšní nálepkou bio jsou skutečně zdravé. Je ale chvályhodné, že se alespoň snaží vybírat to nejméně škodlivé. A to jde. To máme všichni ve své moci. Budeme-li se pravidelně krmit uzeninami, dostaneme do svého organismu celou řadu dusičnanů, konzervačních látek, solí atd., pak se nemůžeme divit, že onemocníme třeba rakovinou střev. Stejné je to s kouřením. Za svoji praxi lékařky jsem neviděla jediný nádor plic u člověka, který nekouřil. Zvýšený výskyt radioaktivity (například po výbuchu Čerobylu) se odrazil u mnoha lidí poruchami štítné žlázy, u některých dokonce rakovinou. A takovýchto příkladů můžeme jmenovat více. Stoupá počet alergií. Opět najdeme odpověď, když se zamyslíme nad tím, kde a jak vlastně žijeme. Změněný genetický materiál se pak předává na další pokolení, takže alergie se dědí. Nárůst autoimunitních onemocnění (například Crohnovy choroby, revamtoidní artrhitidy, lupusu, autoimunitních zánětů štítné žlázy, nerologických onemocnění – myasthenia gravis, sclerosis multiplex a jiných) se dává do souvislosti s účinky očkování. Zde podotýkám, že to je i oficiální stanovisko klasické medicíny!
Imunitní systém je složitý. Je velmi důležité, aby náš imunitní systém fungoval správně, proto by mělo být cílem nás všech zajímat se o to, jak se budeme chovat k našemu organismu a tím i k imunitnímu systému. Není cílem alternativní celostní medicíny tlumit reakce a léčit příznaky. Cílem je čistý bezvadně fungující organismu. Proto doporučuji i těm z nás, kteří jsou „zdraví“ preventivní detoxikaci organismu stejně tak dokonalou, jak dokonalá je naše péče o zevnějšek. Svoji roli v detoxikaci mohou výborně sehrát právě preapráty Diochi.
CHOROBNÉ ZNAKY A PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a jejich ovlivnění preparáty DIOCHI
KAŠEL
- obranný mechanismus na podkladě reflexu
- organismus se snaží očistit dýchací cesty od cizorodých látek nebo sekretů či cizích těles
- k usandnění kašle přispívá fyziologická funkce dýchacího epitelu (buněk, keré vystýlají dýchací cesty), a to tvorba hlenu a kmitání řasínkového eúpitelu směrem ven z dýchacích cest
Rozdělení kašle:
- akutní (trvá do 3 týdnů)
- subakutní (3-8 týdnů)
- chronický (nad 8 týdnů)
- produktivní (s vykašláváním hlenů nebo hlenohnisavých sekretů)
- neproduktivní (většinou dráždivý, suchý)
- trvalý
- záchvatovitý
Kašel trvající více než 8 týdnů je nutné vyšetřit!
Příčiny:
Akutní kašel
-
Virová infekce (kromě kašle jsou přítomny i výtok z nosu, obstrukce, horečka, slzení)
-
Bakteriálí infekce (brocnhitida, bronchopneumonie, tracheitida, pertuse – záškrt)
-
Alergie (otok sliznic – často vede ke dráždění ke kašli)
-
Cizorodé látky (vdechnutí cizích těles, dráždivých plynů, přítomnost parazitů..)
-
Srdeční selhávání
-
Tlak na dýchací cesty zvenčí (nádory, metastázy, zvětšené uzliny mezihrudí, aneurysma aorty, zvětšená štítná žláza, jícen)
-
Mimoplicní příčiny (onemocnění pohrudnice – záněty, pneumothorax – splasknutí plíce díky různým příčinám, onemocnění hlavy – chronické záněty vedlejších dutin nosních, onemocnění břicha – distenze – roztažení žaludku nebo tlustého střeva)
-
Volní kašel (hysterie, zlozvyk – někdo pokašlává zejména pokud je nervózní před určitou situací nebo činností)
Léčba akutního kašle: podle příčiny onemocnění
-
Virový kašel – Baktevir, Deviral, Astofresh, Rosa, Prunella, Wendita, Achyrocline
-
Bakteriální – Baktevir, Deviral, Astofresh, Gerocel kapsle
-
Akutní astmatický záchvat – Astofresh ve spreji
-
Alergický podklad – celková detoxikace organismu, posílení detoxikačních orgánů – Diocel, Biominerál, Detoxin, Gerocel cps., Deviral (odstranění infekčních ložisek z tkání, snižování alergické pohotovosti organismu)
-
Vdechnutí cizorodých látek – pozor na akutní příhodu – akutní dušení (poskytnout první pomoc!!, volat lékaře), dále detoxikace dýchacích cest podle závažnosti postižení plic – čaje : Rosa, Achyrocline, Wendita, Prunella, popřípadě podle vytestování kapky.
-
Srdeční selhávání – kašel kolem půlnoci, narůžovělé sputum – stopy krve, vždy k lékaři!!, druhotně posilujeme srdce (Venisfér, Rosa, Aloysie, Achyrocline)
-
Nádorová onemocnění – kašel nereaguje na akutní léčbu, přetrvává. U kašle chronického vždy nutné vyšetření. Léčba podpůrná – podle vytestování nejvhodnějšího preparátu s protirakovinnými účinky (Sagradin, Venisfér, Gerocel, Cytonic, Uncaria, Lapacho, Achyrocline, Smilax, Citrus), nutnost dlouhodobé detoxikace a posilování oragnismu a imunitního systému
Jednotlivé preparáty lze mezi sebou kombinovat. Ideální je kombinace kapek a čajů.
Subakutní kašel:
Trvá 3-8 týdnů
Většinou je postinfekční. Nutná detoxikace podle příčiny, použijeme preparáty vytestované pomocí EAV, Oberonu, kineziologicky a podobně. Preparáty použijeme stejné jako u akutního nebo chroncikého kašle.
Chronický kašel:
Z 95 % je způsoben níže uvedenými příčinami:
-
Chronická rhinosinusitida (trvalé zatékání do nosohltanu, popotahování, snaha odkašlat)
-
Astma (kašel má 57% astmatiků)
-
Refluxní choroba jícnu
-
Chronická bronchitida, CHOPN (chronická obstrukční pulmonální nemoc)
-
Bronchiektázie (rozšíření průdušek, často přítomnost infekčních ložisek, sekret se uvolňuje v závislosti na poloze a dráždí ke kašli)
-
Užívání léků na hypertenzi (ACE – inhibitory – po vysazení mizí do 3 týdnů)
Z 5% :
-
Bronchogenní karcinom
-
Levostranné srdeční selhání
-
Sarkoidóza (autoimunitní oenmocnění)
-
Aspirace (vdechnutí – při hlatanové dysfunkci po cévních mozkových příhodách a podobně)
-
Psychogenní kašel
Léčba chronického kašle:
Léčit základní onemocnění:
-
Rhinosinusitis – odstranění infekčních ložisek (Sagradin, Deviral), odstranění chronických zánětů – (Gerocel cps.), infekce – Astofresh, Baktevir, Diocel (čelní dutiny), Intocel (plísně) a jiné…
-
Astma – počátek dušnosti před vznikem astmatického záchvatu – Astofresh ve spreji nebo inhalačně, někdy oipakovaně tableta dokáže zabtánit rozvinutí dušnosti. Nutná detoxikace organismu (Detoxin, Diocel, Biominerál, Gerocel, Astofresh …), mnohdy je potřebné ovlivnit i psychickou složku astmatu (viz psychogenní kašel)
-
Chronická bronchitis, bronchiektázie, CHOPN – čaje Rosa, Prunella, Wendita, Achyro, Astofresh, Gerocel cps., Baktevir
-
Refluxní choroba jícnu – alkalizace organismu, neutralizace kyselých šťáv – Supracid, Cytonic/Maytenus, někdy Sagradin
-
Kašel při užívání ACE – vysazení léků, výměna za jiná antihypertenziva
-
Psychogenní kašel – Rosa – celkové zklidnění, Nervamin, Levamin, Venisfér. Je nutné hledat příčiny. Mnohdy je ideální regrese nebo Bachova květová terapie na odstranění psychických bloků.
Preparáty lze vzájemně kombinovat. U chronických onemocnění můžeme s výhodou využít zlepšení reaktivity organismu po jeho alkalizaci Supracidem.
Z hledediska celostní medicíny je potřeba si uvědomit, že do dýchacích cest člověka volně prostupují toxické látky, které jsou přítomné ve vdechovaném vzduchu, ať již chemické (barvy, ředidla, exhaláty chemických továren, čistící prostředky…), radioaktivní látky, toxické kovy, látky z automobilové dopravy – výfukové plyny, látky z obrušování asfaltu, kosmetika (speje, osvěžovače vzduchu…). Toxiny dráždící ke kašli, vyvolávající zátěž dýchacích cest anebo přímo onemocnění dýchacích cest, se usazují na sliznicích, v podslizničních strukturách, v lymfatickém systému (regionální lymfatické cévy i uzliny dýchacích cest), dále v nervových strukturách (nervus vagus – plexus pulmonalis, které jsou často zaneseny u astmaticků). Navíc musíme zohlednit nadměrnou tvorbu hlenu, která není závislá jen na fyziologické funkci dýchacích cest, ale i na příjmu zahleňující stravy (mléko a mléčné výrobky, cukry, bílá mouka).
K léčbě je pak vhodné přidat dechová cvičení, nácvik odkašlávání (to znají lidé trpící bronchiektáziemi, mukoviscidózou- onemocnění slinivky s nadměrnou tvorbou hlenů v dýcahcích cestách, chronickými bronchitidami aj.) K usnadnění vykašlávání se dobře hodí také inhalace (solné roztoky, minerální vody, silice, bylinné odvary).
Jednotlivé preparáty:
BAKTEVIR
· Antivirové (RS viry, adenoviry,influenza, parainfluenza, rhonoviry), antibakteriální účinky (streptokok, stafylokok, klebsiella, chlamydie, proteus, diplokok pneumonie…)
· Rozpouští hleny, zlepšuje odkašlávání, některé složky zastavují kašel – zejména dráždivý
· Použití při astmatu, tbc, brocnhitidě, abscesech
· Při akutních obtížích lze Baktevir dávkovat 10 kapek po hodině. Baktevir výrazně snižujue délku onemocnění, zlepšuje rekonvalescenci. Postupně dávky snižujeme až na 2 x 10 kapek. Při chronických potížích podle závažnosti stavu začínáme dávkou 2 x 10 kapek nebo i mnohem menší, zejména, pokud se objeví reverzní reakce.
-
DEVIRAL
· Preparát, který dokáže uvolňovat infekční ložiska z tkání
· Podporuje imunitu
· Snižuje alergickou pohotovost organismu
· Ovlivňje dráhu plic, následně sliznici celých dýchacích cest
· Záněty dýcahcích cest (RS virus, stafylokoky, streptokoky…)
· Má úžasnou sílu, velmi výrazné reverzní reakce díky rozvolňování infekčních ložisek (průdušky, dutiny ..)
Deviral užíváme k detoxikaci zpočátku 2 x 1 kapsli, pokud se objeví reverzní reakce, snížíme dávkování na 1 x 1 nebo 1 obden. Pro ovlivnění alergických projevů použijeme dávky větší – až 3 x 2 kapsle.
CYTONIC
· Preaprát v podobě kapslí, mírnější účinky má jako čaj – Maytenus
· Úspěchy slaví někdy u postinfekčních kašlů, kde nezabírají obligátní preparáty.
· Působí i při refluxní esofagitidě a kašlem jí vyvolaným, když nezabírá Supracid. Oba dva preparáty lze spolu vzájemně kombinovat.
Dávkujeme 3 x 1 kapsli. U cytoniku se vyskytují také nepříjemné reverzní reakce, zejména záněty močového měchýře hemorhagického charakteru (přítomnost krve v moči), někdy značná zatuhlost trapézových svalů. Vynecháme užívání nebo snížíme dávkování. Podstatně šetrnější je pití čaje.
ASTOFRESH
· Protizánětlivé účinky – působí proti zánětům všech etáží dýchacích cest
· Protivirové (i protichřipkové), protibakteriální, protiparazitární, protiplísňové
· Odhleňující účinek
Užíváme jak v akutních stavech, tak subakutních i chronických. Lze ho použít k inhalacím ( v kapkách) nebo do aromalamp. Snižuje pocit dušnosti, zavčas podaný dokáže zabránit rozvoji astmatického záchvatu. Kromě expektoračních účinků (zlepšuje vykašlávání) má díky obsahu mentolu i znecitlivující účinky – výhodné při kombinaci a bolestí nebo škrabání v krku. Zlepšuje dech, osvěžuje dech. Vhodný i při rýmách a zánětech dutin.
GEROCEL
· V podobě kapslí se užívá při chronických zánětech pro svůj obsah emzymů
· Výhodné je jeho působení u zánětů průdušek, zánětů dutin, zápalů plic. U chronických zánětů (ale i u akutních zánětů průdušek, dutin) můžeme užívat poměrně vysoké dávkování 3 x 2 kapsle. Jako vedlejší nežádoucí účinky se mohou vyskytnouz zažívací potíže, průjmy, nadýmání a křeče v břiše. Opět vysadíme, anebo snížíme dávkování.
ROSA
· Lahodný čaj s vynikajícími odhleňujícími účinky, usnadňuje vykašlávání
· Snižuje teplotu
· Prokázáno ovlivnění mycobacteria tbc
· Užívá se při rýmách, nachlazeních, brocnhitidách, tuberkulóze
· Má protizánětlivý efekt
Čaj pijeme nejlépe teplý, ovlivňjeme tak i pocení. Můžeme ho pít opakovaně několikrát denně. Pro svoji lahodnou chuť ho mají rády i děti. Lze ho i inhalovat.
PRUNELLA
· Čaj s antivirovými a antibakteriálními účinky (streptokoky, mykobakteria, pseudomonády
· Působí při nachlazeních, chřipkách a jiných virózách
· Detoxikuje plíce
· Uvolňuje hleny
· Má protizánětlivé účinky
Čaj popíjíme stejně jako růži, čím teplejší čaje, tím více vyvolávají pocení, což pomáhá organismu odstraňovat toxické látky z těla. Také ho můžeme inhalovat.
WENDITA
· Čaj s protizánětlivými účinky
· Účinný při nachlazení, chřipkách
· Detoxikuje plíce
· Zmírňuje kašel, usnadňje odkašlávání
· Posiluje imunitu
· Má antivirové a antibakteriální účinky
Užívání : viz výše uvedené čaje.
ACHYROCLINE
· Čaj s vynikajícími účinky na dýchací ústrojí
· Zlepšuje a usnadňuje vykašlávání
· Má výrazné protizánětlivé účinky
· Velmi dobře fuguje při posilování imunity a zmírňování alergických reakcí.
Užívání : viz výše uvedené čaje.
CITRUS AURANTIUM
· Čaj, který usnadňuje pocení. Pokud potřebujeme detoxikovat organismus či vyvolat pocení, je vhodné pít tento čaj.
Čaj pijeme teplý až vlažný.
SAGRADIN
· Tento preparát ovlivňuje zvýšenou teplotu i horečku.
· Má analgetické účinky
· Hojí rány ( v případě zánětů nosohltanu lze roztokem kloktat nebo vytírat krk – sliznice postižené infekcí)
· Při reverzních reakcích dokáže vyvolat zánět vedlejších dutin nosních
· Někdy účinkuje u kašle vyvolaného refluxní chorobou jícnu.
Sagradin při teplotách můžeme dávkovat po 10 kapkách, anebo po kávových lžičkách. Při detoxikaci užíváme v dávce 3 x 5 kapek. Při výskytu reverzní reakce užívání přerušíme, anebo snížíme dávkování.
SUPRACID
· Užíváme u chronických zánětů, kdy organismus trpí značným překyselením vnitřního prostředí.
· Velmi dobrý preparát u kašle vyvolaného refluxem kyselých žaludečních šťáv do dýchacího ústrojí.
Dávkujeme 3 x 1 nebo 3 x 2 kapsle.
BIOMINERÁL
· Přípravek, který ovlivňuje činnost lymfatického systému, a proto je vhodný u všech akutních i chronických onemocnění dýchacích cest.
· Pročištěním lymfatických cest uvolníme cestu pro odstranění dalších toxických látek(mikroorganismů a jejich toxinů).
Ideální dávkování je 2 x 10 kapek.
Preparáty s prokázanými protirakovinnými účinky:
Vensifér, Maytenus/Cytonic, Gerocel cps. i gtt., Lapacho, Uncaria tomentosa, Achyrocline, Sagradin, Smilax, Citrus aurantium. Tyto preparáty je vhodné vytestovat u každého člověka individuálně.
Co dodat na závěr? Preparáty Diochi mají obrovský léčebný potenciál. Čím dříve jsou nasazeny při akutních potížích, tím rychleji se organismus zase vrátí do své původní rovnováhy, tedy do zdraví. Díky svému složení a zpracování na principu informatiky a biorezonance jsou velmi vhodné při detoxikaci organismu a jeho očistě od infekčních ložisek, která provázejí zejména chronická onemocnění. Velmi vhodné je jejich preventivní užívání k harmonizaci organismu.
CHOROBNÉ ZNAKY A PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a jejich ovlivnění preparáty DIOCHI
BOLEST BŘICHA A BŘIŠNÍ DYSKOMFORT
- signalizuje onemocnění vnitřních orgánů nebo jejich podráždění, dále také dráždění ostatních struktur (stěna břišní, svalovina apod.)
- organismus reaguje olestí zpočátku na podráždění, upozorňuje nás, že něco není v pořádku. Pokud nedojde k adekvátnímu řešení, dojde k prohloubení bolesti i prohloubení závažnosti celkového stavu organismu. Nesmíme zapomenout, že břišní bolest, která neustupuje, nelze podceňovat. Může být známkou závažného postižení, které sandno při ignoraci vyústí až ve smrt. Pozor na náhlé příhody břišní. Neustupující bolest musí zhodnotit lékař!!!!
Rozdělení břišní bolesti:
- akutní
- subakutní
- chronická
- bolest somatická = bolest tělesných struktur mimo nitrobřišních orgánů
- bolest viscerální = útrobní
- trvalý
- záchvatovitý
Kašel trvající více než 8 týdnů je nutné vyšetřit!
Příčiny:
Akutní kašel
-
Virová infekce (kromě kašle jsou přítomny i výtok z nosu, obstrukce, horečka, slzení)
-
Bakteriálí infekce (brocnhitida, bronchopneumonie, tracheitida, pertuse – záškrt)
-
Alergie (otok sliznic – často vede ke dráždění ke kašli)
-
Cizorodé látky (vdechnutí cizích těles, dráždivých plynů, přítomnost parazitů..)
-
Srdeční selhávání
-
Tlak na dýchací cesty zvenčí (nádory, metastázy, zvětšené uzliny mezihrudí, aneurysma aorty, zvětšená štítná žláza, jícen)
-
Mimoplicní příčiny (onemocnění pohrudnice – záněty, pneumothorax – splasknutí plíce díky různým příčinám, onemocnění hlavy – chronické záněty vedlejších dutin nosních, onemocnění břicha – distenze – roztažení žaludku nebo tlustého střeva)
-
Volní kašel (hysterie, zlozvyk – někdo pokašlává zejména pokud je nervózní před určitou situací nebo činností)
Léčba akutního kašle: podle příčiny onemocnění
-
Virový kašel – Baktevir, Deviral, Astofresh, Rosa, Prunella, Wendita, Achyrocline
-
Bakteriální – Baktevir, Deviral, Astofresh, Gerocel kapsle
-
Akutní astmatický záchvat – Astofresh ve spreji
-
Alergický podklad – celková detoxikace organismu, posílení detoxikačních orgánů – Diocel, Biominerál, Detoxin, Gerocel cps., Deviral (odstranění infekčních ložisek z tkání, snižování alergické pohotovosti organismu)
-
Vdechnutí cizorodých látek – pozor na akutní příhodu – akutní dušení (poskytnout první pomoc!!, volat lékaře), dále detoxikace dýchacích cest podle závažnosti postižení plic – čaje : Rosa, Achyrocline, Wendita, Prunella, popřípadě podle vytestování kapky.
-
Srdeční selhávání – kašel kolem půlnoci, narůžovělé sputum – stopy krve, vždy k lékaři!!, druhotně posilujeme srdce (Venisfér, Rosa, Aloysie, Achyrocline)
-
Nádorová onemocnění – kašel nereaguje na akutní léčbu, přetrvává. U kašle chronického vždy nutné vyšetření. Léčba podpůrná – podle vytestování nejvhodnějšího preparátu s protirakovinnými účinky (Sagradin, Venisfér, Gerocel, Cytonic, Uncaria, Lapacho, Achyrocline, Smilax, Citrus), nutnost dlouhodobé detoxikace a posilování oragnismu a imunitního systému
Jednotlivé preparáty lze mezi sebou kombinovat. Ideální je kombinace kapek a čajů.
Subakutní kašel:
Trvá 3-8 týdnů
Většinou je postinfekční. Nutná detoxikace podle příčiny, použijeme preparáty vytestované pomocí EAV, Oberonu, kineziologicky a podobně. Preparáty použijeme stejné jako u akutního nebo chroncikého kašle.
Chronický kašel:
Z 95 % je způsoben níže uvedenými příčinami:
-
Chronická rhinosinusitida (trvalé zatékání do nosohltanu, popotahování, snaha odkašlat)
-
Astma (kašel má 57% astmatiků)
-
Refluxní choroba jícnu
-
Chronická bronchitida, CHOPN (chronická obstrukční pulmonální nemoc)
-
Bronchiektázie (rozšíření průdušek, často přítomnost infekčních ložisek, sekret se uvolňuje v závislosti na poloze a dráždí ke kašli)
-
Užívání léků na hypertenzi (ACE – inhibitory – po vysazení mizí do 3 týdnů)
Z 5% :
-
Bronchogenní karcinom
-
Levostranné srdeční selhání
-
Sarkoidóza (autoimunitní oenmocnění)
-
Aspirace (vdechnutí – při hlatanové dysfunkci po cévních mozkových příhodách a podobně)
-
Psychogenní kašel
Léčba chronického kašle:
Léčit základní onemocnění:
-
Rhinosinusitis – odstranění infekčních ložisek (Sagradin, Deviral), odstranění chronických zánětů – (Gerocel cps.), infekce – Astofresh, Baktevir, Diocel (čelní dutiny), Intocel (plísně) a jiné…
-
Astma – počátek dušnosti před vznikem astmatického záchvatu – Astofresh ve spreji nebo inhalačně, někdy oipakovaně tableta dokáže zabtánit rozvinutí dušnosti. Nutná detoxikace organismu (Detoxin, Diocel, Biominerál, Gerocel, Astofresh …), mnohdy je potřebné ovlivnit i psychickou složku astmatu (viz psychogenní kašel)
-
Chronická bronchitis, bronchiektázie, CHOPN – čaje Rosa, Prunella, Wendita, Achyro, Astofresh, Gerocel cps., Baktevir
-
Refluxní choroba jícnu – alkalizace organismu, neutralizace kyselých šťáv – Supracid, Cytonic/Maytenus, někdy Sagradin
-
Kašel při užívání ACE – vysazení léků, výměna za jiná antihypertenziva
-
Psychogenní kašel – Rosa – celkové zklidnění, Nervamin, Levamin, Venisfér. Je nutné hledat příčiny. Mnohdy je ideální regrese nebo Bachova květová terapie na odstranění psychických bloků.
Preparáty lze vzájemně kombinovat. U chronických onemocnění můžeme s výhodou využít zlepšení reaktivity organismu po jeho alkalizaci Supracidem.
Z hledediska celostní medicíny je potřeba si uvědomit, že do dýchacích cest člověka volně prostupují toxické látky, které jsou přítomné ve vdechovaném vzduchu, ať již chemické (barvy, ředidla, exhaláty chemických továren, čistící prostředky…), radioaktivní látky, toxické kovy, látky z automobilové dopravy – výfukové plyny, látky z obrušování asfaltu, kosmetika (speje, osvěžovače vzduchu…). Toxiny dráždící ke kašli, vyvolávající zátěž dýchacích cest anebo přímo onemocnění dýchacích cest, se usazují na sliznicích, v podslizničních strukturách, v lymfatickém systému (regionální lymfatické cévy i uzliny dýchacích cest), dále v nervových strukturách (nervus vagus – plexus pulmonalis, které jsou často zaneseny u astmaticků). Navíc musíme zohlednit nadměrnou tvorbu hlenu, která není závislá jen na fyziologické funkci dýchacích cest, ale i na příjmu zahleňující stravy (mléko a mléčné výrobky, cukry, bílá mouka).
K léčbě je pak vhodné přidat dechová cvičení, nácvik odkašlávání (to znají lidé trpící bronchiektáziemi, mukoviscidózou- onemocnění slinivky s nadměrnou tvorbou hlenů v dýcahcích cestách, chronickými bronchitidami aj.) K usnadnění vykašlávání se dobře hodí také inhalace (solné roztoky, minerální vody, silice, bylinné odvary).
Jednotlivé preparáty:
BAKTEVIR
· Antivirové (RS viry, adenoviry,influenza, parainfluenza, rhonoviry), antibakteriální účinky (streptokok, stafylokok, klebsiella, chlamydie, proteus, diplokok pneumonie…)
· Rozpouští hleny, zlepšuje odkašlávání, některé složky zastavují kašel – zejména dráždivý
· Použití při astmatu, tbc, brocnhitidě, abscesech
· Při akutních obtížích lze Baktevir dávkovat 10 kapek po hodině. Baktevir výrazně snižujue délku onemocnění, zlepšuje rekonvalescenci. Postupně dávky snižujeme až na 2 x 10 kapek. Při chronických potížích podle závažnosti stavu začínáme dávkou 2 x 10 kapek nebo i mnohem menší, zejména, pokud se objeví reverzní reakce.
-
DEVIRAL
· Preparát, který dokáže uvolňovat infekční ložiska z tkání
· Podporuje imunitu
· Snižuje alergickou pohotovost organismu
· Ovlivňje dráhu plic, následně sliznici celých dýchacích cest
· Záněty dýcahcích cest (RS virus, stafylokoky, streptokoky…)
· Má úžasnou sílu, velmi výrazné reverzní reakce díky rozvolňování infekčních ložisek (průdušky, dutiny ..)
Deviral užíváme k detoxikaci zpočátku 2 x 1 kapsli, pokud se objeví reverzní reakce, snížíme dávkování na 1 x 1 nebo 1 obden. Pro ovlivnění alergických projevů použijeme dávky větší – až 3 x 2 kapsle.
CYTONIC
· Preaprát v podobě kapslí, mírnější účinky má jako čaj – Maytenus
· Úspěchy slaví někdy u postinfekčních kašlů, kde nezabírají obligátní preparáty.
· Působí i při refluxní esofagitidě a kašlem jí vyvolaným, když nezabírá Supracid. Oba dva preparáty lze spolu vzájemně kombinovat.
Dávkujeme 3 x 1 kapsli. U cytoniku se vyskytují také nepříjemné reverzní reakce, zejména záněty močového měchýře hemorhagického charakteru (přítomnost krve v moči), někdy značná zatuhlost trapézových svalů. Vynecháme užívání nebo snížíme dávkování. Podstatně šetrnější je pití čaje.
ASTOFRESH
· Protizánětlivé účinky – působí proti zánětům všech etáží dýchacích cest
· Protivirové (i protichřipkové), protibakteriální, protiparazitární, protiplísňové
· Odhleňující účinek
Užíváme jak v akutních stavech, tak subakutních i chronických. Lze ho použít k inhalacím ( v kapkách) nebo do aromalamp. Snižuje pocit dušnosti, zavčas podaný dokáže zabránit rozvoji astmatického záchvatu. Kromě expektoračních účinků (zlepšuje vykašlávání) má díky obsahu mentolu i znecitlivující účinky – výhodné při kombinaci a bolestí nebo škrabání v krku. Zlepšuje dech, osvěžuje dech. Vhodný i při rýmách a zánětech dutin.
GEROCEL
· V podobě kapslí se užívá při chronických zánětech pro svůj obsah emzymů
· Výhodné je jeho působení u zánětů průdušek, zánětů dutin, zápalů plic. U chronických zánětů (ale i u akutních zánětů průdušek, dutin) můžeme užívat poměrně vysoké dávkování 3 x 2 kapsle. Jako vedlejší nežádoucí účinky se mohou vyskytnouz zažívací potíže, průjmy, nadýmání a křeče v břiše. Opět vysadíme, anebo snížíme dávkování.
ROSA
· Lahodný čaj s vynikajícími odhleňujícími účinky, usnadňuje vykašlávání
· Snižuje teplotu
· Prokázáno ovlivnění mycobacteria tbc
· Užívá se při rýmách, nachlazeních, brocnhitidách, tuberkulóze
· Má protizánětlivý efekt
Čaj pijeme nejlépe teplý, ovlivňjeme tak i pocení. Můžeme ho pít opakovaně několikrát denně. Pro svoji lahodnou chuť ho mají rády i děti. Lze ho i inhalovat.
PRUNELLA
· Čaj s antivirovými a antibakteriálními účinky (streptokoky, mykobakteria, pseudomonády
· Působí při nachlazeních, chřipkách a jiných virózách
· Detoxikuje plíce
· Uvolňuje hleny
· Má protizánětlivé účinky
Čaj popíjíme stejně jako růži, čím teplejší čaje, tím více vyvolávají pocení, což pomáhá organismu odstraňovat toxické látky z těla. Také ho můžeme inhalovat.
WENDITA
· Čaj s protizánětlivými účinky
· Účinný při nachlazení, chřipkách
· Detoxikuje plíce
· Zmírňuje kašel, usnadňje odkašlávání
· Posiluje imunitu
· Má antivirové a antibakteriální účinky
Užívání : viz výše uvedené čaje.
ACHYROCLINE
· Čaj s vynikajícími účinky na dýchací ústrojí
· Zlepšuje a usnadňuje vykašlávání
· Má výrazné protizánětlivé účinky
· Velmi dobře fuguje při posilování imunity a zmírňování alergických reakcí.
Užívání : viz výše uvedené čaje.
CITRUS AURANTIUM
· Čaj, který usnadňuje pocení. Pokud potřebujeme detoxikovat organismus či vyvolat pocení, je vhodné pít tento čaj.
Čaj pijeme teplý až vlažný.
SAGRADIN
· Tento preparát ovlivňuje zvýšenou teplotu i horečku.
· Má analgetické účinky
· Hojí rány ( v případě zánětů nosohltanu lze roztokem kloktat nebo vytírat krk – sliznice postižené infekcí)
· Při reverzních reakcích dokáže vyvolat zánět vedlejších dutin nosních
· Někdy účinkuje u kašle vyvolaného refluxní chorobou jícnu.
Sagradin při teplotách můžeme dávkovat po 10 kapkách, anebo po kávových lžičkách. Při detoxikaci užíváme v dávce 3 x 5 kapek. Při výskytu reverzní reakce užívání přerušíme, anebo snížíme dávkování.
SUPRACID
· Užíváme u chronických zánětů, kdy organismus trpí značným překyselením vnitřního prostředí.
· Velmi dobrý preparát u kašle vyvolaného refluxem kyselých žaludečních šťáv do dýchacího ústrojí.
Dávkujeme 3 x 1 nebo 3 x 2 kapsle.
BIOMINERÁL
· Přípravek, který ovlivňuje činnost lymfatického systému, a proto je vhodný u všech akutních i chronických onemocnění dýchacích cest.
· Pročištěním lymfatických cest uvolníme cestu pro odstranění dalších toxických látek(mikroorganismů a jejich toxinů).
Ideální dávkování je 2 x 10 kapek.
Preparáty s prokázanými protirakovinnými účinky:
Vensifér, Maytenus/Cytonic, Gerocel cps. i gtt., Lapacho, Uncaria tomentosa, Achyrocline, Sagradin, Smilax, Citrus aurantium. Tyto preparáty je vhodné vytestovat u každého člověka individuálně.
Co dodat na závěr? Preparáty Diochi mají obrovský léčebný potenciál. Čím dříve jsou nasazeny při akutních potížích, tím rychleji se organismus zase vrátí do své původní rovnováhy, tedy do zdraví. Díky svému složení a zpracování na principu informatiky a biorezonance jsou velmi vhodné při detoxikaci organismu a jeho očistě od infekčních ložisek, která provázejí zejména chronická onemocnění. Velmi vhodné je jejich preventivní užívání k harmonizaci organismu.
CHOROBNÉ ZNAKY A PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a jejich ovlivnění preparáty DIOCHI
Hormonální rozlady, gynekologické potíže, poruchy mesntruačního cyklu
- mohou být způsobeny poruchami žláz s vnitřní sekrecí – hypofýzou, vaječníky, nebo postižením samotných gynekologických orgánů
- hormonální dysbalance souvisí úzce i se změnami psychické rovnováhy
Rozdělení gynekologických potíží
- menstruační potíže
- klimakterické potíže
- onemocnění gynekologických orgánů
Menstruační potíže
- amenorea (úplné vynechání mesntruace)
- primární amenorea (nedostavění se první menstruace)
- menorhagie (krvácení je silné)
- hypomenorea (krvácení je slabé, menstruace trvá krátkou dobu)
- polymenorea (intervaly mezi jednotlivými cykly jsou krátké)
- oligomenorea (intervaly mezi cykly jsou nepravidelné nebo delší)
- metrorhagie (krvácení v době mimo pravidelnou menstruaci – např. uprostřed cyklu)
- endometrióza (krvácení závislé na mesntruačních cyklech, avšak na jiných místech
v organismu – např. v dutině břišní…)
- dysmenorea (bolestivá menstruace)
- premestruační syndrom (soubor příznaků tělesných i psychických, které se objevují
v závislosti na jednotlivých fázích cyklu, zejména před očekávanou menstruací)
Příčiny z hlediska celostní medicíny
-
Podle tradiční čínské medicíny za poruchami menstruačního cyklu stojí zejména játra a jejich energetický stav, dále nedostatek krve a energie, chlad v děloze. Jindy za poruchami hormonální nerovnováhy a menstruačního cyklu stojí i zatížená slezina.
-
Dle detoxikační medicíny jsou příčiny v toxinech nahromaděných v hypothalamu, hypofýze, vaječnících, nerovových strukturách, dále také v přítomnosti infekčních ložisek tamtéž
Hypofýza je žláza s vnitřní sekrecí, uložená v mozku, která řídí činnost ostatních žlaz s vnitřní sekrecí, tedy i pohlavních – u žen vaječníků, a tím produkci pohlavních hormonů. Tyto hormony ovlivňují vývoj pohlavních orgánů, sekundárních pohlavních znaků, dále menstruační cyklus, jímž se sliznice děložní připravuje na příjem oplodněného vajíčka. Hormony řídí i chování, nálady, vzhled, stav pleti, psychiky. Postupným stárnutím organismu ustává tvorba pohlavních hormonů a nastává takzvaný přecho neboli klimakterium.
Pro optimální vývoj organismu je nutné, aby byla vpořádku hypofýza, která je určující žlázou a následně i jí podřízené vaječníky. Pak dochází ke správnému vývoji sekundárních pohlavních znaků, nástupu menstruačního cyklu ve správný čas, k žádoucímu rozvoji psychiky bez výkyvů nálad, extrémních poruch chování v klíčovém období dozrávání, tedy v pubertě, a postupně také dochází k přiměřenému útlumu funckí pohlavních orgánů bez přechodových návalů.
Poruchy hormonální osy hypofýza – vaječníky mohou být příčinou vzniku amenorey, dysmenorey, meno i metrorhagie, premenstruačního syndromu, depresí, poruch příjmu potravy, poruch metabolismu a hospodaření s vodou, zánětu mazových žláz, bolestí hlavy, tvorbou akné, myomů, cyst (jak vaječníků, tak v prsou – fibrózně cystická mastopatie), bolesti prsů, dokonce existují i zhoubné nádory, které jsou podmíněné hormonálními vlivy. Špatná produkce hormonů má za následky také chronické infekce gynekologického ústrojí, kandidózy (kvasinky), záněty sliznic pochvy.
Nejčastěji naměřenými zátěžemi na hypofýze jsou těžké kovy (velmi často zátěže z amalgámových plomb), radioaktivita, chemické látky, infekční ložiska (často borrelie, toxoplazma..) atd.
Špatné proudění energie v játrech má za následek emoční poruchy, zejména se sklony k bouřlivým výpadům, vzteku, agresivitě nebo naopak k depresi spojené s úzkostí. Síla menstruačního krvácení je také ovlivněna stavem jater. Kromě psychických potíží se objevuje i napětí v prsou.
Nedostatek energie v důsledku například nedostatečné výživy nebo nadměrného fyzického i psychického vyčerpání vede velmi často k oslabení někdy dokonce k vymizení menstruačního krvácení. Příkladem může být silný stres nebo porucha příjmu potravy v podobě anorexie.
Premesntruační syndrom
Jde o soubor přízanků, které se vyskytují vždy před očekávanou menstruací v rozmezí sedmi až čtrnácti dnů před prvním dnem menstruace. V současné době se uvažuje o zařazení mezi klinické diagnózy. V oblasti psychologie jde již o běžný stav. Vyskytuje se totiž stále častěji. Uvádí se, že každá druhá žena má výkyvy nálad, pocity napětí v prsou až bolesti, dále pociťují ženy zadržování vody, vnímají otoky v podbřišku, dolních končetin i v obličeji. Tím se pochopitelně zvětšuje hmotnost, což ženy znovu psychicky deptá. Vlivem hormonů se mění i chutě, ženy udávají například i takzvaný vlčí hlad. Zhoršuje se stav pleti, zaněcují se mazové žlázky. Nezřídka se vyskytují bolesti hlavy, roztěkanost, nesoustředěnost, návaly lítosti, zlosti, propadání depresi. Tyto psychické příznaky mizí obvykle během prvních dvou dnů mesntruace. Ostatní odeznívají postupně. Psychické strádání a potíže jsou někdy tak velké, že mohou u některých žen vést až k rozchodu s partnerem, který nemá pochopení pro výkyvy nálad své partnerky. Mnohé ženy řeší nepříjemné potíže spojené s premesntruačním syndromem u svého gynekologa. Většinou je jim nasazena hormonální antikoncepce. Ta posléze upraví příznaky, ale nevyřeší skrytou příčinu – to znamená zatíženou hypofýzu, vajčníky, poruchu energie jater či sleziny. Vždy na EAV vyměříme hormonální poruchu, i když prakticky hormony – syntetické v sobě mají.
Klimakterium
V tomto období dochází postupně ke slábnutí činnosti vaječníků a ke snižování produkce hormonů. Fyziologicky tedy dochází k útlumu tvorby vajíček a tím k nemožnosti počít a donosit dítě. Menstruace v slábne, vynechává, až nakonec ustane úplně. V této děbě se také může objevovat hypertenze či osteoporóza. U některých žen začíná klimakterium již po čtyřicátém roce věku, fyziologicky po čtyřicátém pátém roce. V dnešní době však díky hormonální antikoncepci, kterou postupně vystřídá hormonální substituce, dochází k přechodu později než v minulých dobách. Pokud řádně funguje hormonální osa hypofýza vaječníky, nejsou přechodové návaly nebo jiné potíže zvlášť markantní a nepříjemné. Jsou-li ale výš zmíněné orgány zatížené, pak projevy budou výraznější a pro ženy méně únosné. Proto opět ženy žádají svého gynekologa, aby jim dodával substituční hormonální léčbu, což se děje. Ženy, které mají čistý organismus a jejich orgány pracují vyváženě, ty nemají s přechodem potíže a nemusí užívat chemické hormony. Dnes se hormony doporučují zejména s ohledem na osteoporózu neboli řídnutí kostí v pozdějším věku. I to se ale dá ovlivnit přírodními prostředky.
Preparáty Diochi
ESTROZIN
- Preparát číslo jedna ke řešení hormonální dysbalance u žen
- Obsahuje fytoestrogeny, což jsou prakticky rostlinné hormony, které dokážou vyrovnávat hladinu hormonů v organismu. Nedostatečné doplní, nadbytečné pomohou vyloučit. To platí i v případě užívání hormonální antikoncepce. Doporučuji ho všem ženám, které antikoncepci užívají.
- Pomáhá vyladit cyklus u dívek, které začínají menstruovat
- Zlepšuje stav pleti
- Působí proti plísním (candida)
- Řeší klimakterické potíže
- Detoxikuje gynekologické orgány
- Funguje u myomů, cyst
Dávkujeme obvykle 2 x 10 kapek
ANDROZIN
- Preparát spíše určený pro muže, ale potřebný i u mnohých žen
- Dokáže vyrovnávat hladiny hormonů
- Detoxikuje pohlavní orgány
Dávkování 2 x 10 kapek
CYTONIC/MAYTENUS
- Rostlina s vynikajícími účinky na hormonální rovnováhu
- Zpomaluje stárnutí
- Detoxikuje gynekologické orgány
- Harmonizuje menstruační cyklus
- Působí velmi dobře u žen v přechodu , odstraňuje návaly
- Má protinádorové účinky
- Omezuje vznik osteoporózy
Dávkujeme 3 x 1 kapsli, zpočátku je ideální pít čaj. Cytonik je velmi silný preparát, který může vyvolat značné reverzní reakce, například v podobě akutního zánětu močových cest apod. Proto doporučuji primárně pití čaje a postupné nasazování kapslí
SUPRACID
- Preparát k nastolení správného pH, tedy acidobazické rovnováhy – odstraňuje překyselení organismu, čímž zlepšuje veškeré funkce
- Působí proti osteoporóze
- Detoxikuje játra
- Působí proti bolestem hlavy
Dávkování 3 x 1 až 3 x 2 kapsle
DETOXIN
- Preparát číslo jedna k detoxikaci jater
- Játra je potřeba detoxikovat u všech poruch menstruačního cyklu a hormonálních dysbalancí
- Detoxikace jater je nutná i u žen, které užívají hormonální antikoncepci, protože syntetické hormony poškozují játra
Dávkujeme 2 x 10 kapek
VISTA CLEAR
- Vynikající preparát k detoxikaci jater, současně i ledvin. Tonizací jater uvedeme do rovnováhy i menstruační cyklus. Pročištěním ledvin pomůžeme vyloučit z organismu zadrženou vodu, která se hromadí v období před menstruací.
- Detoxikuje játra zatížená syntetickými hormony.
Dávkujeme 3 x 1 kapsli
SAGRADIN
- Má analgetické účinky
- Vhodný při dysmenorei, tedy při bolestivé menstruaci
- Při bolestech užijeme 10 kapek až čajovou lžičku Sagradinu. Účinek se dostaví do 15 – 20 minut.
BIOMINERÁL
- Ovlivňuje minerálové hospodaření organismu
- Prevence osteoporózy
- Diuretické účinky – odvodňuje, pomáhá vyloučit zadrženou vodu
Dávkujeme 2 x 10 kapek
Na závěr bych chtěla dodat, že některé výše uvedené poruchy nebo stavy jsou závažné a je potřeba je vyšetřit odborným lékařem. Například metrorhagie neboli krvácení mimo pravidelné menstruační, v jiné době cyklu, může znamenat závažné onemocnění, jako je rakovina dělohy. Výše uvedené preapráty nenahradí léky a ani lékařské vyštření. Rozhodnete-li se svoji poruchu léčit těmito přírodními bylinnými preparáty, pak byste měli mít jasno ohledně svého potencionálního onemocnění anebo jasno alespoň v tom, že pokud se stav nezačne upravovat, vyhledáte lékaře. Pokud se mohu vyjádřit k užívání antikoncepce mladých dívek, osobně ji nedoporučuji. Viděla jsem během svojí praxe spoustu dívek, které užívaly antikoncepci „preventivně“ od 14 let. Ať už šlo o prevenci otěhotnění anebo takzvanou harmonizaci cyklu, když měly nepravidelnou menstruaci. Následně se u nich objevily cysta na vaječnících, což gynekolog popřel, že by mohlo jít o důsledek užívání hormonů. Pomocí EAV je ale hormonální porucha i její příčina měřitelná a zjistitelná. Osobně bych opravdu své dceři hormony nedoporučila. Stejně tak mi připadá, že dnes je užívání antikoncepce moderní a ženy se jí nechtějí vzdát, ačkoli hormony mají i nežádoucí účinek na střevní mikroflóru, množení plísní, na játra, dokonce na vznik nádorových onemocnění. Na příbalových letácích mnohých přípravků se dočteme, že působí preventivně proti rakovině prsu, ale na druhou stranu je zde nebezpečí vyvolání rakoviny dělohy, ale o tom již nepíšou. U mnohých žen, které mají potíže s otěhotněním, můžeme v anamnéze vysledovat časné a dlouhodobé užívání antikoncepce. Po jejím vysazení trvá velmi dlouho organismu, než najede do svých kolejí a začne tvořit vlastní plnohodnotné hormony. Harmonizace cyklu a možnost otěhotnění se i tímto snižuje, nehledě na intoxikace pohlavních orgánů plísněmi a jinými toxickými látkami, pro gynekologa okem neviditešlnými a laboratorně neprokazatelnými. Užívání hormonů zlepšuje pleť, rovná psychycké výkyvy, zkracuje dobu menstruace na minimum dní, dokonce u některých přípravků se nemenstruuje vůbec, což mi připadá absolutně proti přírodě. Žena tak ztrácí jednu ze svých detoxikačních výhod oproti muži. Žena, která nebere antikoncepci si mnohdy připadá jako méněcenná. Neznám gynekologa, který by ženě nenavrhoval užívání hormonální antikoncepce nebo substituce pro klimakterické období. Dalším problémem, který se u nás neřeší, jsou metabolity hormonálních přípravků, tedy to, co z nich zbyde, když projdou naším tělem a zejména naší chemickou továrnou – játry. Metabolity odcházejí do kanalizace, dále se pak koloběhem dostanou přes čističky odpadních vod do vod potoků, řek. Odtud pak v návaznosti do spodních vod, organismů živočichů a rostlin až opět k člověku v podobě pitné vody. Možná i to je příčina, proč klesá aktivita i počet spermií současných mužů. Farmaceutické firmy by mne za takový přístup jistě odsoudily. Doufejme ale, že u spousty z nás zvítězí zdravý rozum. Většinou je tomu tak, až když sami onemocníme nebo máme různé zdravotní potíže, kterým lékař ještě neříká nemoc, ale nás obtěžují. Pak začínáme přehodnocovat svůj životní styl, začínáme se obracet k přírodě a odvracet od chemických látek, kterým se můžeme vyhnout. Stav zdraví každého člověka je v jeho rukou. Nezbavíme se potíží mávnutím kouzelného proutku. Musíme se sami přičinit. Díky přírodním preparátům Diochi, ale i jiným a i dalším metodám přírodní léčby máme možnost udržet svoje zdraví ve velmi dobrém stavu.
CHOROBNÉ ZNAKY A PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a jejich ovlivnění preparáty DIOCHI – IV - klouby
BOLESTI KLOUBŮ
- vznikají drážděním nervových pletení, nervových zakončení – buď zánětem, nebo zvýšeným tlakem v kloubu, nebo úrazem (otok, krvácení, poranění vnitřních struktur kloubu)
Patofyziologie vzniku bolestí kloubů
- kloubní struktury – zejména výstelka (synovie) reagují na různé podněty (infekce, toxiny, mechanické dráždění…)zvýšenou sekrecí tekutiny, otokem. Otok zvětší objem, začne způsobovat tlak na nervová zakončení, odtud vzniká bolest
Dělení onemocnění kloubů podle příčiny:
Vrozené
- vývojové vady
- geneticky zakódovaná onemocnění
Získané při celkových onemocněních a stavech
- Infekce (gonokoková infekce, tuberkulóza, virová infekce – virus chřipky, hepatitidy B, zarděnek, plísňová – u oslabených jedinců, lymská borelióza, streptokoková infekce – revmatická horečka, salmonelová infekce, toxoplazmová infekce….)
- Záněty – revmatoidní arthritida, spondylarthritida, reaktivní arthritidy (po močových infekcích, infekcích trávicího ústrojí..), ankylózující spondylarthritida (Bechtěrevova nemoc)
- Degenerativní procesy – arthrózy – narušují zejména kloubní chrupavku, postihují kolena, kyčle, klouby páteře. Přibývají s věkem.
- Metabolické choroby – postižení kloubů při dně – zvýšený obsah kyseliny močové v kloubech, postižení při ukládání jiných látek (kalciumpyrofosfátdihydrát), familiární hypercholesterolémie či jiné poruchy metabolismu tuků
- Krevní choroby – krvácení do kloubů a záněty kloubů při hemofilii, u leukémií, srpkovité anémii
- Nežádoucí účinky léků – léky proti srážení krve (antikoagulancia) – mohou způsobit krvácení do kloubů, arthritidy při vysazování kortikoidů
- Nádorová onemocnění – primární nádory kloubů nebo projevy při nádorovém postižení jiných orgánů
- Onemocnění žláz s vnitřní sekrecí – diabetes mellitus, onem. štítné žlázy….
- Poruchy nervového systému – při neurologických onemocněních (syringomyelie, tabes dorsalis)
- Autoimunitní onemocnění – enteropatické arthritidy (provázejí onemocnění střev – Crohnova choroba, celiakie, ulcerózní kolitida), systémová onemocnění pojivové tkáně
- Traumatické - úrazy
Praktické dělení:
- Zanětlivé stavy (artritidy)
- Degenerativní stavy (arthrózy)
Příčiny bolestí kloubů podle celostní medicíny: -zátěže nebo infekce
- Viry (chřipkové viry)
- Chlamydie
- Streptokoky
- Zooinfekce (toxoplazma)
- Borrelie
- Salmonely
- Veškeré toxiny virové, bakteriální, plísňové a jiné
- Zplodiny metabolismu (kyselina močová)
- Zátěže šlach a pochev šlachových
- Autoimunitní stavy namířené přímo proti kloubním strukturám
Jakékoli mikroorganismy, se kterými se člověk setká, mohou v kloubech vytvářet infekční ložiska. Pokud je kloub už jedenkrát narušen, infikován, poškozen, pak má tendenci k dalšímu hromadění a ukládání toxických látek, ať už mikrobiálních či chemických.
Klouby patří pod mateřský orgán ledviny – zejména kloubní chrupavka a výstelka neboli synovie. Proto je vždy potřeba očistit právě mateřský orgán anebo pak níže uvedené meridiány, které prochází přes poškozené klouby.
Klouby jsou také ovlivňovány nervovými pleteněmi, které dané klouby inervují a mohou díky vlastnímu zanesení vést také ke kloubním problémům.
Lokalizace postižení kloubů podle klasické medicíny
- Postižení jednoho kloubu – nejspíše infekční arthritida
- Postižení drobných ručních kloubů – revmatoidní arthritida
- Migrující arthritida a horečka – revmatická horečka, Lymská borelióza
- Postižení kloubu palce u nohy – dna
- Postižení kloubů mezi články prstů – psoriatická arthritida
Lokalizace podle čínské a celostní medicíny
- Bolesti kyčelních kloubů – přetížení meridiánu žlučníku, jater
- Bolesti ramenních kloubů – přetížení meridiánu plic a tlustého střeva, nervové pleteně plexus pulmonalis
- Bolesti kolenních kloubů – přetížení meridiánu močového měchýře, nervové pleteně plexus suprarenalis (ovládá nadledvinky, které produkují kortikoidy – hormony s protizánětlivými účinky. Pokud fungují nadledvinky špatně, pak jsou orgány snáze vystaveny zánětům)
- Bolesti loktů – dráha tenkého střeva
- Bolesti drobných ručních kloubů – vztah k dráze plic a plexus pulmonalis
Vztahy mezi psychikou a klouby
Přes psychiku můžeme vysledovat právě i kloubní potíže – například jedny z prvních problémů psychických mohou ovlivňovat plíce a odtud ramenní klouby – přeneseně „tají se nám dech“, „něco nemůžeme rozdýchat“. Bolesti v kolenou – pokud máme strach, jde o emoci ledvin, pak si vzpomeneme, že se často používá rčení „podlomila s mi kolena“, „kolena mě neunesou“ atd. Téměř vždycky, když si pacient začne promítat svůj život, své zážitky a dá si je do souvislostí, uvědomí si, že každé nově vzniklé bolesti kloubů mohla právě předcházet určitá psychická situace, která mohla tento stav vyvolat, aniž by jí přikládal nějaký význam. Někdy to pro naši logiku nemusí znamenat kdoví jaký problém, ale podvědomí pracuje jinak a bez nás, vždycky si vybere to, co potřebuje. A pak vznikne nový zdravotní problém, i když jsme si mysleli, jak jsme logicky a dobře stresovou situaci zvládli a že je za námi. A tady opravdu vím, o čem mluvím (sama jsem zažila stavy, kdy jsem spoustu věcí „nechtěla vidět“, před čím jsem „zavírala oči“ – což nebylo postižení kloubů, ale i spoustu problémů jsem nemohla „rozdýchat“ nebo „strávit“. A zdravotní problém byl hned na světě.).
Dělení podle počtu postižených kloubů
- monoarthritidy – postižení jednoho kloubu
- polyarthritidy – postižení více kloubů
Příznaky onemocnění kloubů
- závisí na příčině, která bolest vyvovala
- tupá nebo bodavá bolest
- bolest klidová nebo při pohybu nebo při pohmatu
- bolest stálá nebo intermitentní
- omezená nebo vyzařující
- zvýšená teplota až horečka
- otok, napětí tkáně
- vrzoty, drásoty na pohmat
- omezení pohybu
- úlevová poloha
- závislost na počasí a teplotě
- závislost na jídle, požití léků
S postižením kloubů často souvisí i postižení očí nebo kůže
Preparáty Diochi a bolesti kloubů
Preparáty Diochi můžeme zasáhnout přímo při řešení akutních kloubních potíží, tak i při celkové detoxikaci kloubních struktur. Dále jimi budeme řešit i poruchy imunity a detoxikace orgánů, jejichž dráhy procházejí přes dotyčné klouby a v nich pak způsobují zdravotní potíže.
Preparáty Diochi obsahují celou řadu účinných bylin, které v sobě zahrnutí působení analgetické (proti bolesti), atipyretické (snižují teplotu), protzánětlivé, protimikrobiální. Jde většinou o polykompozitní přípravky, tedy složené z několika druhů bylin či účinných látek, kdy každá z těchto látek může vhodným způsobem zasáhnout právě u určitých kloubních potíží (zejména protimikrobiální působení). Velmi vhodné je zde testování, protože nás může překvapit i preparát, který primárně s klouby vůbec nemusí souviset.
Při řešení kloubních potíží musíme uvažovat komplexně a nevidět jen nemocný kloub. Vždy se vyplatí jít více do hloubky a pátrat po pravé příčině. Jinak i po zdárnémústupu potíží se nám problém může vracet (zejména není-li vyřešena otázka oslabené imunity a podobně.)
Sagradin- využíváme jeho analgetických vlastností. Pokud jde o obtíže spojené i s teplotou, pak Sagradin působí i antipyreticky. Velmi dobře působí na borelie a chlamydie, dále účinkuje i na chřipkové viry a salmonely a jiné mikroby. Proto doporučuji testování. Užíváme ho v dávce 3 x 10 kapek (vyšší dávkování než je v příbalovém letáku). Analgetický účinek dosáhneme mnohdy až dávkováním po lžičkách. Je to ale naprosto individuální.
Gerocel kapsle – obsahuje enzymy, které mají protzánětlivé účinky, dokážou působit i na produkty chronického zánětu a odstraňovat je. Tím detoxikuje kloubní struktury. Navíc má opět protimikrobiální účinky a účinky na posílení imunitního systému. Při kloubních bolestech dávkuji až 3 x 2 kapsle.
Viraimun – nový přípravek, který působí díky obsaženým látkám na stimulaci imunitního systému. Nasazuji ho všude, kde pacienti trpí imunitní slabostí, tam, kde vytestuji autoimunitní projevy. Opět jeho složky prokazují antimikrobiální účinky na různé spektrum mikroorganismů. Doporučuji dávkování 3 x 1 kapsli.
Deviral – preparát, který indikuji také často u oslabení imunity, navíc má detoxikační účinky zejména na játra, působí velmi dobře na různé typy virů. Dávkování 3 x 1 kapsle.
Supracid – preparát, který významně přispívá ke snížení kyselosti v našem organismu. Překyselením se mění kvalita vytvářeného kloubního mazu, čímž nedochází k dostatečné výživě kloubní chrupavky. Supracid zpravidla dávkujeme 3 x 1 kapsli. Mnohdy dojde při jeho užívání kvůli jiným zdravotním problémům k odstranění bolestí kloubů, s čímž původně pacient ani k terapeutovi nepřišel.
Vista Clear – preparát, který při pravidelném používání zabraňuje degenerativním procesům v organismu. Je určený pro detoxikaci ledvin a jater, takže z toho vyplývá jeho místo mezi preparáty řešícími kloubní potíže.
Baktevir – preparát určený k detoxikaci okruhu plíce – tlusté střevo. Účinkuje na spoustu bakterií a virů, které mohou být příčinou onemocnění kloubů. Opět nutné testování. Dávkujeme 2 – 3 x 10 kapek.
Diocel – preparát k harmonizaci a detoxikaci okruhu ledviny – močový měchýř. I on účinkuje na spustu mikroorganismů, takže testováním zjistíme, zda bude vhodným preparátem. Dávkování jako u Bakteviru.
Detoxin – preparát k detoxikaci okruhu játra – žlučník. Stejně můžeme použít i Astomin. K řešení potíží tenkého střeva pak Intocel.
Velmi významnou součástí detoxikace je i pitný režim. Při různých typech bolestí kloubů se zuplatní čaje Diochi, které mají dtoxikační schopnosti jak celkové, tak působí přímo očistně na klouby. Mezi tyto čaje patřé především Achyrocline satureioides, Lapacho, Maytenus, Smilax, Uncaria tometnosa, Wendita calysina.
Detoxikace kloubů může být velmi jednoduchá a krátkodobá, ale mnohdy jde o velice náročný a zdlouhavý proces, neboť je potřeba v těle napravit vše, co vedlo ke kloubnímu onemocnění nebo poškození, ať již jde o oslabenou imunitu nebo autoimunitní potíže, dále o nerovnováhu energetickou hlavně v okruhu ledvin a jater, které podle čísnké medicíny souvisejí právě s kloubní problematikou. Dále je potřebné si uvědomit, že i nevhodná strava dokáže zhoršovat kloubní potíže. Takže u nesutupujících problémů bychom měli omzit až vynechat maso, omezit lepek, příjem soli. Zaměřit bychom se měli na zeleninu a ovoce, dokonce k úlevě dochází i při vložených dnech, kdy pijeme jen vodu.
Velmi často se setkávám s dotazy, pročnedochází k úlevě od bolestí kloubů, když lidé pravidlně užívají přípravky typu chondroitin sulfátu, glucosamin sulfátu či MSM v podobě preparátů Arthrostop, Chondroplus, GS condro, Proenzi a jiných. Vždy jim odpovídám stejně. Všechny tyto látky mohou působit na zlepšení výživy chrupavky, zlepšení tvorby kloubního maziva, někde jsou deklarovány i údaje o zmírnění zánětu, ale dokud v kloubu bude působit příčina, která obtíž vyvolala, nedojde nikdy k výrazné úlevě ani zlepšení potíží během užívání těchto preparátů. Mají svůj význam, až když vyřešíme původní problém.
Poznámka : tento text obsahuje cizí názvy, které záměrně nevysvětluji, protože to není podstatné pro tento článek. Ze stejného důvodu neuvádím ani podrobné třídění a vyčerpávající informace vztahující se ke kloubní problematice.
CHOROBNÉ ZNAKY A PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a jejich ovlivnění preparáty DIOCHI - III
BOLESTI HLAVY
- subjektivní pocity, které vznikají v důsledku dráždění extrakraniálních (mimolebních) nebo intrakraniálních (nitrolebních) struktur
- - bolesti mají různou intenzitu, intervaly, dobu trvání, periodicitu, lokalizaci a charakter
- Bolestivé podněty jsou vedeny hlavovými nervy do mozku, kde jsou zpracovány a vyhodnoceny
- Citlivé struktury hlavy : měkké části pokrývající lebku, periost (okostice), tepny, uvnitř hlavy cévy, některé mozkové nervy a nervové kořeny. Jejich drážděním vzniká bolest
- Necitlivé struktury: jejich drážděním bolest nevzniká – mozková tkáň jako taková
Dělení bolestí podle lokalizace:
extrakraniální
- kůže: herpes zoster, absces
- bolesti nervových struktur – neuralgie trigeminu (trojklaného nervu)
- bolesti povrchových cév – migrény
- onemocnění kostí a kloubu (temporomandibulární kloub) – záněty, nádory, metastázy
- úrazy
intrakraniální
- úrazy (krvácení do mozku poúrazové, otřes mozku)
- zvýšení nitrolebního tlaku (zvětšení objemu mozk. struktur – nádory, zvětšení objemu cév – vasodilatace, krvácení do mozku..)
- záněty (záněty mozku, mozkových blan…)
Lokalizace podle čínské a celostní medicíny
- čelní bolest – přetížení okruhu močového měchýře, ledvin, nadbytek jinu – přemíra příjmu jinových potravin (cukru, jižního ovoce, alkoholu)
- zátylek – přemíra příjmu jangových potravin (maso, uzeniny, slaná jídla, vejce), přetížení dráhy močového měchýře, nedostatek tekutin
- spánkové oblasti – přetížení jater a žlučníku, nadměrný přísun tučných jídel, stres
- oblasti pod očima – přetížení dráhy žaludku, onemocnění čelistních dutin, souvislost s tlustým střevem
- hluboko uvnitř hlavy – přetížení žaludku
- bolest související s výskytem v určitou denní nebo noční dobu – přetížení orgánu podle orgánových hodin
- bolesti hlavy po jídle – alergie na potraviny, střevní dysmikrobie
Dělení podle příčiny:
celkové choroby
- infekce (dráždění nervového systému, virové infekce, bakteriální infekce)
- zvýšení teploty (infekce, úžeh, úpal)
- hypertenze
- psychické choroby (deprese, stresy, chronická únava)
- intoxikace ( jakékoli otravy – manifestní, zatížení organismu toxickými látkami – mikrobiální toxiny, kovy, chemické látky potravinářské, zemědělské, drogistické…)
- z hlediska alternativní medicíny – zátěž geopatogenním polem, zónami
- zátěž očkováním
- zátěž jizvami (blok toku energie v organismu)
- alergie
- nádorové onemocnění s metastázami do mozku (bolest z přetlaku či dráždění senzitivních nervů)
onemocnění jednotlivých orgánů s následnými bolestmi hlavy
- zánět vedlejších dutin nosních
- menstruační bolesti hlavy
- onemocnění páteře, svalové spasmy, bolesti svalových úponů
- ateroskleróza mozkových tepen
- onemocnění uší
- onemocnění očí
- onemocnění zubů
- onemocnění nosu
- onemocnění mozkových plen
- onemocnění mozkových cév (záněty)
- nádory mozkové tkáně (ne metastázy) – bolest z přetlaku nebo dráždění nervů
- nevolnost (postižení trávicího ústrojí)
příčiny podle souvislostí čínské medicíny
- stravovací návyky: překyselení organismu
chemické přísady v jídle
- projevy zatížení orgánů: tenké střevo, tlusté střevo, játra, žlučník, plíce, srdce
Dělení podle délky trvání:
- akutní
- chronická (trvá více než 15 dní po 3 následující měsíce)
Charakter bolesti:
- tupá
- bodavá
- vystřelující
- šlehavá (náhle vzniklá – podezření na krvácení do mozku – např. při prasklém cévním aneurysmatu)
- stěhovavá
- trvalá
- s aurou
- s doprovodnými příznaky (nevolnost, zvracení, světloplachost..)
Preparáty Diochi a bolesti hlavy
Bolest hlavy je jedna z nejčastějších bolestí v lidské populaci. Někdy bývá výhradně jako doprovodný příznak celkového onemocnění, jindy jde o bolest, která dotyčného sužuje téměř permanentně. Může být doprovázena různými příznaky (viz. výše). Pokud se bolest vyskytne akutně a je velmi silná, navíc má „šlehavý charakter“ a neustupuje, je doprovázená nevolností a zvracením, pak voláme lékaře, protože může jít o závažné mozkové krvácení. Také nikdy nepodceňujeme úrazové bolesti hlavy, zejména pokud jsou doprovázené zvracením a ztrátou paměti. Zde jde nejčastěji o otřes mozku, který opět vyžaduje lékařské ošetření a hospitalizaci. Další závažné onemocnění, které je provázeno bolestmi hlavy a je nutné lékařské ošetření, je akutní meningitida. Je provázeno vysokými teplotami, opozicí šíje, ztuhlostí šíjového svalstva. V praxi to znamená, že člověk nepředkloní hlavu na prsa anebo neohne záda vsedě ke kolenům. Někdy může toto onemocnění být provázeno schváceností, nevolností, zvracením, mluvením z cesty nebo výsevem drobných červených flíčků – petechií. Je to stav, kdy je nutné neprodleně přivolat lékaře, nejlépe záchrannou službu.
Onemocnění, při nichž vznikají bolesti hlavy, je celá řada, detailnější rozbor ale není předmětem tohoto článku.
Použití preparátů Diochi budeme spíše aplikovat u chronických bolestí hlavy, na které je naše klasická medicína takzvaně krátká. Detoxikací organismu a úpravou životosprávy dokáže alternativní medicína doslova zázraky. Někdy se bolesti hlavy ovlivní poměrně snadno, hlavně ty, které netrvají dlouho. Pokud má pacient bolesti mnoho let, pak detoxikace bude dlouhá a postupná, mnohdy projdeme i fázemi zhoršení a následného klidu, či zlepšení. Je potřeba na to klienta nebo pacienta připravit. Detoxikaci můžeme doplnit Bachovo květovou terapií, akupunkturou nebo homeopatií. V průměru podle svých vyléčených pacientů mohu říci, že detoxikace pro bolesti hlavy do úplného ústupu bolestí se pohybuje kolem 1,5 roku permanentí detoxikace.
K detoxikaci organismu při bolestech hlavy můžeme prakticky použít skoro všechny preparáty Diochi. Vždy se řídím tím, co vytestuji jako příčinu bolestí hlavy a tím, který přípravek vytestuji na daný problém.
Budu-li chtít zaléčit právě probíhající bolest, pak vzhledem k intenzitě použiji Sagradin, a to v dávce 1 čajovou až 1 polévkovou lžíci. Téměř vždy dojde k úlevě, ne-li k úplnému odeznění. Podávám ho jako symptomatický lék, tedy lék na odstranění příznaku. Ale pokud nebudeme dále problém řešit do hloubky, pak se nám bolesti budou vyskytovat stále. Dalším preparátem, který vytestuji pravidelně u všech bolestí hlavy, je Aloysia. Tento čaj pijí všichni moji pacienti s bolestmi hlavy. Pomáhá detoxikovat mozkové struktury, zejména mozkové pleny, které jsou zatížené u všech lidí s bolestmi hlavy.
Použití ostatních preparátů budu uvádět podle jednotlivých příčin bolestí hlavy. Platí obecně známé pravidlo, že se snažíme vždy léčit příčinu dané nemoci nebo příčinu zatížení orgánů.
Zátěže jednotlivých orgánů:
Zátěž jater a žlučníku:
Tato zátěž se nejčastěji projevuje bolestí hlavy po stranách, někdy jsou přítomny i bolesti očí nebo za očima. Pokud jde o bolest z přetížení jater, většina pacientů si stěžuje, že je bolest budí mezi 1.-3. hodinou ranní. Játra jsou naší chemickou továrnou, která musí denně zpracovávat nepřeberné množství toxických látek, které tělo přijímá anebo které se vytvářejí metabolickými pochody organismu anebo které jsou vytvářené mikroorganismy přítomnými v našem organismu. Jen namátkou můžeme jako zátěže jmenovat přísady potravin (éčka) – stabilizátory, konzervanty, barviva, aromata, dochucovadla, protihrudkující, protispékavé látky, kypřidla a jiné, dále chemické látky z bytového prostředí – formaldehyd z nábytku, chemické látky uvolňované z koberců a jiných podlahových krytin, bytových textilií, chemických čistících prostředků, vůní, insekticidů (Raid), chemických látek z venkovního prostředí – výfukové zplodiny, exhaláty továren, prach, kovy apod. Mohli bychom jmenovat celý seznam toxinů. Jen mě vždy zaráží, že si to člověk nedokáže uvědomit. Kdykoli sdělím pacientovi, že má zatížená játra, vždy se dotáže z čeho? Jako by si nikdo neuvědomoval, že prakticky žijeme ve světě obklopeni chemickými látkami (viz hnojiva, přípravky pro deratizaci, dezinfekci, léky, pesticidy, insekticidy, herbicidy, barviva….). Všichni se diví, vždyť jí zdravě a pijí zdravou vodu a dýchají zdravý vzduch!!!! Navíc játra mohou být zatížena celou řadou virů (EBviry – infekční mononukleóza, viry hepatitid, CMV – virózy). Pokud játra nestačí zvládat všechny tyto zátěže, zátěže se začnou hromadit a začnou dráždit organismus. Jako první se může manifestovat chronická únava anebo právě bolesti hlavy.
Léčba: Detoxin, Astomin, Vista Clear, Intocel, Smil, Kustovnice, Achyrocline, Uňa de Gato, Gerocel kapky i kapsle
DETOXIN – jeden z hlavních preparátů k detoxikaci jater a jeden z hlavních preparátů při léčbě bolestí hlavy. Užíváme dlouhodobě, nejlépe do doby, kdy už pomocí EAV Detoxin nevytestujeme. Zpravidla dávkujeme obvykle 2 x 10 kapek.
INTOCEL – preparát, který netoxikuje játra, zejména když vytestujeme virovou zátěž, dávkování 2 x 10 kapek.
ASTOMIN – preparát k detoxikaci jater, ale zejména žlučníku a žlučových cest, potažmo slinivky břišní. Dávkování 2 x 10 kapek.
GEROCEL – kapky obsahují celou řadu bylin s protinádorovými účinky, detoxikačními účinky na důležité orgány ( játra) – Uňa de Gato. Gerocel kapsle netoxikuje na buněčné úrovni, je ideální pro řešení chronických zánětů. Dávkujeme 2 – 3x 1 kapsli.
UŇA DE GATO – Wilcacora – kočičí dráp – rostlinka, která dokáže čistit velmi jemně jaterní tkáň až na buněčnou úroveň.
Čaje – na detoxikaci jater můžeme vybrat celou řadu čajů, buď podle chuti
Zátěž tlustého střeva a plic
Zátěž plic přispívá ke špatnému okysličení organismu. Na nedostatek kyslíku je citlivý i mozek. Nedostatečné prokrvení vede k bolestem hlavy. Stejně tak díky zátěži tlustého střeva (hlavně díky dysmikrobii, která je původcem toxických látek) toxiny můžeme trpět bolestmi hlavy. Navíc s tlustým střevem souvisí čelistní dutiny a s plícemi stav sliznic dýchacího ústrojí. Různé záněty dýchacího ústrojí, zejména chronické, mohou vést k bolestem hlavy.
Léčba: Baktevir, Deviral, Astomin, Astofresh, Gerocel, Supracid, Rosa, Prunella
BAKTEVIR – detoxikuje plíce, v některých případech řeší i dysmikrobii ve střevě. Uplatní se při léčbě zánětů dutin, hlavně čelistních, dále při akutních virových onemocněních.Dávkujeme 2 x 10 kapek.
ASTOMIN – preparát, který velmi dobře řeší dysmikrobii, odstraňuje toxickou zátěž střeva a jater. Dávkujeme 2 x 10 kapek.
ASTOFRESH – řeší zátěž plic i dysmikrobii ve střevech. Detoxikuje dutiny. Dávkujeme 3 x 5 kapek, nebo můžeme cucat tablety – podle potřeby či chuti.
DEVIRAL – řeší virovou zátěž plic a dýchacích cest. Dávka 3 x 1 kapsle.
GEROCEL kapsle – výborně zabírá u zánětů dutin, čímž pomáhá odstranit bolesti hlavy. Dávkujeme 3 x 2 kapsle, podle snášenlivosti.
SUPRACID – ideální preparát proti překyselení organismu, upravuje střevní prostředí. Dávkujeme 3 x 1 kapsli.
Čaje – podle chuti či testování
Zátěž močového měchýře a ledvin
Při zatížení tohoto okruhu se objevují bolesti hlavy v čele anebo v zátylku. Mnohdy v důsledku zatížení dráhy močového měchýře dochází ke spasmům svalů kolem páteře, k bolestem v zádech, zejména stažení trapézových svalů, což následně vyvolává i bolesti hlavy.
Léčba: Diocel, Diocel Biominerál, Smilax, Gerocel kapsle, Vista Clear
DIOCEL – preparát první volby k detoxikaci ledvin a močového měchýře. Dávkujeme 2 x 10 kapek
DIOCEL BIOMINERÁL – preparát k detoxikaci ledvin a močového měchýře, navíc dokáže odstranit z organismu zátěž kovy a jinými toxickými prvky, které dráždí zejména nervový systém a může být jednou z příčin bolestí hlavy. Dávkujeme 2 x 10 kapek
Zátěž srdce a cév, tenkého střeva
Pokud dojde k postižení cév aterosklerózou, dochází ke zhoršování prokrvení tkání, k horší reaktivitě cév. Porucha průtoku ve kterékoli oblasti může vést k bolestem v dané lokalitě. Zhoršený průtok koronárními tepnami vede k bolestem srdce, zhoršený průtok a regulace cév v mozku je jednou z příčin bolestí hlavy. Kromě toho i mozkové tepny mohou nést zátěž toxickými látkami. Zátěž mozkových tepen je hlavní faktor vzniku migrén. U klasické migrény je ve hře cévní tonus a nervové zásobení cév, které reagují na různé podněty. Dráždění a porušená rovnováha a regulace jsou narušeny přítomností toxické zátěže v cévách a nervech. Porucha tenkého střeva bývá častou příčinou bolestí hlavy. Velmi často je poškozeno chronickým zánětem ( v důsledku potravinové alergie), ten poškozuje Payerské plaky – imunitní orgán ve střevě. Navíc díky chronickému zánětu je ovlivněno vstřebávání živin, minerálů a vitamínů. Dysbalance v těchto prvcích může vést k bolestem hlavy.
Léčba: Venisfér, Intocel, Sagradin, Burrito, Lapacho
VENISFÉR – detoxikuje cévní systém i srdeční svalovinu, ovlivňuje i psychiku. Dávkujeme 2 x 10 kapek.
INTOCEL – detoxikuje tenké střevo, dávkujeme 2 x 10 kapek
SAGRADIN – detoxikuje tenké střevo, dávka 3 x 5 kapek
Čaje: podle chuti
Akutní virová či bakteriální onemocnění a bolesti hlavy
Téměř při každém onemocnění organismu, kdy je tělo napadeno bakteriemi nebo viry (akutní virózy, angíny, záněty dýchacích cest, infekční onemocnění trávicího traktu atd.), dochází ke zvýšení teploty. Zvýšená teplota je jeden z faktorů, při němž se objeví bolest hlavy. Při teplotách dochází ke zvýšení cirkulace krve, a to i mozkem, infekční agens dokáže zatížit nervové i cévní struktury zejména svými toxiny a následně vyvolat bolest.
Léčba: Sagradin akutně, dále na teploty, preparáty podle vytestování nebo příznaků (DEVIRAL, BAKTEVIR, ASTOFRESH, INTOCEL
Onemocnění očí, zubů, dutin, nosu
Onemocnění těchto orgánů je jednou z příčin bolestí hlavy. Pokud se nám povede zvládnout základní příčinu, odstraníme i bolesti hlavy.
Onemocnění očí – zejména záněty nebo glaukom (zvýšení nitroočního tlaku – vede k velkým bolestem hlavy) – léčba : Venisfér, Levamin, Detoxin
Onemocnění zubů – bolesti vznikají zejména drážděním n. trigeminus – trojklaného nervu – léčba: Sagradin, homeopatie
Onemocnění dutin – čelní – viz. zátěž ledvin, čelistní viz zátěž tlustého střeva
Onemocnění nosu – polypy, chronická rýma – alergická, vasomotorická. – viz léčba alergií, zátěž plic
Bolesti hlavy vázané na menstruační cyklus
Nejčastěji tyto bolesti vznikají při hormonální nerovnováze, která vzniká například zatížením hypothalamu a hypofýzy, což jsou mozkové struktury, které řídí vylučování hormonů žlázami s vnitřní sekrecí. Žlázy s vnitřní sekrecí mohou být zatíženy kovy, zbytky po očkovacích látkách, mikrobiálními toxiny.
Léčba: Estrozin, Androzin, Cytonic
ESTROZIN – přípravek, který dokáže harmonizovat menstruační cyklus, detoxikovat pohlavní orgány a žlázy s vnitřní sekrecí. Obsahují fytohormony, které dokážou vyrovnávat hladiny hormonů. Dávkování 2 x 10 kapek
ANDROZIN – platí totéž, co pro Estrozin, lépe vytestovat
CYTONIC – reguluje hormonální cykly, upravuje hormonální nerovnováhu
Psychické choroby a bolesti hlavy
Bolesti hlavy se vyskytují ve značné míře u depresivních pacientů, u lidí, kteří jsou pod vlivem permanentního stresu. Často dochází k bolestem hlavy zejména po dlouhodobém potlačování emocí vyvolaných stresem, přepětím, mezilidskými vztahy, pracovními vztahy a podobně. Chronické městnání emocí pak vyvrcholí bolestmi hlavy. Stejně tak může k bolestem dojít potlačováním nevyřešených konfliktů, z nichž mnohé si v sobě neseme již z dětství.
Řešení spočívá v ovlivnění základního problému, odstranění psychických bloků, stresorů, harmonizaci energie organismu.
Z preparátů Diochi můžeme k ovlivnění psychických potíží použít preparáty : Venisfér, Levamin a Nervamin. Vzhledem k tomu, že psychické stavy souvisejí také podle čísnské medicíny s halvními orgány a jejich stavem, pak ledviny (emoce strach, úzkost) ovlivníme například Diocelem, játra (emoce zlost, agrese) Detoxinem, srdce (nadměrná radost, hyperreaktivita)Venisférem, slezinu (melancholie, přemítání)Astominem a plíce (smutek, deprese)Baktevirem. Za všemi emocemi mohou stát bolesti hlavy. Téměř všichni známe situaci, kdy nás něco nebo někdo rozčílí, kdy máme obrovský vztek, na který následně můžeme reagovat tím, že nás ukrutně rozbolí hlava.
Bolesti hlavy trvající delší dobu by měly být vždy vyšetřeny lékařem a náležitými klinickými vyšetřovacími metodami. Musíme myslet na to, že i za na první pohled banálními bolestmi se může skrývat závažné onemocnění. Teprve pokud získáme negativní nález (co se týká například zhoubného nitrolebního procesu, zánětlivých onemocnění kostí, parainfekčních bolestí hlavy apod.), pak můžeme začít využívat arsenal preparátů a postupů celostní medicíny, ať již jde o cílenou detoxikaci, homeopatii, akupunkturu či Bachovu květovou terapii nebo další jiné metody. Jen na okraj zmínka – i na léčbu prováděnou akupunkturou nevezme lékař pacienta, který není klinicky vyšetřený. Akupunkturista (u nás vždy lékař) by tím riskoval zanedbání závažné nemoci a poškození pacienta.
CHOROBNÉ ZNAKY A PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a jejich ovlivnění preparáty DIOCHI - zácpa
ZÁCPA
- obtížné vyprazdňování stolice
- absence stolice několi dní v týdnu
- tuhá suchá stolice
- nedostatečný defekační reflex
(normální počet stolic je 1-3 denně)
Rozdělení zácpy z časového hlediska:
- akutní (Pozor na zácpu, která vznikne náhle, je doprovázená bolestmi břicha, nadmutím, zhoršením nebo vymizením odchodu plynů. Tento stav je vždy podezřelý z akutního střevního uzávěru, takzvaného obstukčního ileu, což je životu nebezpečné onemocnění. Vždy při těchto příznacích vyhledejte lékařskou pomoc!)
- chronická
Dělení podle příčiny:
- vrozená
- získaná
Dělení podle příznaků:
- zácpa doprovázející jiná celková onemocnění
- zácpa funkční (například po vědomém potlačování defekačního reflexu,…)
- zácpa doprovázející užívání určitých léků
Zácpa se vyskytuje téměř ve všech věkových skupinách – od malých dětí (kojence nevyjímaje) po osoby staršího věku, kde bývá zastoupena statisticky nejvíce. Bývá častější u žen. Souvisí se životním stylem (spěch, potlačování defekačního reflexu například v nevhodných hygienických podmínkách, v určitých situacích), stravovacími návyky a pohybovou aktivitou.
Princip vyprazdňování stolice:
Nestrávené zbytky potravy, které tvoří stolici, se dostanou z tlustého střeva do konečníku. Zde dojde k rozpínání stěny konečníku, na který reagují citlivá nervová zakončení. Jejich podrážděním dojde na podkladě reflexu ke kontrakci konečníku a vyprázdnění. Tyto signály jsou vedeny i do mozku, ten je zpracuje a může proces ovlivnit volním mehcanismem, to znamená, že tento reflex můžeme vědomě potlači ( do určité míry). Vyprazdňování je také závislé na takzvaném gastrokolickém reflexu, což znamená, že dostane-li se potrava do žaludku, pak se automaticky zaktivuje pohyb střev a spustí defekační reflex.
Stolice by měla mít určitý charakter, to znamená správnou konzistenci, hustotu, správný obsah vody, obalení hlenem. Měla by postupovat cestou bez anatomických překážek.
Celé vyprazdňování je pak závislé na nervových strukturách, které inervují tlusté střevo, konečník, svěrač a svalovinu pánevního dna.
Příčiny vzniku zácpy:
Akutní zácpa
-
Každá akutní zácpa, jejíž příčina se neřeší, přejde do zácpy chronické
-
Bolestivé afekce (například bolestivé hemeroidy, prasklina konečníku, abscesy, zánět konečníku a jiné) mohou vést k potlačení defekačního reflexu – tato zácpa může vzniknout v kterémkoli věku
-
Zácpa způsobená užíváním určitých léků – při dlohodobém užívání léků se změní v chronickou (cordaron a jiná antiarytmika, antacida – léky na překyselení žaludku, antidepresiva a jiné léky ovlivňující psychiku, kodein, opiátová analgetika, dlouhodobé zneužívání projímadel…)
-
Psychická onemocnění – deprese, úzkosti
-
Onemocnění konečníku (hemeroidy, …viz výše)
-
Onemocnění střeva zánětlivá (divertikulitida, Crohnova choroba)
-
Onemocnění střeva obstrukční – tedy s uzávěrem průsvitu střeva (nádor, cizí těleso, tuhá stolice, paraziti – roupi, škrkavky, žlučový kámen, pooperační srůsty, uskřinutá kýla…..)
-
Zácpa při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (snížená činnost štítné žlázy, zvýšená činnost přištítných tělísek, diabetes mellitus…)
-
Zácpa v těhotenství
-
Zácpa při neurologických onemocněních (poruchy nervových struktur ovlivňujících činnost střev, konečníku, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, poliomyelitida, poúrazové míšní léze, svalová onemocnění, autoimunitní choroby…..)
-
Zácpa při dráždivém tračníku (střídavě s průjmy)
Chronická zácpa:
Z výše uvedených stavů, pokud se nevyřeší, jakmile vzniknou, nebo pokud nejde o stavy krátkodobé, pak se zácpa vždy stane chronickou.
Klinické příznaky zácpy
-
bolestivé vyprazdňování, pocit neúplného vyprázdnění
-
stolice suchá, tvrdá, hrudkovitá
-
malý objem stolice
-
někdy nechutenství, pocity plnosti v břiše
-
bolesti hlavy
-
únava
-
stavy odpovídající onemocnění, u kterého se zácpa vyskytla
Zácpa a stravovací návyky, životní styl
Aby vyprazdňování stolice fungovalo fyziologicky, tedy tak, jak to má organismus správně zakódováno, musíme splnit několik požadavků.
Naše strava by měla obsahovat dostatečné množství vlákniny. Vláknina je nestravitelná složka potravy, která na sebe váže vodu a tím zvětšuje objem stolice, čímž se zlepšuje i peristaltika – pohyb, pasáž střevem. Čím větší je objem stolice, tím lépe funguje defekační reflex. Vláknina je obsažena zejména v rostlinné stravě – v zelenině, ovoci, obilovinách (slovem obiloviny nemyslím bílou vymílanou mouku!!, ale celá zrna). Nutné je také udržovat příjem tekutin v rozmezí 2-3 litrů.
Zácpa a psychická rovina
Zácpa znamená snahu „něco si ponechat“, mnohdy jsou v pozadí nezdravé vazby na děti i rodiče. Rodiče se takzvaně přestali hýbat – „stojí na stráži“ , aby ochránili své děti. Nehýbou se, stojí tedy i jejich střeva. Psychické rozmrzelosti, deprese vedou k zatuhnutí, ztuha se nám chce vstávat, vše nám jde pomalu, tuhá je pak i naše stolice. Zácpa znamená nepružné, nepohyblivé rigidní myšlení. Mnohdy se takzvaně „zacpeme“ pouze okolním materiálním světem, nemáme čas vychutnat život i z jeho duchovní stránky, vnímat krásu, pohyb, porměny, protože naše práce, starosti, životní styl nám to zkrátka nedovolí.
Léčba zácpy:
Léčba zácpy spočívá v diagnostikování příčiny a následném odstranění. Pokud je spojená s bolestmi a náhlým vznikem, je nutné neprodleně vyhledat lékařské ošetření. Hrozí zde možné vážné poškození zdraví (střevní obstrukce – uzávěr střeva s následnou neprůchodností, což je život ohrožující stav).
Z hlediska celostní medicíny se zaměříme na stravovací návyky, pitný režim, pohybovou aktivitu, psychický stav člověka. Dále můžeme posilovat i defekační reflex – doporučíme pití vlažné vody ráno na lačno (minimálně ¼ - 1/3 l vody), čímž posílíme gastrokolický reflex, který zpsobí rozhýbání střev podrážděním žaludku. Ve střevech se trávenina začne posouvat, střevní peristaltika pak vede až ke konečníku, následně dojde k vyprázdnění.
Mnohdy vytestováním zjistíme i nevhodnou skladbu potravy. Snažíme se vyřešit i základní onemocnění, pokud je to možné. Vhodnými preparáty zlepšíme stav střeva, můžeme detoxikovat i nervové struktury, které ovlivňují pohyby střev, zaléčíme hemeroidy, záněty, zlepšíme psychiku.
Jednotlivé preparáty:
K preparátům, které patří mezi nejdůležitější, patří Gerocel kapsle, Achyrocline a Burrito. Pravidelným užíváním se funkční zácpa (nikoli ta, která doprovází jiná ponemocnění organismu!) začne zlepšovat během 14 dnů u 90% lidí.
GEROCEL kapsle
· V podobě kapslí se užívá při chronických zánětech pro svůj obsah emzymů
· U zácpy dávkujeme 3 x 2 kapsle nebo 3 x 1 kapsli. Doporučuji kapsle užívat vždy na lačno a zpít každou kapsli alespoň 1/3 l tekutiny.
ACHYROCLINE čaj
-
Jeho pravidelné denní pití zlepšuje funkci trávicí soustavy, zlepšuje peristaltiku, zklidňuje zánětlivé pochody ve střevech
-
Doporučuji pít v dávce 2 – 3 litry denně. Ideální je ve vlažné podobě. Má i odvodňující, močopudné účinky.
BURRITO – WENDITA CALLYSINA čaj
-
Čaj s vynikajícími účinky na trvácicí soustavu
-
Zlepšuje vylučování podobně jako Achyrocline
Oba čaje výrazně detoxikují i játra, žlučník a žlučové cesty, žaludek, střeva, slinivku.
BAKTEVIR
· Baktevir ovlivňuje střevní mikroflóru, zlepšuje stav tlustého střeva.
· Dávkujeme 2 x 10 kapek
ASTOFRESH
· Protizánětlivé účinky – působí proti zánětům dýchacích cest, ale i trávicí soustavy
· Protivirové (i protichřipkové), protibakteriální, protiparazitární, protiplísňové
Díky svému složení u některých pacientů zlepšuje zažívání, hojí záněty trávicí soustavy. Dávkujeme 3 x 5 kapek, 5 x 1 tabletu.
BIOMINERÁL
· Přípravek, který ovlivňuje činnost lymfatického systému, a proto je vhodný u všech akutních i chronických onemocnění
· Pročištěním lymfatických cest uvolníme cestu pro odstranění dalších toxických látek(mikroorganismů a jejich toxinů).
· Díky vytvoření minerálové rovnováhy začně organismus lépe pracovat na buněčné úrovni
Ideální dávkování je 2 x 10 kapek.
ASTOMIN
-
Preparát řešící dysmikrobii ve střevě, která obyčejně provází zácpu
-
Antiparazitární účinky
-
Dávkujeme 2 x 10 kapek
Další preparáty můžeme využít k léčbě základního onemocnění. Co se týče psychického stavu, můžeme využít preparáty LEVAMIN, NERVAMIN, VENISFÉR. K ovlivnění hemeroidů můžeme použít VENISFÉR, lokálně zkusíme využít Diozon Clear nebo Panaderm krém, které nemají jen kosmetické účinky. Hemeroidy ale ovlivníme nejvíce změnou stravy. Ovlivnit přírodními preparáty lze prakticky každé onemocnění, minimálně můžeme organismus harmonizovat a detoxikovat, čímž zlepšíme reaktivitu a stav organismu, mnohdy se zlepší příznaky, o kterých si myslíme, že se jich nikdy nezbavíme. Doporučuji používat přírodní preparáty opravdu při všech onemocněních, která zácpu vyvolávají a která jsem uváděla výše. Ideální je, když je můžeme vytestovat. Pokud někdo tuto možnost nemá, nezkazí nikdy nic tím, že začne podle návodu „regenerace ve sféře“. Výsledky se určitě dostaví. Chci jen podotknout, že ten, kdo čeká, že po využívání jednoho, dvou nebo tří preparátů bude vyléčen, ten bude škaredě zklamán. Detoxikace je dlouhodobý proces. Minimálně tak dlouhý, jak dlouhé bylo zanášení našeho organismu toxickými látkami až do doby, než se objevilo naše onemocnění. Protože každá nemoc je jen vršek ledovce, ukazuje nám na to, že je někde něco v nepořádku. Měla by nás vést k zamyšlení a postupnému řešení problému. Vše je v našich rukou.
Opakovaně jsem se během své medicínské kariéry setkala i s názory mnohých pacientů, že stolice 1 x za týden je naprosto normální. V medicíně v poslední době platí, že to, co dříve bylo výjimečné, se dnes objevuje stále častěji, až si na přítomnost tohoto jevu zvykneme a nakonec nám přijde normální. Stolice 1 x za týden ale opravdu normální není. Všichni bychom se měli snažit upravit svoje zažívání, střevní pasáž a vyprazdňování. V tlustém střevě se hromadí odpad. Je v něm obsažena spousta toxických látek, které pokud nejsou vyprázdněny ze střeva včas, mohou působit zpětně na organismus. Jde o značně toxické látky, zplodiny metabolických přeměn a hlavně o látky kancerogenní, tedy rakovinné. Nedovolme, aby se nám vstřbávaly zpět do organismu. Zácpa se považuje i za jednu z příčin vznku rakoviny tlustého střeva. Platí ale i naopak, že přítomnost zácpy může být i známkou vzniku nádorového oenocnění střev. Preparáty Diochi v tomto ohledu dokážou upravit zažívání, celkově pohyby trávicího ústrojí, motilitu (hybnost) střev, celkově tedy vyprazdňování. Dokážou hojit narušené a poškozené mechanismy organismu, detoxikovat tělo. Spojme je se zvýšením pohybové aktivity, zlepšením stravování a psychickou stabiliazcí a máme potíž vyřešenou. Mnozí si řeknou: „Kéž by to bylo tak jednoduché!“ Věřte ale , že to jednoduché je, jen chtít a začít.
CHOROBNÉ ZNAKY A PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ ORGANISMU a jejich ovlivnění preparáty DIOCHI
KAŠEL
- obranný mechanismus na podkladě reflexu
- organismus se snaží očistit dýchací cesty od cizorodých látek nebo sekretů či cizích těles
- k usandnění kašle přispívá fyziologická funkce dýchacího epitelu (buněk, keré vystýlají dýchací cesty), a to tvorba hlenu a kmitání řasínkového eúpitelu směrem ven z dýchacích cest
Rozdělení kašle:
- akutní (trvá do 3 týdnů)
- subakutní (3-8 týdnů)
- chronický (nad 8 týdnů)
- produktivní (s vykašláváním hlenů nebo hlenohnisavých sekretů)
- neproduktivní (většinou dráždivý, suchý)
- trvalý
- záchvatovitý
Kašel trvající více než 8 týdnů je nutné vyšetřit!
Příčiny:
Akutní kašel
-
Virová infekce (kromě kašle jsou přítomny i výtok z nosu, obstrukce, horečka, slzení)
-
Bakteriálí infekce (brocnhitida, bronchopneumonie, tracheitida, pertuse – záškrt)
-
Alergie (otok sliznic – často vede ke dráždění ke kašli)
-
Cizorodé látky (vdechnutí cizích těles, dráždivých plynů, přítomnost parazitů..)
-
Srdeční selhávání
-
Tlak na dýchací cesty zvenčí (nádory, metastázy, zvětšené uzliny mezihrudí, aneurysma aorty, zvětšená štítná žláza, jícen)
-
Mimoplicní příčiny (onemocnění pohrudnice – záněty, pneumothorax – splasknutí plíce díky různým příčinám, onemocnění hlavy – chronické záněty vedlejších dutin nosních, onemocnění břicha – distenze – roztažení žaludku nebo tlustého střeva)
-
Volní kašel (hysterie, zlozvyk – někdo pokašlává zejména pokud je nervózní před určitou situací nebo činností)
Léčba akutního kašle: podle příčiny onemocnění
-
Virový kašel – Baktevir, Deviral, Astofresh, Rosa, Prunella, Wendita, Achyrocline
-
Bakteriální – Baktevir, Deviral, Astofresh, Gerocel kapsle
-
Akutní astmatický záchvat – Astofresh ve spreji
-
Alergický podklad – celková detoxikace organismu, posílení detoxikačních orgánů – Diocel, Biominerál, Detoxin, Gerocel cps., Deviral (odstranění infekčních ložisek z tkání, snižování alergické pohotovosti organismu)
-
Vdechnutí cizorodých látek – pozor na akutní příhodu – akutní dušení (poskytnout první pomoc!!, volat lékaře), dále detoxikace dýchacích cest podle závažnosti postižení plic – čaje : Rosa, Achyrocline, Wendita, Prunella, popřípadě podle vytestování kapky.
-
Srdeční selhávání – kašel kolem půlnoci, narůžovělé sputum – stopy krve, vždy k lékaři!!, druhotně posilujeme srdce (Venisfér, Rosa, Aloysie, Achyrocline)
-
Nádorová onemocnění – kašel nereaguje na akutní léčbu, přetrvává. U kašle chronického vždy nutné vyšetření. Léčba podpůrná – podle vytestování nejvhodnějšího preparátu s protirakovinnými účinky (Sagradin, Venisfér, Gerocel, Cytonic, Uncaria, Lapacho, Achyrocline, Smilax, Citrus), nutnost dlouhodobé detoxikace a posilování oragnismu a imunitního systému
Jednotlivé preparáty lze mezi sebou kombinovat. Ideální je kombinace kapek a čajů.
Subakutní kašel:
Trvá 3-8 týdnů
Většinou je postinfekční. Nutná detoxikace podle příčiny, použijeme preparáty vytestované pomocí EAV, Oberonu, kineziologicky a podobně. Preparáty použijeme stejné jako u akutního nebo chroncikého kašle.
Chronický kašel:
Z 95 % je způsoben níže uvedenými příčinami:
-
Chronická rhinosinusitida (trvalé zatékání do nosohltanu, popotahování, snaha odkašlat)
-
Astma (kašel má 57% astmatiků)
-
Refluxní choroba jícnu
-
Chronická bronchitida, CHOPN (chronická obstrukční pulmonální nemoc)
-
Bronchiektázie (rozšíření průdušek, často přítomnost infekčních ložisek, sekret se uvolňuje v závislosti na poloze a dráždí ke kašli)
-
Užívání léků na hypertenzi (ACE – inhibitory – po vysazení mizí do 3 týdnů)
Z 5% :
-
Bronchogenní karcinom
-
Levostranné srdeční selhání
-
Sarkoidóza (autoimunitní oenmocnění)
-
Aspirace (vdechnutí – při hlatanové dysfunkci po cévních mozkových příhodách a podobně)
-
Psychogenní kašel
Léčba chronického kašle:
Léčit základní onemocnění:
-
Rhinosinusitis – odstranění infekčních ložisek (Sagradin, Deviral), odstranění chronických zánětů – (Gerocel cps.), infekce – Astofresh, Baktevir, Diocel (čelní dutiny), Intocel (plísně) a jiné…
-
Astma – počátek dušnosti před vznikem astmatického záchvatu – Astofresh ve spreji nebo inhalačně, někdy oipakovaně tableta dokáže zabtánit rozvinutí dušnosti. Nutná detoxikace organismu (Detoxin, Diocel, Biominerál, Gerocel, Astofresh …), mnohdy je potřebné ovlivnit i psychickou složku astmatu (viz psychogenní kašel)
-
Chronická bronchitis, bronchiektázie, CHOPN – čaje Rosa, Prunella, Wendita, Achyro, Astofresh, Gerocel cps., Baktevir
-
Refluxní choroba jícnu – alkalizace organismu, neutralizace kyselých šťáv – Supracid, Cytonic/Maytenus, někdy Sagradin
-
Kašel při užívání ACE – vysazení léků, výměna za jiná antihypertenziva
-
Psychogenní kašel – Rosa – celkové zklidnění, Nervamin, Levamin, Venisfér. Je nutné hledat příčiny. Mnohdy je ideální regrese nebo Bachova květová terapie na odstranění psychických bloků.
Preparáty lze vzájemně kombinovat. U chronických onemocnění můžeme s výhodou využít zlepšení reaktivity organismu po jeho alkalizaci Supracidem.
Z hledediska celostní medicíny je potřeba si uvědomit, že do dýchacích cest člověka volně prostupují toxické látky, které jsou přítomné ve vdechovaném vzduchu, ať již chemické (barvy, ředidla, exhaláty chemických továren, čistící prostředky…), radioaktivní látky, toxické kovy, látky z automobilové dopravy – výfukové plyny, látky z obrušování asfaltu, kosmetika (speje, osvěžovače vzduchu…). Toxiny dráždící ke kašli, vyvolávající zátěž dýchacích cest anebo přímo onemocnění dýchacích cest, se usazují na sliznicích, v podslizničních strukturách, v lymfatickém systému (regionální lymfatické cévy i uzliny dýchacích cest), dále v nervových strukturách (nervus vagus – plexus pulmonalis, které jsou často zaneseny u astmaticků). Navíc musíme zohlednit nadměrnou tvorbu hlenu, která není závislá jen na fyziologické funkci dýchacích cest, ale i na příjmu zahleňující stravy (mléko a mléčné výrobky, cukry, bílá mouka).
K léčbě je pak vhodné přidat dechová cvičení, nácvik odkašlávání (to znají lidé trpící bronchiektáziemi, mukoviscidózou- onemocnění slinivky s nadměrnou tvorbou hlenů v dýcahcích cestách, chronickými bronchitidami aj.) K usnadnění vykašlávání se dobře hodí také inhalace (solné roztoky, minerální vody, silice, bylinné odvary).
Jednotlivé preparáty:
BAKTEVIR
· Antivirové (RS viry, adenoviry,influenza, parainfluenza, rhonoviry), antibakteriální účinky (streptokok, stafylokok, klebsiella, chlamydie, proteus, diplokok pneumonie…)
· Rozpouští hleny, zlepšuje odkašlávání, některé složky zastavují kašel – zejména dráždivý
· Použití při astmatu, tbc, brocnhitidě, abscesech
· Při akutních obtížích lze Baktevir dávkovat 10 kapek po hodině. Baktevir výrazně snižujue délku onemocnění, zlepšuje rekonvalescenci. Postupně dávky snižujeme až na 2 x 10 kapek. Při chronických potížích podle závažnosti stavu začínáme dávkou 2 x 10 kapek nebo i mnohem menší, zejména, pokud se objeví reverzní reakce.
-
DEVIRAL
· Preparát, který dokáže uvolňovat infekční ložiska z tkání
· Podporuje imunitu
· Snižuje alergickou pohotovost organismu
· Ovlivňje dráhu plic, následně sliznici celých dýchacích cest
· Záněty dýcahcích cest (RS virus, stafylokoky, streptokoky…)
· Má úžasnou sílu, velmi výrazné reverzní reakce díky rozvolňování infekčních ložisek (průdušky, dutiny ..)
Deviral užíváme k detoxikaci zpočátku 2 x 1 kapsli, pokud se objeví reverzní reakce, snížíme dávkování na 1 x 1 nebo 1 obden. Pro ovlivnění alergických projevů použijeme dávky větší – až 3 x 2 kapsle.
CYTONIC
· Preaprát v podobě kapslí, mírnější účinky má jako čaj – Maytenus
· Úspěchy slaví někdy u postinfekčních kašlů, kde nezabírají obligátní preparáty.
· Působí i při refluxní esofagitidě a kašlem jí vyvolaným, když nezabírá Supracid. Oba dva preparáty lze spolu vzájemně kombinovat.
Dávkujeme 3 x 1 kapsli. U cytoniku se vyskytují také nepříjemné reverzní reakce, zejména záněty močového měchýře hemorhagického charakteru (přítomnost krve v moči), někdy značná zatuhlost trapézových svalů. Vynecháme užívání nebo snížíme dávkování. Podstatně šetrnější je pití čaje.
ASTOFRESH
· Protizánětlivé účinky – působí proti zánětům všech etáží dýchacích cest
· Protivirové (i protichřipkové), protibakteriální, protiparazitární, protiplísňové
· Odhleňující účinek
Užíváme jak v akutních stavech, tak subakutních i chronických. Lze ho použít k inhalacím ( v kapkách) nebo do aromalamp. Snižuje pocit dušnosti, zavčas podaný dokáže zabránit rozvoji astmatického záchvatu. Kromě expektoračních účinků (zlepšuje vykašlávání) má díky obsahu mentolu i znecitlivující účinky – výhodné při kombinaci a bolestí nebo škrabání v krku. Zlepšuje dech, osvěžuje dech. Vhodný i při rýmách a zánětech dutin.
GEROCEL
· V podobě kapslí se užívá při chronických zánětech pro svůj obsah emzymů
· Výhodné je jeho působení u zánětů průdušek, zánětů dutin, zápalů plic. U chronických zánětů (ale i u akutních zánětů průdušek, dutin) můžeme užívat poměrně vysoké dávkování 3 x 2 kapsle. Jako vedlejší nežádoucí účinky se mohou vyskytnouz zažívací potíže, průjmy, nadýmání a křeče v břiše. Opět vysadíme, anebo snížíme dávkování.
ROSA
· Lahodný čaj s vynikajícími odhleňujícími účinky, usnadňuje vykašlávání
· Snižuje teplotu
· Prokázáno ovlivnění mycobacteria tbc
· Užívá se při rýmách, nachlazeních, brocnhitidách, tuberkulóze
· Má protizánětlivý efekt
Čaj pijeme nejlépe teplý, ovlivňjeme tak i pocení. Můžeme ho pít opakovaně několikrát denně. Pro svoji lahodnou chuť ho mají rády i děti. Lze ho i inhalovat.
PRUNELLA
· Čaj s antivirovými a antibakteriálními účinky (streptokoky, mykobakteria, pseudomonády
· Působí při nachlazeních, chřipkách a jiných virózách
· Detoxikuje plíce
· Uvolňuje hleny
· Má protizánětlivé účinky
Čaj popíjíme stejně jako růži, čím teplejší čaje, tím více vyvolávají pocení, což pomáhá organismu odstraňovat toxické látky z těla. Také ho můžeme inhalovat.
WENDITA
· Čaj s protizánětlivými účinky
· Účinný při nachlazení, chřipkách
· Detoxikuje plíce
· Zmírňuje kašel, usnadňje odkašlávání
· Posiluje imunitu
· Má antivirové a antibakteriální účinky
Užívání : viz výše uvedené čaje.
ACHYROCLINE
· Čaj s vynikajícími účinky na dýchací ústrojí
· Zlepšuje a usnadňuje vykašlávání
· Má výrazné protizánětlivé účinky
· Velmi dobře fuguje při posilování imunity a zmírňování alergických reakcí.
Užívání : viz výše uvedené čaje.
CITRUS AURANTIUM
· Čaj, který usnadňuje pocení. Pokud potřebujeme detoxikovat organismus či vyvolat pocení, je vhodné pít tento čaj.
Čaj pijeme teplý až vlažný.
SAGRADIN
· Tento preparát ovlivňuje zvýšenou teplotu i horečku.
· Má analgetické účinky
· Hojí rány ( v případě zánětů nosohltanu lze roztokem kloktat nebo vytírat krk – sliznice postižené infekcí)
· Při reverzních reakcích dokáže vyvolat zánět vedlejších dutin nosních
· Někdy účinkuje u kašle vyvolaného refluxní chorobou jícnu.
Sagradin při teplotách můžeme dávkovat po 10 kapkách, anebo po kávových lžičkách. Při detoxikaci užíváme v dávce 3 x 5 kapek. Při výskytu reverzní reakce užívání přerušíme, anebo snížíme dávkování.
SUPRACID
· Užíváme u chronických zánětů, kdy organismus trpí značným překyselením vnitřního prostředí.
· Velmi dobrý preparát u kašle vyvolaného refluxem kyselých žaludečních šťáv do dýchacího ústrojí.
Dávkujeme 3 x 1 nebo 3 x 2 kapsle.
BIOMINERÁL
· Přípravek, který ovlivňuje činnost lymfatického systému, a proto je vhodný u všech akutních i chronických onemocnění dýchacích cest.
· Pročištěním lymfatických cest uvolníme cestu pro odstranění dalších toxických látek(mikroorganismů a jejich toxinů).
Ideální dávkování je 2 x 10 kapek.
Preparáty s prokázanými protirakovinnými účinky:
Vensifér, Maytenus/Cytonic, Gerocel cps. i gtt., Lapacho, Uncaria tomentosa, Achyrocline, Sagradin, Smilax, Citrus aurantium. Tyto preparáty je vhodné vytestovat u každého člověka individuálně.
Co dodat na závěr? Preparáty Diochi mají obrovský léčebný potenciál. Čím dříve jsou nasazeny při akutních potížích, tím rychleji se organismus zase vrátí do své původní rovnováhy, tedy do zdraví. Díky svému složení a zpracování na principu informatiky a biorezonance jsou velmi vhodné při detoxikaci organismu a jeho očistě od infekčních ložisek, která provázejí zejména chronická onemocnění. Velmi vhodné je jejich preventivní užívání k harmonizaci organismu.
BORRELIÓZA
Onemocnění způsobené mikroorganismem borrelia. Borelie patří mezi spirochety (stejně jako původce syfilisu – Treponema pallidum). Borelií je několik druhů – Borrelia recurentis, hermsii, mazzotii, parkeri, causasica, cruttonii, hispanica, burgdorferi – stricto a japonica, vincenti.
Nejvýznamnější pro nás je Borrelia burgdorferi způsobující Lymskou boreliózu. Přenáší se infikovanými klíšťaty (Ixodes ricinus). Borelióza má 3 stádia. Většinou neproběhnou všechna.
1.stadium – erythema chronicum migrans – odpovídá mapovitému zarudnutí na kůži se zvětšenými uzlinami, s centrálním výbledem (histologicky možný průkaz v kůži i uzlinách
AUTOIMUNITNÍ ONEMOCNĚNÍ A PREPARÁTY DIOCHI
Autoimunitní reakce imunitního systému spočívá v tom, že organismus začne kromě cizích antigenů ničit také buňky svého organismu. Organismus, tedy imunitní systém, nedokáže rozpoznat vlastní a cizí antigeny. Začne napadat vlastní buňky a tkáně. Tento proces je orgánově specifický, to znamená, že napadá jeden orgán, a nebo je systémově specifický, což znamená, že napadá celý orgánový systém nebo soustavu. Autoimunitní reakce patří do skupiny reakcí cytotoxických nebo imunokomplexových reakcí imunitního systému. Tyto reakce jsou zprostředkovány buďto protilátkami, imunokomplexy nebo určitými T lymfocyty. Podle klasické medicíny autoimunitním onemocněním trpí každý dvacátý člověk.
Imunitní systém za normálních okolností neodpovídá na vlastní antigeny, avšak již během vývoje embrya zůstává určitá část lymfocytů v pohotovosti, protože se uplatňují při likvidaci vlastních buněk organismu, které jsou staré nebo poškozené. V organismu funguje tedy imunologická tolerance, která zajišťuje ochranu jedinců před autoimunitními chorobami. Pokud se tyto mechanismy ochrany stanou nefunkčními, pak u těchto jedinců vznikají autoimunitní choroby.
Autoimunita se může rozdělit na tzv. autoreaktivitu, která je pro organismus potřebná, a autoagresivitu, což už je děj patologický. Jeho výsledkem je poškozující zánět daného orgánu, ve výsledku trvalé poškození.
Příčiny vzniku autoimunitních chorob podle kalsické medicíny
- genetické predispozice – některé autoimunitní nemoci jsou zakódovány v genetické informaci, mohou, ale nemusí se u daného jedince projevit, tedy jde o predispozici. Často mohou přeskakovat generaci. Projeví se za spoluúčasti vyvolávajících faktorů.
- poruchy funkce antigenů – vlastní antigeny mohou být modifikovány léky
- sekvestrované antigeny – na ně se v průběhu embryonálního vývoje nemohla vyvinout imunologická tolerance, protože předtém neexistovaly (např. spermie), nebo jsou obaleny látkami, které zabraňují kontaktu s imunitním systémem – npříklad zásaditý protein myelinových pochev – obalů nervových vláken.
- očkování – některé vakcíny mohou u predisponovaných osob vyvolat alergické a autoimunitní reakce. Podle některých odborných prací jsou některé vakcíny neurotoxické, takže posléze vedou k poškození nervové tkáně a vzniku nemocí typu roztroušené sklerózy, syndromu Guillaine-Barré, depresí, epilepsií, autizmu, systémového lupusu, revmatoidní arthritidy nebo diabetu I. typu. V USA byl pospán syndrom Guillaine-Barré po očkování chřipkovou vakcínou. Autizmus je uváděn ve spojitosti s očkováním proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, dále po trojkombinaci proti černému kašli, záškrtu a tetanu. Vakcíny spouštějí v organismu vlastní imunologickou reakci, dále obsahují spoustu chemických přísad a navíc endotoxin bakterií, který se vyskytuje jako běžná látka kontaminující naše životní prostředí. Nežádoucí účinky očkování nesnižují ale potřebnost a užitečnost očkování proti závažným nemocem. Jen bych chtěla upozornit, že by si všichni, a zvláště rodiče, měli uvědomit, zda se nechat očkovat proti nemoci, která není běžná nebo nutně smrtící. Každé zbytečné očkování je pro organismus zátěží se spoustou nežádoucích účinků.
- hormony – častěji se autoimunitní problémy vyskytují u žen než u mužů. Zejména pohlavní hormony se obviňují například ze vzniku revmatoidní arthritidy, autoimunitní thyreoiditidy . Vyvolávají ji nadměrné hladiny estrogenů, protože během gravidity, kdy je vyšší hladina progesteronu, se tyto choroby zlepšují. Problémy se vznikem autoimunitních chorob se také vážou na užívání antikoncepčních pilulek. Stejně tak je příčinou zvýšená hladina prolaktinu (reguluje vylučování mléka po porodu).
Autoimunitní pochody jsou velice složité, na jejich objasnění nestačí výše uvedené údaje. Ale tyto informace poslouží pro představu, jak organismus může reagovat a fungovat.
Přehled autoimunitních chorob uváděných klasickou medicínou:
- Juvenilní diabetes mellitus
- Autoimunitní choroby štítné žlázy
- Autoimunitní hemolytická anémie, idopatická trombocytopenická purpura, autoimunitní neutropenie
- Crohnova choroba, ulcerózní kolitida
- Mysthenia gravis
- Sclerosis multiplex
- Autoimunitní onemocnění kůže – vitiligo, pemphigus vulgaris
- Revmatická horečka
- Systémový lupus erythematodes
- Antifospolipidový syndrom (zvýšená srdážlivost krve)
- Sjögrenův syndrom
- Revmatoidní arthritida
- Systémová sklerodermie, dermatomyositida, polymyozitida
Léčba autoimunitních chorob klasickou medicínou:
- Podávání protizánětlivých léků – nesteroidní antirevmatika (NSA – ibuprofen, diklofenak…)
- Podávání kortikosteroidů (protizánětlivý a imunosupresívní účinek –potlačuje imunitní reakce)
- Imunosupresiva – potlačují imunitní reakce (cyclofosfamid, azathioprim, methotrexát, cyklosporin)
Spočívá tedy ne v řešení příčiny, ale v potlačení hyperreagující imunity. Odstraňuje příznaky vzniklého onemocnění. Ulevuje pacientovi (mnohdy ale jen do jisté míry).
Mnohdy se imunitní hyperreaktivita spojí u jednoho jedince i s imunitní slabostí – imunodeficiencí. Stojí i za nádorovými chorobami.
Pohled na autoimunitní choroby z pohledu celostní medicíny
Autoimunitní onemocnění jsou velmi složitá a obtížně řešitelná. V podstatě vzniku se shoduje s klasickou medicínou. Jednotlivé tkáně a orgány jsou napadány vlastním imunitním systémem. Tkíně jsou měněny zánětlivou reakcí, která je trvale přítomná. Mění funkci a v poslední řadě i strukturu dané tkáně nebo orgánu. Pokud jsou podmíněné geneticky, pak se prakticky nedají uvést do normálního stavu. Můžeme pouze vylepšovat stav organismu jako celku, aby se neobjevily kofaktory,v jejichž přítomnosti může dojít k projevu geneticky zakódované choroby (např. očkování, užívání určitých léků…). Autoimunitní reakce blokují i do jisté míry detoxikační procesy v organismu.
Jako vnitřní příčiny vzniku autoimunitních chorob (kromě geneticky zakódovaných onemocnění) celostní medicína vidí přítomné mikroorganismy v těle, zátěž toxickými látkami nahromaděnou v organismu. Další příčinou je chybná funkce imunitního systému, který je řízen centry v mozku. Jak víme z detoxikační medicíny, mikroorganismy dokážou změnit funkci řídících center ve svůj prospěch, protože cílem mikrooganismů je zničit makrooganismu, aby ony mohly růst, profitovat, přežít. Imunitní centra jsou ovlivněna i psychikou. Víme, že stresové stavy dokážou do hodiny rozhodit imunitní systém, což je možné prokázat i laboratorně. Psychika značně oslabuje a podlamuje funkci imunitního systému. Navíc mozek změněný programem mokroogansimů produkuje i chybné psychické programy. Mozkové struktury jsou ničeny také toxickými látkami, které se dostanou do našeho organismu, ať již jde o chemické látky, těžké kovy, mikrobiální toxiny a infekční ložiska mikroorganismů. Podle doktora Jonáše je jedním z hlavních látek, které poškozují mozkové struktury, gliadin, tedy toxický metabolit lepku. Lepek je opravdu toxický pro naši populaci. U autoimunitních onemocnění vždy vyměřím intoleranci či alergii na lepek. U svých pacientů, protože přicházejí vesměs s chronickými nemocemi ( za nimiž se skrývají alergie a autoimunita) v 80% vytestuji nesnášenlivost lepku. Je to velké číslo. Naše medicína klasická si ale tyto souvislosti nepřipouští nebo spíše zatím nemá moc možností, jak je dokázat.
Při zaměření se na psychiku, pak vidíme určitou paralelu. Autoimunitní reakce – organismus napadá svoje tkáně. Paralela v psychice – sebedestruktivní sklony osobnosti – sklony k ničení sebe sama – vystupňované v sebepoškozování, sebevražedné úmysly i skutky, nebo v menší míře poškozování svého organismu cíleně – kouření, drogy, požívání problémových alergizujících potravin pro daný organismus, nadměrné přejídání, partnerské vztahy( vybírání si stále stejného problémového partnera..). Agresi, která původně byla zakódována v organismu jako reakce na přežití při napadení zvenčí, obrátí daný jedinec proti sobě. A přesně jako psychika pak pracuje i imunitní systém. Obranné reakce proti cizím antigenům se obrátí proti vlastním tkáním. Je potřeba se zamyslet i nad tímto aspektem, chceme-li celostní medicínou zvládnout autoimunitní onemocnění.
Nyní onemocnění, která nejsou výše uvedená a na nichž se podílí autoimunita, kterou vyměříme pomocí EAV:
Cirrhóza, některé ekzémy, lupénka, alopecie, mnohé slizniční problémy, gynekologické, plicní, kloubní , ledvinové, oční…. I za některé psychické potíže odpovídá autoimunitní reakce organismu.
Léčba autoimunitních chorob z hlediska celostní medicíny spočívá v celkové detoxikaci organismu. Opravdu nejde ovlivnit geneticky podmíněná onemocnění. Můžeme udělat jen to, že se budeme snažit nedodat příčinu, aby se autoimunitní reakce rozjela. Dále budeme dokonale čistit cílový orgán, který je autoimunitními pochody poškozován. Musíme spravit i psychiku a detoxikovat mozkovou tkáň, abychom docílili nápravy vadných psychických programů, které potom špatně řídí imunitní systém. Je jasné, že pokud nebude psychika vpořádku a nebudou odstraněny toxiny z mozku, bude imunitní systém nadále řízen chybně a bude dále produkovat protilátky nebo imunitní buňky, které budou donekonečna napadat cílové orgány. V případě mnohých autoimunitních reakcí dochází k napadání nejen jednoho orgánu, ale psotupně se reakce mohou odehrávat kdekoli v těle. Chci tím říci, že jednou může autoimunita ničit například klouby, pak může přejít na štítnou žlázu, dále se může postupně přesunout třeba do oka. Reakce jsou velmi variabilní. Potíže pak polymorfní a prakticky je můžeme očekávat kdekoli. Ke zhoršení potíží pak bude vždy docházet při zhoršení psychiky, tedy ve stresech, nebo při virózách či jiných infekčních onemocněních.
Z výše uvedeného, jak vidíme, mohou vyplývat i naše léčebné neúspěchy. Chci říci, že například člověk, který přichází s bolestmi kloubů a my si myslíme, že mu podáme určitý preparát, odejde a pak pocítí úlevu, protože jinému člověku tento preaprát pomohl. Ale omyl. Prvnímu pomohl, protože měl například jen lehkou infekci kloubu. Ale druhému pomoci nemůže, protože na jeho onemocnění kloubů se podílí autoimunitní proces, a proto samotný preparát úlevu nepřinese, protože ať pracuje, jak pracuje, imunitní systém produkujiící autodestruktivní protilátky nebo buňky, stále pracuje a stále orgán napadá. V tomto případě je potřeba vyřešit autoimunitní problémy, protože jinak se potíže člověka budou stále vracet.
Jsme v začarovaném kruhu. Kudy ven? Začněme s psychikou, detoxikací mozku.
Autoimunitní reakce a preapráty Diochi
Musím říci, že preapráty Diochi nejsou konkrtétně koncipovány tak, aby přímo ovlivnily vadné psychické vzorce, vadné programy a aby tak přímo ovlivňovaly autoimunitu. Ale dokáží působit velmi době protizánětlivě, dokáží posilovat imunitní systém (Viraimun), dokáží detoxikovat jednotlivé orgány, dokonce i buňky jendotlivých tkání (Gerocel kapsle). Jelikož jsou to bylinné preapráty, pak mají biorezonanční schopnosti a dokážou rozrušovat jednotlivá infekční ložiska v daných tkáních (Sagradin, Aloysia….). Jejich působení je převážně energeticky harmonizační. Dokážou dokonle čistit a harmonizovat jednotlivé orgány – játra, střeva, ledviny, srdce….Zde můžeme pak využít preapráty, které jsou určeny pro daný orgán (Diocel, Detoxin, Venisfér, Vista-Clear a další…).
Ohledně psychiky mohou dokázat určité psychické vyladění organismu (Nervamin, Venisfér, Levamin), ale nedokážou tak přesně odblokovat různé emoce. Zde bych upřednostnila Bachovy květy. Jako vhodné u autoimunity vidím také využití homeopatie a autopatie.
Nedokážou ale úplně odstranit veškeré vadné metabolity, včetně metabolitu lepku, gliadinu. To zvládají velmi dobře preapráty Joalis (Gli-glu, Metabol, Metabex).
Na závěr bych chtěla jen dodat, že autoimunitní problémy jsou velmi složité, obtížně řešitelné, ale ne neřešitelné. V léčbě autoimunitních poruch je potřeba využít vše, co je nám nabídnuto, bez ohledu na to, o jako firmu nebo výrobek jde. Je potřeba postupovat cíleně a promyšleně. Po dokonalém seznámení s principy autoimunity jsem pochopila, proč opravdu někteří pacienti vykazují stálé potíže a stálé nemizící příznaky onemocnění, ačkoli jim léčíme poškozené orgány. Vždy je za těmito potížemi právě autoimunita. Pochopila jsem to také díky možnosti testování pomocí EAV. Títmo přístrojem a jeho doprovodným počítačovým programem můžeme cíleně zjistit, zda daná tkáň či orgán, kiteré testujeme, je postižen autoimunitou nebo ne. Tady bych chtěla podotknout, že na Oberonu zjistíme autoimunitu jen u těch orgánů, kde je předpokládaná a tedy kde je uvedena v počítačovém programu přístroje jako klinická diagnóza. Autoimunitní problémy vyžadují komplexní řešení a obrovskou trpělivost jak ze strany pacienta, tak terapeuta.
ALERGIE A PREPARÁTY DIOCHI – 1. část
Pokud se cizorodá látka – antigen – dostane do organismu, začne organismus vytvářet imunitní odpověď. Ta závisí na charakteru antigenu. První reakcí může být obranná reakce (na většinu mikroorganismů), jindy může oganismus vyvinout reakci alergickou (antigen = alergen) a v neposlední řadě autoimunitní (na vlastní antigeny reaguje organismus jako na cizí). Podstatou všech těchto reakcí je vznik zánětu (reakce na infekci, ale i alergický a autoimunitní zánět).
Alergie a autoimunita patří k nepřiměřeným reakcím imunitního systému. Ty můžeme rozdělit na 4 skupiny:
-
reakce časného typu (anafylaktická) – způsobená protilátkami IgE – vznik alergických chorob
-
cytotoxická reakce – protilátkami IgG a IgM – jsou namířené proti antigenům vlastních buněk – vznik autoimunitních chorob
-
imunokomplexový typ – reakce vzniká působením imunokomplexů složených z antigenu a protilátky, tyto imunokomplexy se usazují v různých tkáních a orgánech a vyvolávají zde místní zánětlivou reakci, čímž postupně dochází k poškození tkání – vznik imunokomplexových alergických i autoimunitních chorob
-
opožděný typ – vzniká působením imunitních buněk – Th1 lymfocytů, makrofágů, někdy i cytokinů – vznik autoimunitních i alergických chorob
-
reakce proti buněčným receptorům – vznik autoimunitních chorob
Podstatou těchto reakcí je již výše zmiňovaný zánět
Zánět
– je nejstarší obranný mechanismus, je to odpověď organismu na poškození buněk a tkání škodlivinou neboli noxou
Noxy – mechanické faktory – odřeniny, řezné rány, otlaky
fyzikální faktory – popálení, opaření
chemické faktory – poleptání kyselinami, louhy
nutriční – nedostatek živin(bílkovin, vitamínů), O2
biologické – viry, plísně, bakterie
Cílem zánětlivé reakce je zhojení poškozené tkáně, likvidace škodliviny, ohraničení reakce.
Zánět může mít podobu lokální reakce nebo celkové ( v celém organismu).
Lokální reakce se vyznačuje pěti znaky zánětu :
- rubor – zarudnutí
- tumor – otok, zduření postiženého místa
- calor – zvýšená teplota místa oproti okolí
- dolor – blestivost
- functio laesa – poškození funkce
Celková reakce se projeví celkovými příznaky, jako je horečka.
Zánět může být obranný – vede k odstranění vyvolávajícího činitele bez poškození tkáně (akutní zánět), anebo poškozjící , u něhož vyvolávajícího činitele nemůžeme odstranit, protože se stále obnovuje. Tím dochází ke stálému poškozování tkání (chronický zánět, alergický, autoimunitní).
V akutní fázi zánětu se uplatňují zejména neutrofilní leukocyty , při chronickém zánětu jde především o makrofágy a T lymofcyty. Z výše uvedených buněk se začnou uvolňovat mediátory zánětu (cytokiny, prostaglandiny, chemokiny), které pak způsobují zvýšenou propustnost kapilár, hromadění tekutin v místě zánětu, vznik otoku, zarudnutí, bolestivosti…V podstatě akutní zánětlivá reakce je pro organismus prospěšná, imunitní systém se díky ní cvičí, organismus je díky tomu posílen. Jiné typy zánětu ovšem moc žádoucí nejsou, protože jsou prakticky pro organismus poškozující. Naše klsická medicíny se snaží všechny typy zánětu utlumit protizánětlivými preparáty, zejména u autoimunitních chorob. Ale sami známe stav, kdy tlumíme i akutní zánět celkový (horečku jako reakci na cizorodou škodlivinu) s cílem ulevit si od nepříjemných přínaků, které ji provází.
Alergické reakce
- jde o imunitní opdpověď organismu na neškodné antigeny = alergeny.
Tyto reakce nejsou normální, jsou hypersenzitivní, přecitlivělé. U zdravých jedinců k nim nedochází. Na podkladě alergických reakcí docází ke vzniku alergických chorob ( senná rýnma, astma, kopřivka….). Podkladem alergických chorob je alergický zánět se všemi svými projevy ( u alergického zánětu spojivek například vidíme otok, zarudnutí, hypersekreci – slezní, pálení a zhoršení funkce – hůř se nám budou pro známky zánětu i otvírat a zavírat víčka). Alergický zánět může být akutní, jednorázový (například po požití určité potraviny, která vyvolá alergii a nikdy více se s ní nesetkáme), ale většina zánětů je chronických, takže postupně dochází k poškozování tkání daného orgánu (například nosní sliznice změněná alergickým zánětem je zbytnělá, oteklá, někdy se na ní tvoří polypy, má bledou barvu..).
Alergie je prakticky zbytečná reakce imunitního systému z pohledu klasické medicíny. Z pohledu celostní medicíny nám ale říká mnoho. Něco v našem těle není vpořádku. Kdyby bylo, organismus by nikdy neprodukoval alergické reakce.
Alergie
- výsledek alergické reakce vyvolané alergenem.
Při alergiích dochází k protilátkové odpovědi v třídě IgE (normální antigen – napři. Bakterie, vyvolává tvorbu protilátek typu IgG, IgM).
Protilátka IgE se naváže na Fc receptory žírných buněk a bazofilů, někdy eosinofilů. Na těchto receptorech pak čekají na další kontakt s alergenem, aby díky tomu došlo k uvolění histaminu a dalších působků z nitra buněk.
Alergie časného typu má 2 stupně reakce:
-
fáze senzibilizace – dochází k tvorbě IgE při prvním kontaktu s alergenem, jde tu o vazbu na receptory
-
fáze aktivace – dochází k uvolňování mediátorů po druhém a dalším setkání s týmž alergenem. 2.st. je velmi rychlý = anafylaktický typ (astma, kopřivka, senná rýma, potravinová alergie)
Opožděná přecitlivělost – 4. typ alergických reakcí, je způsobena T lymfocyty a makrofágy, nikoli IgE. Odpověď trvá několik hodin až dny (ekzém)
Imunokomplexová přecitlivělost je způsobena protilátkami IgG a IgM – ty ve formě imunokomplexů s antigenem způsobují například v plicích alergickou alveolitidu.
Při časné reakci se uvolňují histamin, enzymy, cytokiny, proteoglukany, při opožděné reakci se některé mediátory teprve syntetizují (některé prostaglandiny, leukotrieny, faktor aktivující trombocyty). Význam tohoto dělění spočívá v tom, že po první alergické reakci (časného typu)- např. astmatickém záchvatu, se po jeho zaléčení může objevit další, který je způsoben právě mediátory opožděné reakce aktivace.
Hlavní mediátor alergických reakcí – histamin ( a další mediátory – serotonin, bradykinin, prostagladniny, leukotrieny…) vede ke stahům hladké svaloviny (například průdušinek), rozšiřuje malé kapiláry, zvyšuje jejich propustnost, zvyšuje hypersekreci hlenu, zhoršuje nosní průchodnost, vyvolává alergické bolesti hlavy, vede k otokům.
Anafylaxe – prudká reakce při opakovaném kontaktu s alergenem (může vyústit až v anafylaktický šok)
Atopie – geneticky podmíněná přecitlivělost. Atopie zhoršuje průběh alergických reakcí.
Alergií dnes trpí každý čtvrtý člověk.
Alergie je civilizační nemoc.
Alergické choroby mohou jít ruku v ruce s chorobami autoimunitními.
Příčiny alergie:
- imunopatologické – spočívají v reaktivitě imunitního systému
- environmentální – spočívají v životním prostředí
- genetické
- neuroendokrinní (účast neuropeptidů a neurotransmiterů – působků nervového systému, z čehož vyplývá, že příčinou alergických reakcí nemusí být přítomný alergen, ale roli hraje i stres – např. astmatický záchvat lze vyvolat stresem)
Enviromentální příčiny:
- alergeny pocházejí ze vzduchu, potravy, bytového, pracovního prostředí, kosmetické, prací přípravky, léčiva, barviva, chemické čistící prostředky, insekticidy, pesticidy, otěr pneumatik, zplodiny automobilového průmyslu….
Existují i zkřížené reakce na alergeny. Opakovaně při EAV diagnostice vychází vztah mezi pylovými a potravinovými alergiemi, to znamená, že pokud je člověk alergický na jakékoli pyly, pak má i skrytou potravinovou alergii, o které nemusí ani vědět.
Druhy alergenů:
- Vzdušné alergeny – pyly, prachové částice, chemické látky – zplodiny průmyslu, výfukové plyny, spreje, vůně – zejména uměle vyrobené
- Bytové prostředí – kobercová vlákna, impregnace, formaldehyd z nábytku a jiné chemické látky, které se uvolňují z potahových látek, závěsů, koberců, nábytku, laminátových podlah, plastů (např. lepidla), plísně
- Živočišná říše – srst koček, psů, roztoči, vosy, včely,
- Léky – antibiotika, analgetika, hormony, očkovací látky a další léky
- Potravinové alergeny – mléko, lepek, sója, kukuřice, vejce, ovoce, zelenina, koření, kakao, potravinová aditiva (éčka), ořechy, luštěniny
- Chemický průmysl – dezinfekční přípravky, insekticidy, pesticidy, výfukové plyny, spreje, hnojiva, prací prostředky – prací prášky, máchadla, barvy na vlasy, kosmetika, nátěrové hmoty, lepidla, exhaláty chemických závodů, chlór ve vodě, bazénová chemie,
- Kosmetický průmysl – krémy, dekorativní kosmetika, parfémy, tekutá mýdla, zubní pasty
- Ostatní – bižuterie (kovy – zinek, nikl, hliník, stříbro,,,,, pracovní alergeny a jiné
V dnešní době se alergenem může stát prakticky jakákoli látka. Velkým problémem pro vznik alergií je to, co jíme a pijeme. Éčka obsažená v potravinách sice prodlužují trvanlivost, zlepšují optické vlastnosti potravin, ale tyto potraviny se velice vzdalují přirozeným přírodním produktům. Za éčky se ukrývají barviva, sladidla, konzervanty. Například hranolky, které kupujema jako zmražené, se nejprve koupou v louhu sodném, který rozloží slupky, pak se převaří ve vodě se siřičitany nebo fosforečnany, aby si zachovaly žlutou barvu, aby nehnědly. Proč takové potraviny požíváme? Určitě by nás nenapadlo konzumovat tyto chemické látky samotné. Tak proč je jíme s potravinami. Zvykli jsme si v naší uspěchané době nakupovat polotovary, ale už si neuvědomujeme, jakého trojského koně si pouštíme do svého organismu. Zvykli jsme si na to, že devět z deseti zubních léakřů doporučují Orbit bez cukru, ale zavíráme oči před tím, že místo cukru konzumujeme chemikálii, která má prokázané kancerogenní (rakovinotvorné) účinky. Z kancerogenních účinků jsou obviňovány i dusičnany a dusitany, běžné přísady v masných výrobcích, v rychlené zelenině. Když si sáhneme do svědomí, když si uvědomíme, co denně konzumujeme, včetně pečiva, které obsahuje mraky kypřících látek, prostispékavých látek a látek, které podporují trvanlivost pečiva, najdeme alespoň jednu potravinu, která je přírodní, čistá, bez přítomnosti chemikálií? Podle mého názoru veškeré civilizační choroby, včetně alergií jsou krutou daní za naše pohodlí, za náš uspěchaný život. Spousta pacientů se mě ptá, proč právě já, proč mám alergii, proč trpím autoimunitním onemocněním, proč máme nádory? Zkuste si odpovědět sami. Myslím, že to není složité. Jde jen o to, připustit si, že je to tak. Veškerá chemie narušuje přírodní zákony v našem okolí, ale i v našem organismu. Mnozí z vás namítnou, že prakticky všichni se takto stravujeme, nebo když vidíme určitou potavinu v reklamě v televizi, tak to asi bude dobré, jinak by to tam přece nedávali, nebo přece tyhle léky musím brát, když mi je doktor napsal, ne? Zkusme použít zdravý rozum, zkusme hledat to nejmenší zlo mezi všemi. Proč pít barevné limonády, když mohu pít vodu? Proč brát chemické léky, když máme i jiné možnosti? Proč jíst různé pochutiny včetně chipsů, když mohu žít bez nich?? Naše zdraví je plně v našich rukou. A to si musíme plně uvědomit. Ano, něco je dáno geneticky, ale pokud to vím, (například, že alergie má i dědičnou složku) pak o to víc musím přehodnotit a změnit svůj život, pokud nechci onemocnět. Budu-li požívat opakovaně mléko, i když vím, že mám po něm průjmy, pak si vědomě ničím své střevo a důsledky se pochopitelně dostaví. Ne hned, ale s odstupem několika let. V současné době se civilizační choroby začínají vyskytovat čím dál dřív. Kyždý máme nějako tu svou nemoc. Rozhlédněte se ve svém okolí, kolik lidí byste mohli označit za zdravé? Já jich ve svém věku ve svém okolí moc nemám. Jeden má chronický kašel, další alergii, jiný vysoký krevní tlak, dále zvýšený cholesterol, další trpí obezitou, chronickými bolesti hlavy, jiný špatně vidí a má zvýšený notrooční tlak. O dalšého se čas od času pokouší srdečníi arytmie, někdo již trpí nádorovým onemocněním. Zkuste najít zdravého. A pak je tu ještě jedna věc: pokud již mám nějakou nemoc, jak se k ní stavím. Pokud budu mít chornické bolesti hlavy, je otázka, zda půjdu cestou alopatických léků, tedy pravidelného užívání analgetik, anebo půjdu cestou detoxikace jater, ledvin a vůbec celkové detoxikace organismu, po níž už bolesti hlavy budou ty tam. Co je lepší? Co je rychlejší? Coje náročnější (časově i finančně)? Co je pohodlnější? Zkusme si opět odpovědět. Tolik dne k alergiím a imunitě. Další informace budou následovat v příštím článku.
ALERGIE A PREPARÁTY DIOCHI – 2. část
V minulém článku jsem uváděla teoretické poznatky o alergiích. Dnes navážeme pokračováním o zvládání alergií přírodním způsobem a potarvinových alergiích zejména na lepek a mléčnou bílkovinu, dále na roli preparátů Diochi v léčbě alergií.
Příčiny alergie z pohledu celostní medicíny
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému. Jde prakticky o odpověď na určité dráždění. To, jak jsme uvedli v minulém článku, je způsobeno toxickými látkami, ktereé se v organismu hromadí. Chronické dráždění vede pak k nepřiměřeným reakcím prakticky i na obyčejnou látku, na níž jsme alergičtí nikdy předtím nebyli. Toxiny dráždí i nervový systé, ten pak dokáže spouštět alergie právě uvolňováním svých nervových působků. V neposlední řadě genetická informace a takzvané epigenetické prostředí (prostředí, v němž geny pracují) jsou změněny díky chemickým látkám, které mohly geny zmutovat, a ty pak pracují špatně, jinak, než se od nich očekává. Zmutované geny špatně kontrolují nebo řídí určité reakce imunitního systému.
Naše klasická medicína vidí i faktory, které se uplatňují při vzniku atopie (geneticky ovlivněná alergie), a to naprosto sterilní prostředí bez mikroorganismů, které se snažíme v současné době vytvářet, časté a zbytečné očkování, zneužívání antibiotik, nesotatek proniotických kultur ve střevě, potraviny obohacené aditivy a konečně násobící se stresy. S tím nelze než souhlasit.
Proto jediným východiskem je udržovat svůj organismus v dobrém stavu, prostý chemických látek, jak jen to jde. Ideální je pečovat o svoje orgány, zejména ty, které se účastní přeměny toxických látek s jejich následným vylučování z organismu, jako jsou játra(naše největší chemická továrna v těle), ledviny, lymfatický systém, střevo. Čisté střevo je jedním z předpokladů pro fungující imunitní systém (60% imunitního systému se nachází právě ve střevě).
Zkusme uvážlivě kontrolovat to, co jíme, pijeme, to jaké léky přijímáme (včetně hormonální antikoncepce jen proto, že je to moderní, nebo hormonů v klimakteriu), zamysleme se nad zneužíváním analgetik, antibiotik, zbytečným očkováním, které má výhradně komerční podtext a dobře propracované reklamy, které ty neočkované vyděsí přímo k smrti), zkusme řešit stresy přírodními prostředky (bylinky, bachova květová terapie, homeoaptie) než užíváním anxiolytik, antidepresiv, prostředků na spaní. Zkusme se podívat, co si oblékáme (samá umělá vlákna), jakými hmotami se obklopujeme, jak trávíme svůj volný čas, kolik času věnujeme sobě, relaxaci, pohybovým aktivitám. Tedy jen tehdy, pokud nám záleží na svém zdraví. Mám ráda typ lidí, kteří když mají nějaký zlozvyk – například kouření, říkají, no co, na něco umřít musím. Teď už jsem ve věku, kdy tito lidé například onemocněnli rakovinou plic a ptají se, proč oni. Co by za to teď dali, kdyby mohli vše vrátit zpět. Když jsme mladí, máme velké řeči, zbytečně machrujeme a hazardujeme se svým zdravím. A to se nám vždycky vymstí. Obézní lidé, kteří rádi jedí, v mládí také říkají, no co, tak holt jsem tlustej. Ale za 10-20 let přijde cévní mozková příhoda, kdy oni ochrnou na půl těla. Nemohou se hýbat. Kdyby byli lehčí, neměli by takovou práci s tím, unést svoje tělo a lépe se pohybovat, i když by byli ochrnutí. Stejně tak dalčí příklad u rozpadajících se kyčelních kloubů, trpících těžkou artrózou. Opět otázka 150 kilového člověka, proč se to stalo zrovna mně? Občas ztrácím chuť tohle vysvětlovat. Znovu si musíme uvědomit, že jsme to jen my sami, kdo je zodpovědný za svoje zdraví.
Preparáty Diochi nám poskytují dokonalý arsenál pro detoxikaci, očistu a udržování orgaismu v dobré kondici. Všechny preapráty včetně čajů obsahují bylinky, které mají výrazné protizánětlivé účinky. Ty se projevují tím, že například zabraňují degranulaci a tím uvolňování zánětlivých mediátorů z buněk imunitního systému. Navíc mají mohutné protimikrobiální (protivirové, protibakteriální, protiplísňové a protiparazitární účinky), čímž napomáhají imunitnímu systému v likvidaci noxy – škodliviny. Vyloženě protialergické působení můžeme pozorovat u preaprátu Deviral (díky obsahu řepíku a hřebičkovce). Ten snižuje hladinu mediátorů alergických reakcí – histaminu a serotoniu. S Deviralem začínáme již před nástupem alergické sezóny – jako prevence, pak v rozvinutém stádiu můžeme zvýšit dávkování. Chtěla bych jen podotknout, že velmi silné alergické reakce lze potlačit opravdu jen účinnými antihistaminiky. Pokud by někdo spoléhal na to, že tyto preparáty nás zbaví náhle alergie při využívání jednoho balení, pak vůbec nepochopil to, o čem jsem psala výš. Pokud trpíme alergií, která má obtěžující a silný průběh, pak je na místě opravdu nasadit alopatické léky, protože jinak by se náš stav zhoršil ještě o psychické potíže, kdy by nás stíhal pocit bezmoci, pocit toho, že i když se léčí, stejně to není v pořádku, že už se nikdy svého problému nezbavím. To raději ne. Ale pokud se alergie chci zbavit, pak začínám ihned po alergické sezóně s detoxikací. Doporučuji až po sezóně, protože organismus je předrážděný a jk víme, při detoxikaci se uvolňují jedovaté látky a metabolity z depot v organismu, zaplavují tělo a mohou způsobit reverzní reakce, které ještě mohou zhoršit ty stávající alergické, takže k senné rýmě se může například přidat vyrážjka, průjem nebo horečka a například zánět dutin nebo kloubů, podle toho, kde v organismu škodlivé noxy jsou a jak rychle se dokážou uvolňovat.
Preparáty Diochi patří k jedné z možností, jak očistit organismu. Jejich působení lze dále doplnit i homeopatickými preapráty, Bachovu květovou terapií či použitím organopreaprátů nebo informačních cílených preaprátů). Ze zkušenosti mohu uvést, že pacient od pacienta, člověk od člověka se liší. Jeden se zbaví alergie detoxikací jater a ledvin, u jiného tento postup nestačí a je nutné se ponořit hlouběji do imunitního systému, stavu kostní dřeně, genofondu, infekčních ložisek organismu, psychických problémů a detoxikaci nerových struktur. Otázka alergií je složitá. Neexistuje jeden jediný preaprát, o kterém bych mohla na 100% říct, že zabere u každého na alergie. A vzhledem k tomu, co jsem uváděla, ani nemůže. Proto hrozně miluji veškeré reklamy na jakýkoli preaprát (např. Aloe vera, Chlorela a jiné..), které směle hlásají do světa, že právě jejich preaprát je to jediné co potřebujeme a co nás alergie nadobro zbaví. Sami vidíte, že je to hloupost. A to nikterak nezpochybňuji účinky těchto preparátů na jiné potíže. Stejně tak jako chvástání klasické medicíny, že léčí a vyléčí alergii. I tohle je hloupost. Léčí – možná, ale přesněji řečeno jen tlumí příznaky, tak jako ostatně i při jiných onemocněních. Léčí prakticky následky, nikoli příčinu.
Budeme-li detoxikovat játra, pak použijeme Detoxin, Vista Clear, Astomin, Gerocel kapsle ( u Gerocelu bych chtěla podotknout, že obsahuje enzymy, což jsou látku bílkovinné povahy a celá řada alergiků se rýmou nebo astmatem je alergická také na cizorodé bílkoviny, takže požití Gerocelu kapslí u nich může vyvolat křeče v břiše, průjmy, bolesti hlavy i zhoršení dosavadních alergických projevů. Prakticky musíme dávat pozor i na ostatní preparáty, protože díky svému obsahu bylin, silic a jiných látek i ony samotné mohou být potencionálním alergenem!). Při detoxikaci ledvin se uplatní nejvíce Diocel, Vista Clear, Androzin, Gerocel kapsle. Lymfatický systém pořešíme Diocelem, Diocelem Biominerálem, Gerocelem kapkami. Nesmíme zapomenout také na to, že psychika značně zhoršuje průběh alergií. Že většina alergiků je díky svému onemocnění značně nervózní, popudlivá, agresivní, úzkostná (tady vidíte i obraz zatížení jednotlivých orgánů – agrese, zloba- játra, úzkost, strach – ledviny, deprese, smutek – plíce). Je potřeba pracovat i na psychickém zklidnění, čímž zrušíme i „zaběhané psychické reakce“ , které pak diktují imunitnímu systému způsob jeho reakce. Použijeme s výhodou Levamin k celkovému psychickému vyladění, Nervamin – zejména ke klidnému spánku. Své místo u některých pacientů můžze mít i Venisfér. Zulepšení reaktivity imunitního systému můžeme dopomoci i pravidelným užíváním Supracidu, kterým pomůžeme odstranit překyselení. Díky zásaditějšímu prostředí pak veškeré enzymy pracují rychleji a lépe, takže i imunitní systém bude lépe fungovat. Preapáty Diochi mají ale také energetickou regulační funkci, dokážou vyrovnávat energie v akupunkturních drahách neboli meridiánech. Energeticky vyrovnatý organismus pak nemá problém, nemá nemoc. I to je důvod, proč mohou pozitivně ovlivnit alergické pochody v organismu.
Ve své ordinaci řeším kromě akutních problémů převážně nemoci chronické. Ze zkušeností mohu uvést, že téměř za každým chornickým onemocněním se skrývá nesnášenlivost lepku nebo mléčné bílkoviny, ačkoli si přímou souvislost s onemocněním pacient a mnohdy ani jeho alopatický lékař neuvědomí. 90% mých pacientů a dovoluji si tvrdit, že 90% celkové naší populace je alergických na mléko, mléčnou bílkovinu nebo nedokáže zpracovat mléčný cukr laktózu díky deficitu enzymu laktázy. Téměř stejný počet pacietnů v mé ordinaci trpí nesnášenlivostí nebo alergií na lepek. Ani tohle klasická medicína neví. Spoustu poruch ale v důsledku intolerance lepku si již dokáže dát dohromady, ale jen tehdy, vytestuje-li alergii na lepek, tedy protilátky proti lepku anebo diagnostikuje-li přímo onemocnění týkající se intolerance lepku – celiakii. Pokud toto z krve nevyjde, pak člověk problémy dle klasické medicíny z lepku nemá. Ale již v mnoha případech vidíme, že pacient má potíže, které odpovídají intoleranci (mléka, lepku), přesto je serologicky negativní, stejně jako existujé onemocnění kloubů, která prokazatelně pacienta sužují a přesto jsou takzvaně séronegativní – viz revmatoidní artritida a jiné. EAV je 100x citlivější než odběry z krve, diagnostikuje i energetické poruchy, diagnostikuje prakticky informace zanesené v organismu.
Co je vlastně celiakie, intolerance lepku, alergie na lepek, co je vlastně lepek?
Lepek=gluten je bílkovina rozpustná v alkoholu, nerozpustná ve vodě. Nachází se v zrnech pšenice – gliadin, v žitě – sekalin, v ječmeni – hordein, v ovsu – avenin. Jejím úkolem je, aby těsto při upečení drželo při sobě – slepené, odtud název lepek. Čím více lepku obilí obsahuje, tím lépe se z dané mouky peče. Nejtoxičtější je lepek pšeničný.
Celiakie je střevní onemocnění, chronické, dle kalsické medicíny celoživotní, které se projevuje intolerancí – nesnášenlivostí lepku (hlavními příznaky jsou průjmy a poruchy vstřebávání živin, minerálů, vitamínů, z čehož vyplývají další průvodní potíže).Celiakie může mít genetickou predispozici. K samotné nemoci pak vede například infekce trávicího ústrojí, stres, těhotenství a jiné. Někdy probíhá bezpříznakově, někdy je skrytá. Může se objevit ve kterémkoli věku.
Na lepek může být i alergie, která nemusí být doživotní. V ordinaci se ale setkávám s intolerancí lepku více než s alergií a více než s klasickou celiakií. Myslím, že spousta celiakií zůstane v naší medicíně nediagnostikována, přesto člověk potíže má. To, co platí pro vznik celiakie, platí také pro vznik alergie a intolerance- virové a bakteriální záněty střev (napři. Přechodná intolerance lepku po salmonelóze), antibiotika, dlouhodobý stres, těhotenství, chirurgické zákroky. Konzumace lepku pak vede k zánětům ve střevní sliznici a tím následně k poruchám vstřebávání. Potom se může projevit chudokrevnost, nedostatek vitamínů A, E, K, D3, rachitis, osteoporóza, otoky z nedostatku bílkovin. Nesnášenlivost lepku má také své mimostřevní potíže:
- Kůže – alopecie (ložiskové vypadávání vlasů), vasculitis (cévní potíže)dermatitis herpetiformis Dühring (puchýřky na kůži připomínající herpes)
- Plíce – hemosideróza, autoimunitní fibrotizující plicní alveolitida, intersticiální pneumonie, sarkoidóza
- Játra – zvýšení jaterních testů, jaterní cirhóza
- Srdce – kardiomyopatie, endokarditis
- Ledviny – IgA nefropaite, nefrotický syndrom, imunokomplexová glomerulonefritis
- Nervový systém – progredující mozečkový syndrom, amyotrofická laterální skleróza, oboustranná okcipitoparietální kalcifikace s epileptickými paroxysmy, migréna, afázie, oční myopatie, periferní neuropatie
- Psychika – schizofrenie, autismus, deprese, porucha paměti po 60. roce života, neurózy
- Pojivo – Sjögrenův syndrom, revmatoidní arthritis, Raynaudova nemoc,
- Kosti – latentní osteoporóza
- Endokrinologie – diabetes mellitus I.typu, hypofunkce přištítných tělísek, Addisonova choroba, autoimunitní thyreoiditis, hypogonadismus, pozdní menopauza, poruchy menstruačního cyklu, potraty, předčasná menopauza
- Oči – myopatie, retinitis, zánět duchovky, řasnatého tělesa, retinitis pigmentosa
- Hematologie – trombocytopenie, autoimunitní hemolytická anémie, nedostatek vit. B12, hypochromní anémie nebo makrocytární anémie, hyposplenismus
- Dutina ústní – recidivující afty, hypoplázie skloviny, kazivost zubů
- Dyspepsie – nadýmání, bolesti břicha, kašovitá stolice, nesnášenlivost laktózy
- Mužská neplodnost
- Nespecifické záněty střev
Na tomto výčtu vidíte spoustu závažných chorob. Ve své praxi klasického lékaře se s nimi setkávám a díky znalostem celostní medicíny vím, že mohou být způsobeny právě lepkem. Jenže pokud na to lékař nepomyslí a neudělá patřičná vyšetření, pak tato onemocnění nikdy do souvislosti s lepkem nedá. No řekli byste například, že za intolerancí lepku stojí například afty anebo vypadávání vlasů? Z praxe celostní medicíny se opět potvrzuje to, co jsem uváděla na začátku. Skoro 90% z nás neumí lepek zvládat. Když vytestuji pacietnům s bolestmi kloubů nesnášenlivost lepku, pak se děsí, že by měli držet dietu. Nemohu jim vysvětlit, že dietu nedrží pro mne, nýbrž pro sebe. Ten, kdo tyto souvislosti pochopí a začne dietu držet, okamžitě během několika dnů pocítí úlevu. Už jen ten velký výčet potíží by nás měl varovat před nebezpečností lepku.
Podobné potíže pramení z nesnášenlivosti bílkovin kravského mléka (laktoalbumin – deaktivuje se varem, laktoglobulin – pouze v kravském mléku, lze konzumovat kozí, beta laktoglobulin – v mléku, hovězím i telecím masu, kasein – není deaktivován varem, obsahují ho všechny mléčné výrobky, glykoprotein – v mléce, smetaně, másle).
- Příznaky trávicího traktu – odpor k mléku, ublinkávání kojenců, zvracení, střevní koliky, průjmy, příměs krve ve stolici, zácpa, syndrom poruchy vstřebávání
- Kůže – atopický ekzém,
- Dýchací cesty – ucpání nosu bez sekrece, rýma s katarem , svědění nosu, polypy, chrapot, odkašlávání, kašel, recidivující pharyngitis, tracheitis, otitis, brocnhitis
- Močové cesty – hematurie, leukourie, enuresis nocturna
- Oční – otok, překrvení spojivek, zánět bulbu
- Krev – chudokrevnost, trombocytopenie, leukopenie
- Kosti – bolesti kloubů, otoky, svalové bolesti
- Celkové přízanky – nadměrné pocení po požití mléka, dlouhodobá únava, hyperaktivita, poruchy spánku, nespavost, strach, poruchy soustředění, migrény, zvýšená teplota.
Opět je to výčet mnoha problémů, kterými ale trpí značná část populace, aniž by to ovšem přisuzovala intoleranci nebo alergii na mléko.
Zkuste se opět zamyslet nad sebou, svým zdravotním stavem a svými potížemi a nad tím, co jíte. Zkuste zapřemýšlet, jak dostat organismus do rovnováhy, jak ho očistit od nánosů toxinů, jak zlepšit jeho fungování a jak si prodloužit bezbolestný, bezstarostný život, bez nemocí a bez alergií a autoimunitních potížích. O nich příště.